Trīs dienu garumā ar plašu un daudzveidīgu kultūras un aktīvās atpūtas programmu no 1. līdz 3. jūlijam Mārupes novadā tika svinēti “Mārupes novada svētki 2022”.
Novada svētki norisinājās visos novada pagastos – Mārupes, Babītes un Salas pagastā, ar galveno svētku norises vietu 2. jūlijā visas dienas garumā Jaunmārupē.
Svētki sākās 1.jūlija vakarā pie Piņķu ūdenskrātuves ar krāšņu novada kolektīvu koncertu “Kur rododendri krāsojas rasā” un mini operas “Babītes baobabs” iestudējumu Babītes Kultūrizglītības centra jauktā kora “Maska” izpildījumā. Vakara noslēgumā ūdenskrātuvē uzmirdzēja skaists muzikāli dejojošo strūklaku šovs.
Salas pagastā 1. un 2. jūlijā visas dienas garumā bija iespējams apmeklēt pastāvīgās ekspozīcijas “Salas pagasta vēsture” un “Eduarda Pāvula memoriālā izstāde” gida pavadībā, noskatīties prezentācijas par Babītes un Salas pagastu ciemu vēsturi, Eduarda Pāvula romantiskajām lomām vai filmu “Ilgais ceļš kāpās”, kā arī saņemt īpaši izstrādātu vienas dienas ekskursijas maršrutu ar apskates objektu aprakstiem. Bija arī iespēja individuāli piedalīties zibens konkursā “Atmini filmu!”.
2.jūlija rīts, spītējot svelmei, gan Piņķos, gan Jaunmārupē iesākās ar aktīvu izkustēšanos sporta aktivitātēs. Volejbols, svaru celšana, tāllēkšana, lodes grūšana un vēl daudz dažādas aktivitātes iemēģināt uzdrošinājās pat mazākie sportotāji.
Kamēr Piņķos azartiskie turpināja sacensties dažādās disciplīnās visas dienas garumā, Jaunmārupē ikvienam bija iespēja baudīt gan koncertus un teātra izrādes, gan aizraujošas atrakcijas, spēles un radošas aktivitātes.
Svētku norises vietā darbojās gan Mārupes novada, gan citu Latvijas mājražotāju un amatnieku tirdziņš, kur katrs varēja atrast ko noderīgu daudzveidīgajā meistaru darinājumu piedāvājumā. Kā veltījums tam, ka Mārupes ciems tieši svētku pirmajā dienā ieguva pilsētas statusu, bija skatāma arī ilgākā laika periodā tapusī brīvdabas ekspozīcija “Senās Mārupes ielas”.
Uz svētku skatuves viesus priecēja muzikālās apvienības “Trio saldais” koncerts, deju grupa “Mistērijas” un folkloras kopa “Ogas”, savukārt dienas vidū “Spēkavīru šovā” spēkiem mērījās labākie Latvijas atlēti un viesi no kaimiņvalstīm, izaicinot spēkus izmēģināt arī skatītājus.
Novada jaunieši pulcējās radošajā kvartālā, batikojot auduma maisiņus, zīmējot hennas zīmējumus un kopā ar Viktoru Buntovski sacerot Mārupes jauniešu himnu, kas vakara noslēgumā piedzīvoja savu pirmatskaņojumu uz svētku lielās skatuves.
Mazākie bērni dienas gaitā varēja dzīvot līdzi Lotes piedzīvojumiem Liepājas Leļļu teātra izrādes “Lote dodas ekspedīcijā” uzvedumā, gan arī izlēkāties piepūšamajās atrakcijās vai spēlēt dažādas brīvdabas spēles.
Svētku turpinājumā viesi baudīja Kārļa Bērziņa muzikālo performanci un izrāžu apvienības “PANNA” juteklisko komēdiju “Es gribu bērnu”.
Tuvojoties vakaram, uz lielās skatuves skaistus rakstu rakstus izdejoja Mārupes novada deju kolektīvi koncertā “Izdejoju Māras ceļu”, kā arī, vadības uzrunās izskanot vēlējumiem Mārupes pilsētai un tās iedzīvotājiem, tika svinīgi pasniegta Mārupes pilsētas atslēga.
Koncerta laikā domes priekšsēdētāja otrais vietnieks Valdis Kārkliņš pasniedza pateicības novada iedzīvotājiem, kuri veikuši brīvprātīgo darbu Ukrainas bēgļu atbalstam, kā arī uzņēmējiem par bezmaksas pusdienu nodrošināšanu brīvprātīgajiem. Pateicības saņēma: Elīna Puncule, Ilze Rubīna, Armīns Kušķis, Amanda Millere, Māra Antone Kūķe, Līna Lubova, Madara Biedriņa, Ieva Ivanova, Anda Ulme, Sergejs Kartashev, Santa Klagiša, Santa Pristupa, Inese Oskerko, Zīle Ozoliņa-Šneidere, Ilga Vējiņa, Dace Jaudzema, Nataliia Korchevna, Gundega Rone, Līga Kadiģe, Ira Dūduma, Zanda Skeltona, Silva Jeromanova-Maura, Kristaps Odziņš, Mareks Keišs, Vija Grāve, ģimenes restorāna “Hercogs” vadītājs Andris Rūmītis, picērija “Mārupes pizza”, restorāns “32.augusts”, kafijas namiņi “Coffee stop”.
Palīdzība bēgļiem no Ukrainas tiek nodrošināta sadarbībā ar biedrību "Labdarības lapa".
Vakara noslēgumā ar grandiozu koncertu uz skatuves kāpa grupa “Musiqq”, sapulcinot vēl Mārupē nepiedzīvotu skaitu viesu.
Satumstot viesi varēja ļauties burvīgās performances “Ziedu duets” skanējumam, kurā Latvijas Nacionālās operas tenors Juris Joppe un operas mecosprāns Baiba Renerte izpildīja pasaulē pazīstamas populāras mūzikas melodijas, kā arī operu un mūziklu duetus. Iedvesmojoties no franču cirka lielajām, dziedošajām lellēm, kas savulaik pārsteigušas teju visu pasauli, latviešu profesionālākie dekorāciju un butaforiju meistari radījuši Baltijā absolūti jaunu muzikālu mākslas performanci, kurā darbojas “dzīvās” lelles, kas vizuāli līdzinās milzu karaliskiem ziediem.
2.jūlijs gan Jaunmārupē, gan Piņķos noslēdzās ar zaļumballi. Piņkos viesus dancināja grupa “Tirkizzband”, savukārt Jaunmārupē - grupas “Klaidonis” un “Kraujas band”.
Visas dienas garumā svētku norises vietā bija skatāma Mārupes ciema seno ielu stāstu lielformāta izstāde.
Novada svētku trešā diena iesākās ar interaktīvu pārgājienu no Antiņu kapiem pa garo kāpu un Mazā Tīreļpurva apkārtni, kura laikā dalībnieki varēja iepazīt šo vietu vēsturisko nozīmi, latviešu strēlnieku cīņu norisi Ziemassvētku kauju laikā, kā arī apgūt senās prasmes apmetnes izveidē, apvidus šķērsošanā un citus noderīgus padomus, dodoties mežā.
Mārupes novada svētki noslēdzās ar ekumēnisko dievkalpojumu pie Piņķu sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas, aizlūdzot par Mārupes novadu, Latviju un Ukrainu šajā ģeopolitiski sarežģītajā laikā, kā arī ar emocionāli skaistu koncertu “Sveiciens novadam”, kurā piedalījās novada kopkoris – jauktais koris “Mārupe” un Jaunmārupes jauktais koris “Universum”, Babītes jauktais koris “Atskaņa” un jauktais koris “Maska” virsdiriģenta Jāņa Ozola vadībā.
Pateicību par ieguldījumu Mārupes novada svētku organizēšanā sakām Piņķu Sv.Jāņa evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājam Andrim Krauliņam un ērģelniekam Jānim Pelšem, SIA “Bejas” saimniekam Rinaldam Bormeistaram par pilsētas atslēgu, Guntai Lielkājai par ieguldījumu izstādes “Mārupes ciema seno ielu stāsti” veidošanā, uzņēmumiem “Mārupes Pizza”, “Mārupes Alus” un SIA “Lāči” par produkciju pateicībām un balvām, SIA “Laba Sēta” par bezmaksas vietu lieformāta svētku bannerim, Mārupes novada pašvaldības policijas un Pašvaldības īpašumu pārvaldes darbiniekiem, medmāsām Maijai Baudai un Sabīnei Jurdžai, elektriķim Aigaram Smirnovam, dienas centra “Švarcenieki” vadītājam Gatim Vācietim par muižas telpām, Mazcenu alejas 2b saimniekiem Raimondam un Olgai Cereņiem, Jaunmārupes pamatskolai – personīgi Gunāram Svētiņam, privātmājas saimniekiem pie svētku norises vietas. Paldies mārupietim Mārim Grigalim par negurstošu svētku popularizēšanu visas nedēļas garumā un pilnīgi visiem mūsu novada kultūras un mākslas kolektīviem un to vadītājiem par svētku piepildīšanu ar skaņām un krāsām!
Liels paldies visiem, kas bija ar mums, un uz tikšanos citu gadu!
Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa