Paziņojums par publisko apspriešanu:
Mārupes novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) dome 2025. gada 29. janvārī ir pieņēmusi lēmumu Nr. 35 (prot. Nr. 1) "Par Mārupes novada Teritorijas plānojuma 2024.-2036. gadam 1. redakcijas un Vides pārskata projekta nodošanu publiskajai apspriešanai".
Publiskās apspriešanas mērķis: iepazīstināt sabiedrību ar izstrādāto plānošanas dokumentu, kas attiecas uz Mārupes novada teritorijas atļauto izmantošanu, prasībām apbūvei un teritorijas izmantošanas iespējām laika posmam līdz 2036. gadam.
Pamatojoties uz Vides pārraudzības valsts biroja 2022. gada 2. septembra lēmumu Nr. 4-02/55/2022 “Par stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu” Teritorijas plānojumam tiek veikts stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums (SIVN), kura ietvaros ir sagatavots Vides pārskata projekts. Tā sabiedriskā apspriešana tiek organizēta līdztekus teritorijas plānojuma apspriešanai.
Publiskās apspriešanas termiņš: 42 darba dienas.
Plānotais publiskās apspriešanas periods tiek plānots no 2025. gada 17. februāra līdz 15. aprīlim (vai 42 darbadienas, skaitot no nākamās darbdienas pēc plānošanas dokumenta publicēšanas sistēmā, ja apspriešana nav bijusi publicēta līdz norādītajam sākuma datumam).
Publiskās apspriešanas ietvaros tiek plānotas trīs sanāksmes, lai informētu par sagatavoto projektu un sniegtu atbildes uz interesējošiem jautājumiem. Sanāksmes tiek organizētas hibrīdrežīmā – klātienē un nodrošinot iespēju piedalīties arī attālināti MS Teams platformā:
- 2025. gada 6. martā plkst. 17:00 - 19:00 Mārupē, Daugavas ielā 29, Mārupes Kultūras nama zālē. Papildus tiek nodrošināta iespēja piedalīties sanāksmē attālināti “MS Teams” platformā (saite uz sanāksmi https://ej.uz/publiskā-apspriešana-0603);
- 2025. gada 18. martā plkst. 17:00 - 19:00 Piņķos, Jūrmalas ielā 14A, Babītes pagastā, Babītes Kultūrizglītības centra lielajā zālē. Papildus tiek nodrošināta iespēja piedalīties sanāksmē attālināti “MS Teams” platformā (saite uz sanāksmi https://ej.uz/publiskā-apspriešana-1803);
- 2025. gada 20. martā plkst. 17:00 - 19:00 Jaunmārupē, Mazcenu alejā 39, Mārupes pagastā, Mārupes Mūzikas un mākslas skolas lielajā zālē. Papildus tiek nodrošināta iespēja piedalīties sanāksmē attālināti “MS Teams” platformā (saite uz sanāksmi https://ej.uz/publiskā-apspriešana-2003).
Ar lēmumu, sagatavoto teritorijas plānojuma 1. redakciju un Vides pārskata projektu, kā arī ziņojumu par projekta izstrādes laikā saņemto priekšlikumu vērā ņemšanu vai noraidīšanu, publiskās apspriešanas laikā varēs iepazīties:
- ģeoportāla www.geolatvija.lv sadaļā “Teritorijas izmantošana” –“Plānošanas dokumenti”;
- Pašvaldības tīmekļa vietnes www.marupe.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Attīstība un plānošana” – “Teritorijas plānojums” – “Teritorijas plānojuma 2024. – 2036. gadam izstrāde";
- klātienē izdrukas formātā Pašvaldības Attīstības un plānošanas pārvaldē Mārupē, Daugavas ielā 29, pirmdienās un ceturtdienās no plkst. 9.00 līdz 18.00;
- Informatīvas planšetes par teritorijas plānojuma projektu izvietotas Pašvaldības administrācijas ēkās Mārupē, Daugavas ielā 29 un Piņķos, Centra ielā 4, Babītes Kultūrizglītības centrā Piņķos, Jūrmalas ielā 14A, Babītes bibliotēkā Babītē, Liepu alejā 17, Salas bibliotēkā Spuņciemā, Mazā Spuņciema ielā 2 un Mazcenas bibliotēkā Jaunmārupē, Mazcenu alejā 33/3.
Rakstiskus ierosinājumus par Teritorijas plānojuma 1. redakciju un Vides pārskata projektu līdz 2025. gada 15. aprīlim var iesniegt:
- sūtot pa pastu uz adresi Daugavas iela 29, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167;
- parakstītus ar elektronisko parakstu, sūtot uz e-pasta adresi marupe@marupe.lv;
- iemetot pastkastē pie Pašvaldības administrācijas ēkas Mārupē, Daugavas ielā 29, vai Piņķos, Centra ielā 4;
- reģistrējoties ģeoportālā www.geolatvija.lv un iesniedzot priekšlikumu sadaļā “Teritorijas izmantošana” – “Plānošanas dokumenti” (ievadot meklētāja logā plānošanas dokumenta nosaukumu un izvēloties “Iesniegt priekšlikumu”).
Iesniegumā fiziskām personām jānorāda vārds, uzvārds un adrese, juridiskām personām – nosaukums, reģistrācijas numurs, adrese.
Kontaktinformācija: Pašvaldības Attīstības un plānošanas pārvaldes vecākā teritorijas plānotāja Dace Žīgure (tālruņa numurs 25903346, e-pasta adrese dace.zigure@marupe.lv) vai Pašvaldības Attīstības un plānošanas pārvaldes vadītāja vietniece, stratēģiskās plānošanas speciāliste Gerda Rubīna-Kiukucāne (tālruņa numurs 67149856, e-pasta adrese gerda.rubina-kiukucane@marupe.lv)
Teritorijas plānojuma izstrādātājs: Pašvaldība (Mārupe, Daugavas iela 29, e-pasta adrese marupe@marupe.lv, www.marupe.lv/lv, tālrunis 67934695). Izstrādes vadītājs: Pašvaldības Attīstības un plānošanas pārvaldes vecākā teritorijas plānotāja Dace Žīgure.
Vides pārskata izstrādātājs, pamatojoties uz publiskā iepirkuma rezultātā 2022. gada 17. novembrī noslēgto līgumu, ir SIA “Reģionālie projekti” (Rīga, Rūpniecības iela 32b-501, LV-1045, e-pasta adrese birojs@rp.lv, tālrunis 67320809, tīmekļvietnes adrese www.rp.lv).
Visa informācija un dokumentācija, kas attiecas uz Mārupes novada Teritorijas plānojuma 2024. - 2036. gadam izstrādes gaitu, tiek publicēta ģeoportālā www.geolatvija.lv, kā arī Pašvaldības tīmekļa vietnē www.marupe.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Attīstība un plānošana” – “Teritorijas plānojums” – “Teritorijas plānojuma 2024. - 2036. gadam izstrāde”.
Informācija par teritorijas plānojumu:
Teritorijas plānojums nosaka funkcionālo zonējumu, publisko infrastruktūru, reglamentē teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumus, kā arī citus teritorijas izmantošanas nosacījumus un aprobežojumus. Teritorijas plānojuma projekts sastāv no Paskaidrojuma raksta, Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem, Grafiskās daļas, kā arī Pārskata par izstrādi un sabiedrības iesaistes pasākumiem (ietverot arī Ziņojumus par institūciju nosacījumu izpildi un sabiedrības priekšlikumiem). Teritorijas plānojumam veikts arī Stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums un sagatavots Vides pārskats.
Mārupes novada Teritorijas plānojuma 2024. - 2036.gadam izstrādes mērķis: nodrošināt Mārupes novada attīstību atbilstoši hierarhiski augstākos teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajam Pašvaldības ilgtermiņa attīstības redzējumam un telpiskās attīstības perspektīvai, nosakot pārskatāmu un vienotu apbūves noteikumu piemērošanu visā pēc reformas apvienotā novada teritorijā, un aktualizējot tos atbilstoši spēkā esošajam normatīvajam regulējumam.
Mārupes novada teritorijas plānojuma aktuālākie risinājumi:
- ar plānojumu tiek precizētas apdzīvoto vietu robežas, tās nosakot Mārupes pilsētai un 32 ciemiem (tai skatā kā jauns ciems noteikta Lidostas teritorija). Divu esošo ciemu teritorijām robežas turpmāk teritorijas plānojumā vairs netiek noteiktas - likvidēts Bļodnieku ciems Babītes pagastā, bet Tīraines ciems pievienots Mārupes pilsētai:
- veikta bijušo novadu teritorijas plānojumu funkcionālā zonējuma un atļauto izmantošanas veidu salāgošana, nosakot 31 funkcionālo zonu.
- apbūves noteikumos ietvertas prasības, kas vērstas uz daudzfunkcionālas un sociāli aktīvākas pilsētvides veidošanos (piemēram, JC zonējums un perimetrālās apbūves iespēju apdzīvojama centros, samazinātas noteiktās zemes vienību minimālās platības, vai paredzēti gadījumi, kad vienā zemes vienībā pieļaujams izbūvēt vairākas dzīvojamās mājas;
- pārskatītas arī teritorijas ar īpašiem noteikumiem (TIN), kopumā izveidojot 16 dažādas TIN teritorijas, tostarp nosakot specifiskus risinājumus atsevišķu teritoriju plānošanai, kā, piemēram, novada administratīvā centra attīstībai paredzētā Bieriņu purva izbūves nosacījumi, ar rekreāciju saistītas publiskas apbūves iespējas Medema purva teritorijā, ka arī perspektīvās Jaunmārupes stacijas apkārtnes izmantošanas priekšlikums;
- jauni transporta infrastruktūras risinājumi saistīt ar projektējamās "Rail Baltica" dzelzceļa līnijas attīstību un valsts autoceļa A5 pārbūves risinājumiem, ietverot arī jaunu autotransporta savienojumu no Lidostas līdz A5 apvedceļam pie Jaunmārupes.
- grafiski un apbūves noteikumos ietvertas prasības vienota Pašvaldības ielu un ceļu tīkla veidošanai, nosakot Pašvaldības nozīmes ceļa vai ielas statusu esošiem ceļiem un veidojot pamatu turpmākiem lēmumiem, kad šāds statuss būtu piešķirams ar atsevišķiem administratīvajiem aktiem;
- precizētas ielu un ceļu kategorijas, tai skaitā grafiski nosakot ielu sarkanās līnijas un ceļu nodalījuma joslas;
- īpaša uzmanība pievērsta apbūves attīstības nosacījumiem kontekstā ar vides prasību ievērošanu ūdenssaimniecības jomā - balstoties uz tehniski ekonomisko pamatojumu aprēķiniem, ir noteikta teritorija ar īpašiem noteikumiem, kurā ierīkojamas centralizētas ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas (TIN12), kas papildus jau esošo aglomerāciju teritorijām (Mārupes, Babītes, Lidostas, Skultes un Spuņciema), attiecināta arī uz teritoriju, kur pārredzamā nākotnē ir plānota centralizēto risinājumu izbūve;
- izstrādāts regulējums peldbūvēm un ūdeņu teritoriju izmantošanai;
- derīgo izrakteņu ieguve noteikta kā atļautā izmantošana vairākos funkcionālajos zonējumos (R2, L1, M2, Ū), kā arī izstrādāto Bieriņu un Medema purvu teritorijās (TIN robežās), vienlaikus nosakot ierobežojumus izstrādes teritorijām vai derīgo izrakteņu realizācijai ārpus TIN teritorijas, un paredzot gadījumus, kad piemērojama detālplānojuma izstrāde.
- konkretizēts regulējums mežu un dabas teritoriju saglabāšanai, īpaši aizsargājamo biotopu saglabāšanai, nosakot ierobežojumus atmežošanai,
- paredzētas detalizētas prasības publisko ārtelpu izveidei un teritoriju labiekārtojumam;
- veikta spēkā esošo detālplānojumu un lokālplānojumu izvērtēšana, un izstrādātas vienotas prasības detālplānojumu īstenošanas kārtībai;
- paredzēts vieglās ražošanas uzņēmumu darbības veidu sadalījums kategorijās pēc iespējamās ietekmes, nosakot arī kritērijus konkrētās darbības iespējamam izvietojumam.
Funkcionālais zonējuma risinājums veidots vienots, lai nodrošinātu savstarpēji saskaņotu teritorijas attīstības plānošanu apvienotajā novadā, vienlaikus nezaudējot nesen izstrādātajos un ar sabiedrību saskaņotajos plānošanas dokumentos ietvertos risinājumus. Apraksts par zonējumu un apbūves parametru salāgošanu, kā arī būtiskajām prasībām katrā zonējumā, ietverts Paskaidrojuma raksta 3.4. nodaļā un 15. pielikumā, bet detalizētu informāciju par katrā zonā noteikto atļauto izmantošanu, aicinām skatīt teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumu 4. sadaļā.
Detālplānojumu izvērtējums
Kopumā Mārupes novadā uz 2025. gada 1. janvāri ir spēkā 468 detālplānojumi, tajā skaitā 64 Salas pagastā, 152 Babītes pagastā un 252 Mārupes pilsētā un Mārupes pagastā kopā, kas, papildus teritorijas plānojuma regulējumam, nosaka teritorijas izmantošanu konkrētu īpašumu teritorijai. Liela daļa šo detālplānojumu ir izstrādāti uz iepriekšējo, šobrīd spēkā neesošu teritorijas plānojumu pamata, tādēļ ir apgrūtināta to piemērošana, kā arī lielā daļā risinājumi pēc būtības jau ir īstenoti, vai tieši pretēji – izbūves risinājumi nav īstenoti, taču īpašums jau sadalīts un nav identificējamas personas, kas būtu atbildīgas par detālplānojuma realizāciju (ielu un inženierkomunikāciju izbūvi atbilstoši detālplānojumu risinājumam).
Ievērojot aktuālo normatīvo regulējum un vadlīnijas detālplānojumu izvērtēšanai un integrēšanai teritorijas plānojumos, teritorijas plānojuma ietvaros ir sagatavots vērtējums par katra detālplānojuma saglabāšanu spēkā vai atcelšanu (skatīt Paskaidrojuma raksta 2. pielikuma tabulā), un grafiskajā materiālā norādīts detālplānojumu turpmākais statuss – atceļams vai saglabājams spēkā esošs (skatīt Paskaidrojuma raksta 3.pielikumu, kā arī piemēru blakus attēlā). Vadoties no izvērtējuma, tiek plānots vienlaikus ar Mārupes novada teritorijas plānojuma apstiprināšanu atcelt 291 detālplānojumus, bet attiecībā uz spēkā paliekošiem detālplānojumiem tiek izvirzīts nosacījums uzsākt to īstenošanu ne vēlāk kā 2 gadu laikā no jaunā teritorijas plānojuma īstenošanas uzsākšanas, tai skaitā teritorijas īpašniekam noslēdzot ar pašvaldību administratīvo līgumu par detālplānojuma īstenošanas kārtību, kas noteiks konkrētus termiņus un pienākumus šo detālplānojumu īstenošanā.
Pašvaldība aicina katru iepazīties ar situāciju savā īpašumā (visi spēkā esošie detālplānojumi ir publiski ir pieejami Valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.geolatvija.lv) un zemju īpašniekus, kuru īpašumu teritorijās ir spēkā esošs detālplānojums, iepazīties ar paredzēto risinājumu detālplānojuma turpmākai īstenošanai, un nepieciešamības gadījumā precizēt Pašvaldībā informāciju par turpmākajām rīcībām.
Saņemto priekšlikumu izvērtējums
Uzsākot Teritorijas plānojuma izstrādi, sabiedrība tika aicināta sniegt priekšlikumus jaunā plānojuma risinājumiem līdz 2022. gada 31. jūlijam. Priekšlikumi ir izvērtēti kopsakarā ar novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā noteiktajām vadlīnijām un citiem augstāka līmeņa plānošanas dokumentu mērķiem un institūciju sniegtajiem nosacījumiem, kā arī ņemot vērā detālplānojumu īstenošanas izvērtējumu. Priekšlikumi, kas saņemti būtiski vēlākā termiņā šobrīd nav iekļauti Teritorijas plānojuma 1.redakcijas risinājumos, taču tiks izskatīti vienlaikus ar publiskās apspriešanas laikā saņemtajiem ierosinājumiem. Kopumā izvērtēti 157 iesniegumi (201 priekšlikums), no tiem lielāka daļa ir atbalstīti (85), daļēji atbalstīti 38 priekšlikumi, nav atbalstīti 46 priekšlikumi, bet daļa iesniegumu pieņemti zināšanai, jo saturiski nav attiecināmi uz Teritorijas plānojuma risinājumiem (32).
Detalizēta informācija par katru fiziskās un juridiskas personas priekšlikumu sniegta tabulā Ziņojumā par saņemtajiem fizisko un juridisko personu priekšlikumiem, kas publicēts kā ziņojums pie lēmuma par teritorijas plānojuma 1. redakcijas nodošanu publiskai apspriešanai, kā arī tiek pievienots Pārskatā par plānojuma izstrādi. Apkopojums par priekšlikumiem attēlots arī grafiski atsevišķā Pārskata pielikumā uz funkcionālā zonējuma fona, ar atbilstošu krāsu kartē norādot priekšlikuma statusu - atbalstīts, atbalstīts daļēji vai nav atbalstīts. Priekšlikuma numerācija kartē atbilst numerācijai ziņojuma tabulā.
Zemāk iekļauts fragments ar piemēru par priekšlikumu attēlojumu, bet pilna pārskata karte pieejama teritorijas plānojuma 1.redakcijas materiālos, kā arī publicēta kopā ar Ziņojumu par priekšlikumiem pie lēmuma par redakcijas nodošanu publiskajai apspriešanai.
Attīstības un plānošanas pārvalde