Sabiedrība

Noslēdzošajā attīstības stratēģijas izstrādes darba grupā diskutēts par vides resursiem un energoefektivitāti

10.05.2021.

6.maijā attālināti Zoom platformā notika pēdējā tematiskās darba grupas sanāksme, kurā klātesošie diskutēja par Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas 2022.-2034.gadam vienu no virzieniem - vides resursi un energoefektivitāte jaunizveidotajā Mārupes novadā.

Darba grupā tika aplūkoti šādi jautājumi:

1.Dabas resursu potenciāls un tā izmantošana, telpiskā perspektīva:

  • Dabas resursu potenciāls, ekosistēmu pakalpojumi un rekreācija, tai skaitā kā pamats tūrisma attīstībai un uzņēmējdarbībai. Zaļās infrastruktūras principi.
  • Tūrisms (viedais tūrisms), antropogēno slodžu regulēšana mežos un purvos, ainavu mežu un mežizstrādes nodalīšana; lauksaimniecības zemju izmantošana; iekšējo ūdeņu (zivju dīķu u.c.) un ūdensmalu izmantošana (piekļuves vietu nodrošinājums pie publiskajām ūdenstilpnēm), publisko ūdeņu vienota pārvaldība.

2.Vides infrastruktūra:

  • Gruntsūdens līmeņa uzturēšana, polderu sistēmu darbība un meliorācijas grāvju uzturēšana – pielāgošanās vai ieguldījumi teritoriju intensīvai izmantošanai. Lietus ūdens novadīšana vai otrreizēja izmantošana. Applūstošās teritorijas un pretplūdu pasākumi, ieguvumi un riski.
  • Ūdenssaimniecības un notekūdeņu apsaimniekošana. Ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu paplašināšana un nepieciešamība. Vides kvalitātes nodrošināšanas instrumenti blīvi apdzīvotās vietās.
  • Gaisa kvalitāte uzlabošana – apkures risinājumu noteikšana, ierobežojot individuālos risinājumus – centralizētas siltumapgādes paplašināšana. Gaisa kvalitātes monitoringa stacijas.

3.Energoefektivitāte un klimata neitralitāte:

  • Vieda pašvaldība – vieda enerģija, vieda infrastruktūra, vieda pašvaldības pārvalde, vieda veselības aprūpe u.c. Taupīga resursu izmantošana, otrreiz iemantojamo resursu potenciāls, atjaunojamo resursu izmantošana (energoefektivitāte) pašvaldības īpašumos un iedzīvotāju kopienu sadarbības potenciāls.  
  • Industriālās un uzņēmējdarbības sinerģija ar Zaļajām teritorijām / zaļajiem koridoriem. Videi draudzīgu bezatkritumu tehnoloģiju pielietošana uzņēmumos un otrreiz iemantojamo resursu potenciāls; Vidi piesārņojoša uzņēmējdarbība iespējas un riski.
  • Klimatneitralitāte – daudzdzīvokļu un dzīvojamo māju siltināšana un siltumapgādes – sistēmu tehnoloģijas un metodes, enerģijas ražošana (saules enerģija, hidroenerģija, vēja enerģija, ģeotermālā / hidrotermālā enerģija utt.), mobilitāte.

 

Attiecībā uz dabas resursu izmantošanu darba grupās tika daudz diskutēts par lauksaimniecības zemju izmantošanu un vērtēts, ka tradicionālā lauksaimniecība Pierīgas zemēs ilgtermiņā nebūs perspektīva, taču jāmeklē risinājumi, lai daļēji saglabātu lauksaimniecības zemes un zaļās teritorijas tieši no ainavas viedokļa un zaļo teritoriju tīklojuma viedokļa. Attiecībā uz ūdensmalu izmantošanu – galvenokārt būtu jāparedz publiski pieejama teritorija un attīstību jāskata tieši saistībā ar iespējamo ūdenstransporta un ūdenstūrisma infrastruktūras un ar to saistīto pakalpojumu attīstību.

Saistībā ar ūdenssaimniecību izskanēja priekšlikums piemērot maksu tām mājsaimniecībām, kas lokāli attīrītos notekūdeņus ievada novada meliorācijas sistēmā, kas tādējādi veicinātu centralizēto kanalizācijas sistēmu izmantošanu.

Diskutējot par sasniedzamajiem mērķiem energoefektivitātes jomā, darba grupu dalībnieki uzsvēra pašvaldības lomu informācijas sniegšanā sabiedrībai par ieguvumiem, kas rodas īstenojot energoefektivitātes pasākumus un piemērojot viedos risinājumus būvniecībā.