Ar vecu elektroniku nevajag pīties: Latvijas iedzīvotāji elektroniku pērk arvien vairāk, bet šķiro kūtri

09.12.2019.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta (VVD) apkopotajiem jaunākajiem datiem*, Latvijas tirgū novietoto elektroiekārtu apjoms gada laikā pieaudzis par piektdaļu. Taču iedzīvotāji elektroiekārtas joprojām šķiro kūtri. Saskaņā ar Latvijas Zaļā punkta un SKDS veikto iedzīvotāju aptauju** vidēji 56% Latvijas iedzīvotāju šķiro atkritumus, bet tikai 16% norādījuši, ka šķiro un nodod pārstrādei arī nolietotās elektroiekārtas.

“Iedzīvotāju izpratne par atbildīgu nolietoto elektropreču šķirošanu pieaug. Piemēram, 2011. gadā tikai 10% norādīja, ka šķiro elektroiekārtas. Tomēr tirgū novietoto iekārtu apjoms aug straujāk, ko var skaidrot ar to, ka iedzīvotāju rocība lēnām, bet palielinās, un viņi var atļauties iegādāties jaunas lietas. Videi draudzīgāka izvēle noteikti būtu ilgstošāk izmantot jau iegādāto, saremontēt to, kas saplīsis, un atdāvināt kādam citam nevajadzīgo. Taču jaunās elektroiekārtas mēdz būs arī energoefektīvākas, tāpēc saprotama cilvēku vēlme veco nomainīt pret jaunu. Vienlaikus aicinām nemest elektroiekārtas atkritumos, jo to atsevišķās komponentes ir videi kaitīgas, taču tās var pārstrādāt. Turklāt tā ir nelietderīga dabas resursu izšķērdēšana, jo tā vietā, lai iekārtu sastāvdaļas tiktu pārstrādātas jaunos materiālos un iekārtās, tās bezjēdzīgi tiek noglabātas atkritumu poligonā, kur paliks uz mūžīgiem laikiem,” norāda SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

Viņš piebilst – Eiropas Savienība (ES) no 2021. gada plāno ieviest jaunas prasības sadzīves tehnikas ražotājiem, kas paredz palielināt veļasmašīnu, ledusskapju, televizoru, trauku mazgājamo mašīnu, elektromotoru, gaismas avotu un LED televizoru kalpošanas laiku. Piemēram, pašlaik Eiropā viena veļasmašīna kalpo vidēji 11 gadus. Tomēr, pēc Eiropas Vides biroja aprēķiniem, šim rādītājam vajadzētu sasniegt vismaz 20 gadus, lai jaunas ierīces iegāde sevi attaisnotu no vides aizsardzības viedokļa. Jaunie ES noteikumi liks ražotājam vismaz desmit gadus pēc ierīces iegādes nodrošināt klientam rezerves daļas ierīces remontam.

VVD apkopotie jaunākie dati* par 2017. gadu liecina, ka Latvijā tirgū gada laikā kopumā novietotas 22 787 tonnas elektronisko iekārtu (salīdzinājumam 2016. gadā – 18 667 tonnas). Tirgū novietotais apjoms pieaudzis par piekto daļu jeb 22%. No šī elektronisko iekārtu apjoma saskaņā ar valsts noteiktajiem mērķiem atpakaļ savākts 41%.

Lai sniegtu iespēju iedzīvotājiem šķirot elektroiekārtas, SIA “Eco Baltia vide” šā gada novembrī un decembrī Rīgā un vairākos Pierīgas novados rīko kampaņu “Ar vecu elektroniku nevajag pīties”. Tās ietvaros Rīgā, Mārupē, Ādažos, Babītē un Salaspilī uzņēmums piedāvā savākt un bez maksas izvest jebkāda veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas – veļas mašīnas, televizorus, ledusskapjus, plītis, datorus, monitorus, telefonus u. c. Pēc pašvaldību pieprasījuma akcijas tiek organizētas arī citos novados. Latvijas Zaļais punkts nodrošina iespēju ikdienā mazās elektroiekārtas šķirot lielākajos “Rimi” un “Maxima” tīkla veikalos, kā arī šķirošanas laukumos visā Latvijā. Savācamajām elektroiekārtām ir jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati u. tml. Vairāk par pieteikšanos ecobaltiavide.lv/pakalpojumi/nolietotas-elektrotehnikas-savaksana/.

 

* Apsaimniekotāju sniegtā informācija par atkritumu apsaimniekošanu 2017. gadā, vvd.gov.lv/public

** Latvijas Zaļā Punkta pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” 2018. gada oktobrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.