Kustība “Lielā talka” un Latvijas Pašvaldību savienība aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju šī gada 21. septembrī pievienoties akcijai “World Cleanup Day” (WCD) jeb Pasaules talkai, lai kopīgiem spēkiem ar citiem Pasaules iedzīvotājiem padarītu mūsu pasauli tīrāku, zaļāku un skaistāku. Mums ir jādomā par nākamajām paaudzēm, lai tās var droši dzīvot uz skaistas un veselīgas planētas. Pasaules talkas galvenais mērķis ir apvienot cilvēkus cīņā ar globālo piesārņojumu un klimata pārmaiņām.
Lielās Talkas idejas autore ir rakstniece Anna Žīgure, bet pati ideja aizgūta no igauņiem, kas vides sakopšanu visas valsts mērogā pirmoreiz rīkoja 2008.gada 3.maijā. Visas trīs Baltijas valstis 2008.gadā ar Talku savā zemē aicināja cilvēkus sniegt dāvanu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas 90.gadskārtā, sakopjot zemi.
Tieši dēļ valsts mēroga talkām un lielā sabiedrības atbalsta šai idejai Baltijas valstīs, aizsākās arī Igaunijas NVO koordinēta starptautiska kustība “Let`s Do It World!”, kas 2018. gada 15. septembrī rīkoja pirmo Pasaules talku, kurā piedalījās 18 miljoni 157 pasaules valstu iedzīvotāju. Tas ir milzīgas panākums un Baltijas valstu pienesums visas pasaules nākotnei. Pēc pirmās “Pasaules talkas”, Tallinā notika tai veltīta konference, kurā Latvijai tika pasniegta izcilības balva kā labākajai valstij, kur talkās gadu no gada iesaistās procentuāli visvairāk iedzīvotāju. Tas ir ievērojams starptautisks novērtējums tam darbam, ko iepriekšējos desmit gados, paveikuši visi Latvijas talcinieki.
Šogad Pasaules talka tiek rīkota otro reizi un mēs, Lielās talkas organizatori, kā arī Latvijas Pašvaldību savienība, aicinām ikvienu iesaistīties talkas aktivitātes. Ja visa pasaule 21.septembrī vāks atkritums, sakops savu valsti, tad Latvija un tās iedzīvotāji, to paveica jau pavasara talkā, tāpēc rudenī Pasaules talkai pievienosies ar koku sēšanas un stādīšanas akciju “Laimes koki” – lai katra tās ietvaros iesētā sēkla vai iestādītais koks varētu izaugt par nākotnes dižkoku, kļūstot par Latvijas ieguldījumu pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā.
Ikviens tiek aicinātas savu iespēju robežās organizēt kolektīvus pasākumus vai piedaloties individuāli, iesaistīties pasākumā, arī kusībai “Lielā Talka” pastāstot par savām aktivitātēm, rakstot uz: talkas@talkas.lv.
Akcijas “Laimes koki” mērķis ir:
- Veidot bērnos un jauniešos atbildības sajūtu par dabas saglabāšanu – veidot dziļāku izpratni par dabas procesiem, uzņemoties rūpes par kāda konkrēta koka izaudzēšanu;
- Stiprināt Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu;
- Veicināt aktīvāku sabiedrības iesaisti vides jautājumu risināšanā vietējā un globālā mērogā.
Kādēļ koku stādīšana nevis atkritumu vākšana? Latvijā kopš 2008. gada katru gadu pavasarī notiek Lielā talka, kuras ietvaros no atkritumiem tiek attīrītas piesārņotās un piegružotās vietas visā valsts teritorijā. 2019. gada aprīļa Lielajā talkā piedalījās vairāk kā 145 000 iedzīvotāju. Jau pēdējos gados arvien biežāk atkritumu vākšanas vietā noris vides labiekārtošanas darbi, jo vidē nonākušo atkritumu daudzums Latvijā ir būtiski samazinājies. Koku stādīšana kā Latvijas līdzdalības forma WCD izvēlēta arī tādēļ, ka kokiem ir būtiska loma planētas klimata līdzsvara uzturēšanā un cilvēkam veselīgu dzīves apstākļu nodrošināšanā.
Kā piedalīties? Dalība “Laimes koku” akcijā ietver šādus soļus:
- Podiņā jāiesēj iepriekš sagatavota koka sēkla vai savā apkaimē jāiestāda koka stāds, domās vai vārdos izsakot vēlējumu sev, Latvijai vai pasaulei;
- Sēšanas / stādīšanas process jānofilmē vai jānofotografē un jāpublicē savos sociālo tīklu kontos, izmantojot tēmturus: #Lielatalka #WorldCleanupDay #Laimeskoki;
- Interaktīvajā kartē, kas atrodama vietnē talkas.lv, jāatzīmē vieta, kur iestādīts vai iesēts jaunais kociņš.
Papildus informācija:
https://talkas.lv/2019/09/03/liela-talka-aicina-latvijas-iedzivotajus-uz-pasaules-talku/
Laimes koku karte: