Lai nodrošinātu centralizētās siltumenerģijas ražošanas un piegādes pakalpojuma nepārtrauktību un paaugstinātu efektivitāti, samazinot enerģijas ražošanai nepieciešamā resursa - gāzes - apjomu, SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” pieņēmusi lēmumu veikt Tīraines katlumājas rekonstrukciju.
Esošās katlumājas stāvoklis ir kritisks, tās iekārtas ir novecojošas gan tehnoloģiski, gan fiziski, tāpēc pieņemts lēmums katlumāju rekonstruēt, ar Mārupes novada pašvaldības domes atbalstu piesaistot finansējumu aizdevuma veidā no Valsts kases.
Pirms lēmuma pieņemšanas par gāzes katlumājas rekonstrukcijas veikšanu SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” izvērtēja alternatīvo energoresursu izmantošanas iespējas siltumenerģijas ražošanai Tīraines ciematā. Ņemot vērā esošo siltumtrašu izvietojumu, katlumājas iespējamo novietojumu ļoti tuvu dzīvojamajām mājām, putekļu, izmešu, trokšņu apjoma un transporta kustības intensitātes pieaugumu, kā arī angāru nepieciešamību kurināmā uzglabāšanai un investīciju apjomu jaunas katlu mājas izbūvei, kas vairākkārtīgi pārsniedz esošās katlumājas rekonstrukcijas izmaksas, kā arī nepieciešamo ilgo laiku, veicot vairākas iepirkumu procedūras jaunas ēkas projektēšanai un būvniecībai, pieņemts lēmums rekonstruēt esošo katlumāju, kā energoresursu saglabājot dabas gāzi un paaugstinot tās darbības energoefektivitāti līdz pat 10%.
Rekonstrukcijas laikā tiks uzstādīti divi gāzes kurināmie katli, kas ļauj optimālā režīmā nodrošināt siltumapgādi gan ziemas, gan vasaras sezonā (karstā ūdens sagatavošanai). Katliem ir izvēlēti modulējoši degļi, kas nodrošina augstāko iespējamo vadības precizitāti, kas savukārt nodrošina kurināmā racionālu izmantošanu. Deglis iekļauj gāzes/gaisa sajaukšanas sistēmu, kas nodrošina maksimālu sadegšanas efektivitāti ar minimālu emisiju līmeni. Deglis standarta komplektācijā ir aprīkots ar zemu NOx emisiju tehnoloģiju.
Ņemot vērā augsto kurināmā cenu, papildus tiks uzstādīti kondensācijas tipa ekonomaizeri, kas ļauj paaugstināt efektivitāti 5 – 10 % robežās, izmantojot dūmgāzes paliekošo siltumu. Tiks veikta arī regulēšana apkures režīmos (samazināta atpakaļgaitas temperatūra), kas ļauj ietaupīt kurināmo un paaugstināt ekonomaizera efektivitāti līdz maksimumam.
Rezultātā tiks realizēts saimnieciski izdevīgākais variants, kas neprasa būtiskus kapitālieguldījumus infrastruktūrā un tīklu pārbūvē, kā arī papildu apkalpojošā personāla piesaisti. Svarīgi atzīmēt, ka ekspluatācijas ziņā tas ir viens no izdevīgākajiem un drošākajiem risinājumiem, kā arī videi un cilvēku veselībai draudzīgs risinājums, izmantojot kombinēto tehnoloģiju.
Patlaban notiek aktīvi būvdarbi, kas nepieciešami, lai maksimāli sagatavotos jaunās katlumājas pārslēgšanai, un tie var būt saistīti ar īslaicīgiem siltumapgādes pārtraukumiem esošajiem klientiem.
Objekta nodošana ekspluatācijā ir plānota 2023.gada pirmajā ceturksnī.
Tiklīdz jaunās katlumājas funkcionalitāte tiks pārbaudīta, un apstiprināta tās droša ekspluatācija, tiks veikta vecās katlumājas demontāža un teritorijas vides labiekārtošana.
Projekta kopējās izmaksas ir 378 617.47 eiro, t.sk. finansējums 310 027.00 eiro apmērā tiek nodrošināts, ņemot aizņēmumu Valsts kasē ar Mārupes novada pašvaldības galvojumu, savukārt, finansējums 68 590.47 eiro apmērā, t.sk. PVN 65 710.47 eiro, tiek nodrošināts no SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” finanšu līdzekļiem.
SIA "Mārupes komunālie pakalpojumi"