Sabiedrība

Mārupes novada pedagogi dalās pieredzē skolēnu rudens brīvlaikā

03.11.2023.

Oktobrī, rudens skolēnu brīvlaikā un ne tikai, Mārupes novada pedagogi apmeklēja seminārus un organizēja tikšanās dažādās mācību jomās, lai dalītos savā pieredzē, kā skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs tiek realizēts šī gada mērķis, viena no prioritātēm - “Atbalsts lasītprasmes veicināšanai”.

Babītes pirmsskolas izglītības iestādē notika pieredzes apmaiņas seminārs  pirmsskolas izglītības pedagogiem “Pasaka  manā ceļa somā”. Pedagogiem bija sevi jāpierāda gan sportiskās aktivitātēs, gan lasītprasmes uzdevumu veikšanā, apliecinot sevi veiklībā un precizitātē, prasmē sadarboties un problēmu risināšanā, kā arī veidojot izpratni par digitālo tehnoloģiju pielietojumu ikdienas situācijās.

Sākumskolas jomas pedagogi tikās Mārupes pamatskolā, kur ar savām idejām un radošo darbību dalījās Mārupes Valsts ģimnāzijas, Babītes vidusskolas un Mārupes pamatskolas pedagogi. Mārupes Valsts ģimnāzijas sākumskolas jomas vadītāja Ieva Bārdiņa vadīja meistarklasi “Uzraksti savu stāstu”. Darba procesā pedagogi parādīja sevi kā radošus, atraktīvus, izdomas bagātus jomas speciālistus. Semināra laikā pedagogi strādāja arī darba grupās, veidojot sadarbību ar novada skolu kolēģiem, uztverot sevi kā vienu no komandas, veicot kopējo darba uzdevumu. Noslēgumā Mārupes pamatskolas skolotāja Sandra Nastaja vadīja pašas izveidoto spēli “K. Andersena pasaku zemē”.

Novada izglītības iestāžu fizioterapeitu seminārā piedalījās Babītes vidusskolas un Skultes sākumskolas kolēģes. Tā kā seminārs notika vienlaicīgi ar Ropažu novada izglītības iestāžu pārstāvju semināru, kolēģes tika aicinātas pievienoties ievaddaļai, kuras laikā speciālā pedagoģe Ieva Vilaua un direktora vietniece speciālās izglītības jomā Envija Brūdere pastāstīja, kā Mārupes pamatskolā tiek realizēta iekļaujošā izglītība. Semināru turpināja Mārupes pamatskolas fizioterapeites Tatjana Rakļinskas vadīta saruna par darba specifiku, līdzšinējo pieredzi darbā izglītības iestādē un sadarbību ar kolēģiem un vecākiem.

Novada izglītības iestāžu logopēdu seminārā piedalījās 18 dalībnieki – logopēdi gan no novada skolām, gan pirmsskolas izglītības iestādēm. Direktora vietniece speciālās izglītības jomā E. Brūdere pastāstīja, kā Mārupes pamatskolā tiek realizēta iekļaujošā izglītība. Turpinājumā par attīstošo spēļu mājaslapā 8kajis.lv piedāvātajiem materiāliem, to nozīmi bērna attīstībā pastāstīja uzņēmuma dibinātāja, idejas autore Inga Rutmane – Lazda. I. Rutmane - Lazda ir audiaudiologopēde, kura no dažādu spēļu ražotāju piedāvājumiem ir atlasījusi viņasprāt vērtīgākās, uz konkrētu jomu orientētās attīstošās spēles.

Svešvalodu jomas pedagogu tikšanās laikā tika pārrunāta skolu pieredze skolēnu lasītprasmes veicināšanā. Liels prieks, ka arvien vairāk Mārupes novada skolu iesaistās Latvijas Angļu valodas skolotāju asociācijas un izdevniecības “Pearson” organizētajā aktivitātē "Reading circle". Tāpat skolas dalījās pieredzē darbā ar talantīgajiem skolēniem.

Dabaszinātņu jomas pedagogi tikās seminārā Babītes vidusskolā. Seminārā piedalījās 10 skolotāji no visām Mārupes novada skolām. Pirmajā daļā jomas koordinatore Laura Kārkliņa dalījās ar iedvesmojošu un izglītojošu mācību materiālu par lasītprasmi un tekstpratību. Semināra otrajā daļā dalībnieki dalījās pieredzē un mācību stundu piemēros, kā līdz šim aktualizēta un veicināta lasītprasmes attīstība stundā.

Sociāli pilsoniskās jomas pedagogi tikās 30. oktobrī Babītes vidusskolā. Šīs tikšanās mērķis bija dalīties pieredzē par vasarā apmeklētajiem kursiem un lekcijām, kā arī plānot jomas pasākumus un procesus mācību gada ietvaros.

Mārupes novada sociāli pilsoniskās mācību jomas koordinatore, Jaunmārupes pamatskolas Latvijas un pasaules vēstures skolotāja Sabīne Ozoliņa dalījās pieredzē par starptautisko vēstures skolotāju konferenci – par dalību, savu pētījumu skolēnu attieksmē pret muzejpedagoģiju, kā arī ar jauniegūtajiem materiāliem. Savukārt Babītes vidusskolas sociālo zinību un vēstures skolotāja Sandra Ozoliņa dalījās pieredzē par apgūto vasaras skolā, kur plašāk iepazinās ar ASV pieredzi vēstures mācīšanā – spēlēm, uzdevumiem, kartēm un vispārēju iedvesmu.

26. oktobrī  Mārupes pamatskolā viesojās 19 novada latviešu valodas (literatūras) skolotājas, lai gūtu jaunu ierosmi savā ikdienas darbā.  Ar labās prakses piemēriem dalījās Raimonda Goda, Santa Arzaņājeva un Līga Kisiele.  Trīs dažādās darbnīcās bija iespēja iepazīties gan ar interesantajiem noformējumiem, iepazīstinot un analizējot lasīto daiļdarbu, gan arī ieteikumi dažādiem latviešu valodas un literatūras mācību stundās veicamajiem uzdevumiem. Līga Kisiele, kas ir arī angļu valodas filoloģe, iepazīstināja ar dažādām literatūras un valodas vietnēm, kuras ir pieejamas angļu valodā, un paskaidroja, kā tās var adaptēt literatūras un latviešu valodas stundām. Piekrītot jomas vadītājas ierosinājumam, gmail.com vietnē tiks izveidota mape, kurā visu novada skolu jomu vadītāji varēs ievietot savus izstrādātos dažādu pasākumu materiālus (piemēram, par Valsts valodas dienu u.c.), ar kuriem vēlas dalīties, lai gan sev, gan citu skolu kolēģiem kaut nedaudz atvieglotu darbu. Tika veikti pēdējie precizējumi par pasākumiem, kuri ir ieplānoti šajā mācību gadā. Nākamais kopīgais darbs - konkurss "Latviešu valoda kā vērtība" - notiks Jaunmārupes pamatskolā 28. novembrī. Konkursā piedalīsies novada skolu 7. - 9. klašu skolēni. 

Izglītības, kultūras un sporta pārvalde