Sabiedrība

Mobilitātes iespējas un risinājumi Mārupes novada Babītes pagasta Lapsas ciemā

18.12.2024.

2024. gada 27. novembrī projekta “SuRuMo” ietvaros norisinājās diskusija par mobilitāti un to izaicinājumiem, kurā tika izklāstīti un apspriesti iespējamie ilgtspējīgas mobilitātes risinājumi SuRuMo pilotvietās Rīgas un Kurzemes plānošanas reģionos, tostarp Mārupes novada Babītes pagasta Lapsas ciemā.

Lapsas ciems atrodas 8,5 km attālumā no Piņķu, 15,5 km no Mārupes un 29 km no Rīgas tuvākajiem pakalpojumu centriem. Galvenais mobilitātes izaicinājums šajā apkaimē ir pārāk retie sabiedriskā transporta reisi, kā arī grūti pieejamais ceļš līdz autobusa pieturai uz autoceļa A9, kas ir šaurs, neapgaismots un apgrūtina savienojamību ar Piņķiem. Lai uzlabotu transporta pieejamību, tiek apsvērti vairāki risinājumi, tostarp kopbraukšanas (ridesharing) iespējas.

Kā potenciālie uzlabojumi tiek izskatīti autobusa maršruta Nr. 7959 (Rīga–Kalnciems) paplašināšana, iekļaujot pieturu Lapsu ciemā, mikroautobusu maršruts, kas savienotu Lapsas ar Piņķiem, kopbraukšanas aplikācija, kas atvieglotu vietējo iedzīvotāju transporta organizēšanu.

Diskusijas laikā tika atzinīgi novērtēta ideja par kopbraukšanas aplikāciju, ņemot vērā, ka Lapsu ciemā jau pastāv aktīva vietējā kopiena, kas neoficiāli organizē kopbraukšanu kaimiņu starpā. Autobusu satiksmes jomā iesaistītās institūcijas atzīmē, ka teorētiski ir iespēja integrēt Lapsu ciemu maršrutā nr. 7959 (Rīga–Kalnciems). Lai to varētu īstenot, nepieciešams precizēt, kuri reisi varētu tikt pagarināti un kā šīs izmaiņas ietekmētu esošo maršruta kustības grafiku. Tāpat būtiski ir izvērtēt ceļa infrastruktūru – vai autobuss varētu izmantot iebraucamo ceļu, ņemot vērā ceļa seguma ierobežojumus, kā arī autobusa iespēju veikt apgriešanās manevrus.

Šie jautājumi tiks izskatīti, lai izvērtētu iespējamos risinājumus Lapsu ciema mobilitātes vajadzībām.

Projekta SuRuMo mērķis ir uzlabot ilgtspējīgas mobilitātes risinājumus apdzīvotās teritorijās, kas ir grūti sasniedzamas bez privātā autotransporta un pieprasa cita veida mobilitātes risinājumus, kā arī veidot vietējās kopienas virzītu ilgtspējīgas mobilitātes plānošanu. Projekta uzdevumu realizācijā tiek iesaistīti vietējie iedzīvotāji un pakalpojumu sniedzēji, kā arī izmantota līdzdalības pieeja, lai labāk pielāgotos vietējo iedzīvotāju iespējām un interesēm, nodrošinātu ikdienas vajadzībām atbilstošus transporta pakalpojumus un stiprinātu vietējo izpratni un atbalstu jaunām mobilitātes pieejām. Galvenais projekta “SuRuMo” iecerētais rezultāts ir izstrādāta viena pārrobežu digitālā̄ platforma, kas varētu ietvert dažādus iedzīvotājiem nepieciešamos mobilitātes risinājumus un viens digitālais rīks transporta plānošanas speciālistiem pārvietošanās paradumu novērtēšanai, ko izmantot transporta plānotājiem, lai kartētu teritorijas, kurās var ieviest jaunus mobilitātes risinājumus.