Sabiedrība

Uzmanību - bērns velobraucējs satiksmē!

15.06.2018.

Vasaras brīvlaikā ikvienam autobraucējiem ikdienā bieži nākas sastapties ar mazajiem velobraucējiem, līdz ar to arvien aktuālāks kļūst jautājums par bērnu drošību ceļu satiksmē. Lai pārvietošanās ar velosipēdiem bērniem būtu bez starpgadījumiem, aicinām vecākus ne tikai parūpēties par drošības pasākumiem, bet arī bērniem lieku reizi atgādināt ceļu satiksmes noteikumus.

Tā kā autovadītāji sakarā ar ceļa remontdarbiem uz Daugavas ielas izvēlas sastrēgumu vietas apbraukt par apkārtējām ielām, šķērsojot dzīvojamās zonas, vēlamies vērst uzmanību!  Autovadītāj, ievēro šajās ielās noteikto ātruma ierobežojumu 20 km/h, un atceries - dzīvojamās zonās gājējiem un velosipēdu vadītājiem ir priekšroka, bērni tajās neatkarīgi no vecuma var braukt ar velosipēdu patstāvīgi, turklāt izmantojot brauktuvi visā tās platumā.

 

Atgādinājums par satiksmes noteikumiem

Velopasažieriem līdz 7 gadiem un velobraucējiem līdz 12 gadiem, ķiveres ir obligātas. Taču ikvienam velobraucējam personīgai drošībai ieteicams lietot ķiveri.

Aizliegts braukt neturoties ar rokām pie stūres, agresīvi, traucējot citiem satiksmes dalībniekiem.

Bērnus līdz 7 gadu vecumam atļauts vest personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, ja velosipēdam iekārtoti papildu sēdekļi un droši kāpšļi bērna kāju atbalstam. Bērnam jābūt ar aizsprādzētu aizsargķiveri.

No 7 gadu vecuma atļauts braukt ar velosipēdu pa ietvēm, velosipēdu ceļiem, brauktuvi vai ceļa nomali tikai pilngadīgas personas pavadībā.

Līdz 10 gadu vecumam pārvietoties ar velosipēdu satiksmē drīkst tikai pieaugušo pavadībā. No 10 gadiem bērni var piedalīties satiksmē bez pieauguša cilvēka uzraudzības, ja tie ir apguvuši ceļu satiksmes noteikumus un sekmīgi nokārtojuši Ceļu satiksmes drošības direkcijas eksāmenu, iegūstot velosipēda vadītāja apliecību.

Lietojot līdzsvara velosipēdus, kas paredzēti mazākiem bērniem, vecākiem jāatceras, ka obligāti ir jālieto aizsargķivere un jāuzrauga bērns, lai tā aktivitātēm netraucētu ne gājēji, ne citi riteņbraucēji vai automašīnas.
Ja plānots, ka bērns ar velosipēdu pārvietosies patstāvīgi, svarīgi būtu sākumā šos ikdienišķos maršrutus veikt kopā ar vecākiem un izskaidrot, kā atsevišķi krustojumi vai vietas ir braucamas.

Pa ceļu ar velosipēdu atļauts braukt vienā rindā un iespējami tuvāk brauktuves labajai malai. Ja ir ierīkots velosipēdu ceļš, tad velosipēdam pa ceļu braukt aizliegts.

Velosipēdam ir jābūt aprīkotam priekšā ar baltu, aizmugurē sarkanu atstarotāju, kā arī diviem dzelteniem atstarotājiem velosipēda spieķos. Tumšajā dienas laikā – priekšā jābūt baltam, aizmugurē – sarkanam gaismas lukturim.

Velosipēdam ir jābūt labā tehniskā kārtībā, jāstrādā bremzēm, rāmim jābūt taisnam un stūrei perpendikulāri priekšējai riepai. Velosipēdam ir jābūt bērnam atbilstošā izmērā. Sēdeklim jābūt noregulētam tā, lai apsēžoties, kāja uz pedāļa būtu taisna. Stūrei jābūt ērtā pozīcijā, lai sēžot to varētu aizsniegt, bet arī, lai visa ķermeņa masa nebūtu likta uz plaukstu locītavām.

Velosipēdistiem ir atļauts šķērsot regulējamas gājēju pārejas braukšus ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu (apmēram 4-5 km/h) un netraucē gājējiem. Neregulējamas gājēju pārejas velosipēdistiem jāšķērso, nokāpjot no braucamā.

bernsvelobraucejssatiksme.jpg