Aprīlī aizvadīts Zaļais festivāls! Dabai draudzīga dzīvesveida svinēšana.
Izskanējis tradicionālais Mārupes “Zaļais festivāls”, kas šogad norisinājās 29. un 30. aprīlī Dreimaņu ielā 12, Mārupē, un piedāvāja plašu pasākumu programmu bērniem un pieaugušajiem.
Mārupes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Ilze Krēmere norāda : “Zaļais festivāls ir viena no aktivitātēm, ko Mārupes novada pašvaldība īsteno stratēģisku mērķu sasniegšanai, jo inovatīvi un viedi risinājumi, klimatneitralitātes veicināšana un dabas potenciāla saglabāšana ir strauji augošā Mārupes novada ilgtermiņa prioritātes. Festivāla mērķis ir radīt iespēju iedzīvotājiem satikt attiecīgo jomu speciālistus un ekspertus klātienē, lai saņemtu atbildes, kuras meklēt pašiem ir krietni laikietilpīgāk. Turklāt tā ir arī iespēja satikt domubiedrus, dalīties pieredzē un izklaidējošā veidā uzzināt vai iemācīties kaut ko jaunu.”
Festivāla pirmajā dienā, piedaloties Mārupes novada pašvaldības domes pārstāvjiem, svinīgi atklāts jauniešu centrs “Hēlijs”. Tā pagalmā uz festivāla laiku tika iekārtota telts diskusiju, koncerta un meistarklašu nodrošināšanai, bet siltumnīcā savu darbību uzsāka augu apmaiņas punkts.
Festivāla atklāšanas dienā Mārupes Jauniešu dome (M-up) un Babītes vidusskolas Ekopadome pārrunāja zaļā dzīvesveida priekšrocības un problemātiku, aicināja iesaistīties mantu otrreizējas izmantošanas aktivitātēs un apbalvoja akcijas “Skrējiens apkārt pasaulei – 2022” dalībniekus.
30. aprīlī ģimenes ar bērniem un jaunieši piedalījās fotoorientēšanās aktivitātē “Beidzam gurķoties!”, kuras laikā izdevies savākt vairākus maisus ar atkritumiem.
Visas dienas garumā norisinājās dažādas diskusijas. Eksperti stāstīja par aktualitātēm atjaunojamo energoresursu izmantošanā, par iespējām, grūtībām un perspektīvām. Klātesošie dalījās pieredzē un raisīja sarunas par veselīgu un dabai draudzīgu dzīvesveidu. Viesi varēja uzzināt, ko nozīmē godīga tirdzniecība, iepazinās ar atbilstošo preču marķējumu un dalījās pārdomās par grūtībām, ar ko nākas saskarties tirgotājiem un pircējiem, domājot par atbildīgu patēriņu un modernās verdzības mazināšanu. Aktīvi norisinājās diskusijas par saules enerģijas izmantošanu mājsaimniecībās, par saules paneļu izmantošanu un tā ilgtermiņa priekšrocībām, par energokopienām un pieredzi to izveidei Mārupes novadā. Tāpat “Zaļajā festivālā” varēja noklausīties stāstījumu par “Getliņi EKO” atkritumu poligonu, par tā attīstību un jaunajiem darbības virzieniem, tostarp par bioatkritumu ražotni, kā arī iepazīt atkritumu poligona vēsturi un izzināt atkritumu uzglabāšanas, pārstrādes un tālākas izmantošanas iespējas.
Videi draudzīga dzīvesveida piekopšana sākas ar paradumu maiņu. Festivālā diskutēja arī par atkritumu mazināšanas iespējām, dodot tiem otru dzīvi, un par dabai draudzīgiem risinājumiem, kompostēšanu, atkritumu šķirošanu un apsaimniekošanu.
Festivāla norises teritorijā piestāja pa Eiropas valstīm ceļojošais PHOTOMATE interaktīvais busiņš, piedāvājot iepazīt solāros risinājumus klātienē.
Savukārt par viesu labsajūtu rūpējās ielu ēdinātāji, kas piedāvāja karstus dzērienus, saldumus un ātrās uzkodas.
Festivālu noslēdza jaunā mūzikas zvaigzne – dziedātāja Ilze Fārte jeb Būū, kuras performanci sanāca vērot paprāvs mūzikas fanu loks.
Pateicamies diskusiju vadītājiem Evai Johansonei un Rvīnam Vardem, kā arī visiem viesiem, kuri atlicināja laiku un iesaistījās šī gada “Zaļā festivāla” aktivitātēs. Pateicamies arī novada uzņēmējiem par augu iegādi jauniešu centra publiskā dārza iniciatīvai, kā arī uzņēmumiem un organizācijām par līdzdarbošanos festivāla rīkošanā:
Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasterim, Babītes vidusskolas Ekopadomei, biedrībai "Baltijas krasti", Zero Waste Latvija, Elektrum Energoefektivitātes centram, AS "Sadales tīkls", Latvijas Vides investīciju fondam, biedrībai “Zaļā brīvība”, RPA “Rīgas enerģētikas aģentūrai”, SIA “Getliņi EKO”, SIA "Eco Baltia vide", SIA “Hyrogas”, Biolan Baltic OÜ, kā arī Jānim Betheram, paldies arī Madarai Kosītei par podkāstu jauniešiem , stādaudzētavai Blīdene par palīdzību teritorijas noformēšanā un SIA “VR Projekts” par informatīvo atbalstu.
Prezentācijas:
Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai jeb "Smart Living"
Brauc zaļi, dzīvo zaļi – valsts atbalsta programmu nosacījumi
Vai atkritumu poligons var būt mūsdienīgs un drošs?
Kā pieslēgt saules paneļus ST?
Saules paneļi – solis pretī zaļākam dzīvesveidam un neatkarībai no energoresursu cenu izmaiņām
Godīgā tirdzniecība un atbildīgs patēriņš
Paldies mūsu draugiem: