Sabiedrība

14.jūnijā tika atzīmēta Komunistiskā genocīda upuru piemiņas 80.gadadiena

14.06.2021.

Šodien, 14.jūnijā, Mārupes Kultūras namā, pieminot 80. gadadienu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas un godinot Latvijas iedzīvotājus, kas tika izsūtīti, tiešraides video tika nolasīti 1941.gadā izsūtīto Mārupes novada iedzīvotāju vārdi. Kopumā no Mārupes novada tika izsūtīti 13 iedzīvotāji – Mārtiņš Tiltiņš (Mārtiņa dēls), Indriķis Tiltiņš, Anna Amilda Tiltiņa, Dora Lilija Tiltiņa, Konstance Tiltiņa, Mārtiņš Tiltiņš (Miķeļa dēls), Alīda Liepiņa, Pēteris Liepiņš, Anna Mizone, Juris Mizons, Jānis Rozenbergs, Minna Rozenberga un Eduards Langmanis.

Vārdu lasīšanas ceremonija notika vienlaikus visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīži bija vērojami vienotā Latvijas tīmeklī.

Šā gada 14. jūnijā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pieminot deportāciju upurus, vienlaikus visā Latvijā, tostarp arī Mārupes novadā, lasīs 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdus.

 

Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita uzruna

 

Mārupes novada vārdu lasīšana Mārupes Kultūras namā

Lasījums no katras pašvaldības tika straumēts reāllaikā platformās www.lsm.lv un www.lnb.lv, kur būs pieejama digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.

Piedāvājam noskatīties 3 Baltijas valstu prezidentu kopīgā paziņojuma video

Piemiņas pasākumu rīkoja Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Pašvaldības vadība un Politiski represēto biedrības pārstāvji 14.jūnijā nolika arī ziedus pie pieminekļa totalitāro režīmu upuru piemiņai Mārupes novadā. Pieminot deportētos, domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs teica: “Mēs nedrīkstam aizmirst mūsu tautas vēstures traģiskos notikumus, laiku, kad uz Sibīriju izveda tūkstošiem Latvijas ģimeņu. Izsūtītie iedzīvotāji nav tikai parasts skaitlis, bet konkrēti cilvēki - mūsu mātes, tēvi, vectēvi un vecāsmātes, katrs ar savu stāstu un likteni. Mūsu pienākums ir par viņiem stāstīt saviem bērniem un mazbērniem, lai viņi netiktu aizmirsti. Būsim vienoti savā garā un tautas apziņā, lai mēs spētu vienotu nosargāt mūsu Latviju, mūsu dzimteni – vietu, kur vienmēr atgriezties.”

 

repres

repres

repres

repres