Liepājas muzejs piektdien vēris durvis apmeklētājiem un muzeja anfilāde Kūrmājas pr. 16/18, Liepājā, atvēlēta latviešu laikmetīgās mākslas pārstāvei, gleznotājai un grafiķei, mārupietei Ievai Carukai, kur iekārtota mākslinieces personālizstāde “Gandri, cīgas, amuleti”.
Grafiķes, gleznotājas Ievas Carukas personālizstādē skatāmie darbi lielākoties tapuši 2021. gadā, māksliniecei iedvesmojoties no Liepājas muzeja apmeklējuma decembrī. Māksliniece izmanto dažādas jauktas tehnikas – kolāžu, gleznojumu, grafiti, stensilu. Izstādē papildus gleznām apskatāmas gatavās mākslas instalācijas un figurāli griezumi saplāksnī.
Ieva Caruka mākslā risina aktualitātes sabiedrībā – pārmaiņu radītās sekas – pārapdzīvotību pasaulē no vienas puses un aizvien sarūkošo latviešu populāciju un šobrīd neiespējamo, bet vilinošo satikšanos pūlī. Viens no izstādē redzamo darbu personāžiem ir melnais stārķis. Gandrs – dzīvības turpinājuma totēms, gudrības un pasaules trausluma simbols – smalks elements no ornamenta “lielajā rakstā”. Gandriem ir divas mājas – Latvija un Dienvidāfrika. Šo valstu kultūras ir tik atšķirīgas, tomēr “pasaules grāmatā” tuvas un vienotas. Māksliniece radošajā procesā apvienojusi neapvienojamo – glezniecību ar grafiti, ielu estētikas detaļas ar latviešu etnogrāfijas elementiem – trejdekšņiem un Kurzemes senās līgavas tēlu vizuļu vainagā. “Mākslas darbos redzami elementi no fallu un vulvas kulta. Seksualitāte ir daļa no cilvēka dzīves, kuras nozīmība mūsdienu attiecību spektrā arvien mazinās, pirms aiziet nebūtībā pavisam,” komentē izstādes autore.
Ieva Caruka ir grafiķe, gleznotāja, pedagoģe un Latvijas Mākslinieku savienības biedre, absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju Grafikas nodaļu. Mākslinieces darbi ir Latvijas Mākslinieku savienības un Marka Rotko mākslas centru kolekcijās, Latvijas Valsts eksprezidentes Vairas Vīķes–Freibergas un Jāņa Zuzāna privātkolekcijās, kā arī Eiropas, Ukrainas, Austrālijas, ASV u.c. mākslas muzejos un privātkolekcijās.
Izstāde atvērta no 4. jūnija līdz 1. augustam.