Sabiedrība

Iepazīstam apkaimes. Mārupe.

15.02.2023.

 

Iepazīsti apkaimes. Mārupe.

2023. gadā Mārupes novada pašvaldības informatīvajā izdevumā "Mārupes Vēstis" esam uzsākuši jaunu rubriku "Iepazīstam apkaimes", katru mēnesi plašāk pastāstot par kādu no 12 Mārupes novada apkaimēm. 

 

Mārupes novada apkaimju iepazīšanu sākam ar Mārupes apkaimi, kurā dzīvo nepilni 20% visa novada iedzīvotāju. Šī apkaime iekļauta 2022. gada 1. jūlijā izveidotajā pilsētā. Izstaigāsim teritoriāli nelielo ( 10,7 km²) apkaimi kopā! 


Sākam no vietas, kuru varētu uzskatīt par apkaimes centru – Konrādu skvēru. 2015. gadā, atzīmējot Mārupes novada 90. gadadienu, skvērā, kas ir kā simboliska tikšanās vieta iedzīvotājiem un viesiem, atklāts Mārupes novada uzņēmēju biedrības dāvinātais  pulkstenis. 


Ceļš tālāk ved uz tepat līdzās esošo Mārupes Kultūras nama ēku – tās pamatakmens likts 1936. gadā. Ēka celta kā Aizsargu nams. Aizsargu organizācija nodarbojās ar sportu un citiem sabiedriskiem pasākumiem, gādāja par kārtību un likumību pagastā. Savukārt vietā, kur patlaban ir 25. autobusa galapunkts, Mārupītes krastos rīkoja Jāņu vakaru1


Apkaimes viesi šajā mirklī izbrīnā lūkotu, kur tad tā upe? Nudien, Mārupīte kautrīgi caurvij Mārupes apkaimi, tomēr, atskatoties vēsturē, tai bijusi nozīmīga loma. 


1656. gada Rīgas aplenkuma laikā zviedri aizbēra Mārupītes ieteku Daugavā, appludinot  līdzenumu ap Kobrona skansti un pārvēršot to par grūti pieejamu saliņu2.  Mārupīte izglāba Rīgu, liekot krievu armijai atkāpties. Lūk, tā top leģendas! Lai vai cik necila šķistu mūsu mazupīte, tieši no tās vārda 1925. gadā ir radies arī apdzīvotās vietas nosaukums.


Kamēr kavējamies vēl tepat uz Mārupītes gatves, paceļot skatu augšup, ieraugām Mārupes ūdenstorni, kas kļuvis par sava veida orientieri tuvējā apkārtnē. Tas  tika uzbūvēts 2002. gadā un apbalvots kā tā gada labākā inženierbūve3


Visticamāk, ka šo torni kā “savējo” atpazīst liela daļa mazo mārupiešu, jo turpat netālu atrodas viens no savulaik slavenākajiem bērnudārziem Latvijā – “Lienīte”, kas nesen nosvinēja 50 gadu jubileju. Kad bērnudārzs 1972. gadā sāka darbu, par muzikālo audzinātāju tika pieņemta Liene Lūse, kura jau pirms tam veidoja dažādus bērnu televīzijas raidījumu ciklus, piemēram, “Risis un Rasa mācās zīmēt”, “Risis un Rasa mācās vingrot”. Atnākot strādāt uz Mārupes bērnudārzu, viņas mazie audzēkņi kļuva par nākamo bērnu raidījumu “Gudram gudra gudrībiņa”, “Dziesmu kamoliņš” u.c. līdzautoriem. Nosaukumu “Lienīte” bērnudārzs ieguva, pateicoties savai mūzikas skolotājai. 2015. gada 5. septembrī Mārupē atklāta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes "Lienīte" otrā māja Pērses ielā, kuras telpās mācās bērni vecumā no pusotra līdz trim gadiem.

PII Lienīte


Iepretim bērnudārzam - Gerberu ielā - aktīvie apkaimes iedzīvotāji pulcējas sporta laukumā, kur ziemās tiek uzliets ledus slidošanai, bet vasarās ir iespēja spēlēt gan basketbolu, gan skriet un spēlēt galda tenisu. Te gada siltajā laikā notiek arī bezmaksas āra vingrošanas nodarbības.


Vēsturiski šeit un apkārtnē bija daudz saimniecību un lauksaimniecības zemju - ganības, fermas, ābeļdārzi, bet mūsdienās ir veidojusies privātmāju apbūve, kur ielu nosaukumi tematiski kārtojas teju pa kvartāliem: Neļķu, Dāliju, Liliju, Asteru, Rožu, Gerberu, Orhideju iela, kā arī Gaujas, Svētes, Braslas, Amatas, Ventas u.c. Daļa ielu savos nosaukumos nes vēsturisko māju/saimniecību nosaukumus.


Virzoties pa Rožu ielas veloceliņu Jaunmārupes virzienā, kreisajā pusē paliek privātmāju ciemats - Mārasciems, labajā – Sēļi, līdz nonākam pie apkaimes viena no lielākajiem lepnumiem – bērnudārza “Mārzemīte”, kurš durvis mazajiem mārupiešiem vēra 2016. gadā. Tā ir šim laikmetam piederīga ēka ar ergonomisku rotaļu laukumu, plašām, gaišām telpām, bērniem pielāgotiem interjera risinājumiem un plašu teritoriju. 


Metam loku un nonākam uz allaž rosīgās Daugavas ielas, kas ved mūs atpakaļ apkaimes centra virzienā, kreisajā pusē atstājot Bieriņu purvu. Savukārt tepat netālu esošajā Dreimaņu ielā noteikti dzirdama jautra čalošana, jo 2022. gadā novada jaunieši te ieguvuši savu pulcēšanās vietu – jauniešu centru “Hēlijs”, kur sanākt kopā ne tikai Mārupes apkaimes jauniešiem, bet arī citu apkaimju bērniem. 


Pastaigu noslēdzam Bebru ielā 10 - Tūrisma informācijas un amatu mājā, kas atklāta 2022. gadā, lai veicinātu gan tūrisma piedāvājumu novadā, gan iepazīstinātu ar amatniekiem un mājražotājiem.


Mārupes apkaimes ielu labirinti ir lieliska vieta, kur doties pastaigās, apmaldīties un atkal atrasties. Pašā apkaimes centrā rudenī gozējas ķirbji uz lauka, pīlēm - pašām sava ceļazīme, lai droši šķērsotu ceļu, maijā reibinoši smaržo ceriņi, un apkaimes vārdu pasaulē lepni nes gan šeit mītošie kultūras un  sporta ļaudis, gan drosmīgi un inovatīvi uzņēmēji. Viss iepriekš minētais ir tikai neliela daļa no kolorītās, dinamiskās apkaimes. Pārējo katram jāatklāj pašam, apciemojot, sajūtot, izgaršojot! 


Kā teic apkaimes iedzīvotāja, patriote un Apkaimju konsultatīvās padomes dalībniece Ilze Kamoliņa: “Man apkaime ir svarīga manai emocionālajai labsajūtai - laipni kaimiņi un zaļa apkārtne. Mārupi izjūtu kā savu, jo tā ir tik dažāda – te dzirdamas gan straujas attīstības skaņas, gan arī rāms miers, klusums un dabas klātbūtne.”


Tiekamies atkal marta Mārupes novada pašvaldības informatīvā izdevuma “Mārupes Vēstis” izdevumā, kad turpināsim iepazīt apkaimes, viesojoties Tēriņu apkaimē!


Atsauces:
1 https://www.marupe.lv/lv/turisms/ko-darit/kulturvesture-un-arhitektura/vesturiskas-celtnes-un-vietas/aizsargu-nams-kulturas

2 https://www.wikiwand.com/lv/Kobrona_skansts

3 citāts no “Mārupes novads Māras zīmē”, Ilze Būmane, 175. lpp. 2. rindkopa no beigām

4 “Mārupes novads Māras zīmē”, Ilze Būmane, 86. lpp.

Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa