Tuvojoties pavasarim, iedzīvotāji, īpaši privātmāju un mazdārziņu īpašnieki, pēc garās ziemas cenšas sakopt savu pagalmu un apkārtējo teritoriju. Šķiet, kas gan tur slikts, ja tiek savāktas pērna gada lapas un piemājas dārzā ieklīdušie atkritumi, sagrābta sausā zāle, turpat ugunskurā to sadedzinot! Tomēr jāņem vērā, ka pilsētu un ciemu teritorijas ir ļoti blīvi apbūvētas, un, ja katrs savāktos atkritumus drīkstētu dedzināt, visa apkārtējā teritorijas būtu dūmos. Nepatīkama smaka nav vienīgā blakne atkritumu dedzināšanai, dedzināšana lielos apmēros kaitē apkārtējai videi, cilvēkiem un dabai.
Mārupes novada pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 9/2011 „Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Mārupes novadā” nosaka, ka atkritumus, tai skaitā zaļos atkritumus - lapas, zarus un zāli - ,dedzināt ir aizliegts. Dažādās atkritumu komponentes, no tām neatbilstoši atbrīvojoties, kaitē apkārtējai videi un cilvēka veselībai. Dedzinot zaļos atkritumus, palielinās gaisa piesārņojums, ir lielāks ugunsgrēku risks, izdalās tādas ķīmiskas vielas kā ogļūdeņraži, kas kairina acis, degunu, kaklu un plaušas. Jāatzīmē, ka daži no šiem ogļūdeņražiem ir arī kancerogēni.
Zaļajos atkritumos bieži nonāk arī sadzīves atkritumi, piemēram, plastmasa. Dedzinot plastmasu, veidojas kodīgi dūmi, kas pasliktina gaisa kvalitāti, veicinot nelabvēlīgas klimata pārmaiņas, un atmosfērā izdalās toksiskas gāzes, piemēram, dioksīns, furāns un dzīvsudrabs. Šīs vielas ir īpaši bīstamas, jo ilgstoši uzkrājas organismos, rezultātā kaitējot augiem un veicinot dažādas dzīvnieku, cilvēku saslimšanas, kā arī neiroloģiskus bojājumus.
Aicinām iedzīvotājus no zaļajiem atkritumiem veidot piemājas kompostu! Bioloģisko atkritumu savākšanai iespējams izmantot arī Mārupes novada atkritumu apsaimniekotāja SIA “Eco Baltia vide” bioloģisko atkritumu savākšanas priekšapmaksas maisus un konteinerus (plašāka informācija ŠEIT).
Populārākās interneta vietnes par atkritumu šķirošanu un kompostēšanu:
Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija (LASUA);
SIA Eco Baltia vide u.c.