Ieskandināts pirmstalkas mēnesis

23.03.2023.

"Mēs Latvijā esam rīcības cilvēki!”: - Valsts prezidents, Lielās Talkas patrons

 

Gatavojoties Lielajai Talkai, kas šogad notiks 22. aprīlī, tradicionāli ieskandinājām pirmstalkas mēnesi, kura laikā gatavosimies lielajam pavasara notikumam. Pasākumā piedalījās Lielās Talkas koordinatori, atbalstītāji un draugi. Savukārt pirms ieskandināšanas pasākuma svinīgās daļa, kopā ar ekspertiem diskutējām par vides jautājumiem. Kā savā uzrunā atzina Lielās Talkas patrons Valsts prezidents Egils Levits, Lielā Talka ne tikai rosina uz kopīgu rīcību, bet arī mudina domāt un meklēt atbildes uz lielajiem zaļākas nākotnes jautājumiem.

Lielās Talkas ieskandināšanas pasākums tika atklāts ar diskusiju “Vides piesārņojums un tā mazināšana Zaļā kursa ietvaros”, kuras laikā Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme kopā ar ekspertiem un Lielās Talkas koordinatoriem, centās atbildēt uz jautājumiem - ko tad nozīmē Zaļais kurss un kāds varētu būt Latvijas ceļš tā ietvaros, kādi ir vides piesārņojuma veidi un kā šo piesārņojumu mazināt. Diskusijā piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Agnese Geduševa, Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece Laura Anteina, Ārvalstu investoru padomes Latvijā Zaļās ekonomikas attīstības darba grupas vadītāja Dace Cīrule, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošais pētnieks, Magnetobioloģijas laboratorijas vadītājs Antons Kolodinskis, Ādažu novada domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone un LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns. (Diskusiju varat skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=r1kpjFfVwxM)

Pasākuma svinīgajā daļā, Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme pateicās visiem, kuri līdzdarbojās un sniedza savu palīdzīgo roku, lai talka notiktu nu jau 16 gadus. Tāpat talkas vadītāja aicināja ikvienu Latvijas iedzīvotāju 22. aprīlī iesaistīties Lielās Talkas aktivitātēs, veicot sakopšanas un labiekārtošanas darbus, lai padarītu apkārtējo vidu tīru un zaļu nākamajām paaudzēm!

Pasākumā viesiem uzrunu teica arī Lielās Talkas patrons Valsts prezidents Egils Levits un citi Lielās Talkas atbalstītāji.

Valsts prezidents Egils Levits: “Mums šajā pasaulē var būt katram savs viedoklis par kādu jautājumu, bet daba ir tā, kas mūs visus vieno, neatkarīgi no mūsu piederības kādai valstij vai kādai viedokļu grupai. Ūdens savieno visu pasauli, gaisa straumes virzās no vienas debespuses uz otru, nejautājot par valstu robežām. Tas nozīmē, ka zaļa Latvija var iespaidot arvien zaļāku pasaules tapšanu, un citu valstu iedzīvotāju centieni attīrīt savu zemi vai to nedarīt, var iespaidot Latvijas nākotni. Bet, protams, to, ko Latvija dara, tas iespaido arī citas valstis. Mēs Latvijā izvēlamies būt aktīva pasaules daļa, rīcības cilvēki, kas ir gatavi gan cīnīties ar piesārņojuma sekām, gan mainīt ieradumus, lai padarītu Latviju brīvu no sārņiem un ar veselīgu, skaistu vidi saviem iedzīvotājiem.”

Agnese Geduševa, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre: Jau pēc mēneša ikgadējais notikums, Lielā Talka, pulcēs talciniekus Latvijā. Tas ir laiks, kad mēs visi sadodamies rokās kāda liela un cēla mērķa vārdā – sakopt un labiekārtot vidi kurā mēs dzīvojam. VARAM būtiskākie vides aizsardzības mērķi saskan ar Lielās Talkas mērķiem: virzība uz klimata neitralitāti, pāreja uz aprites ekonomiku, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un atjaunošana, kā arī piesārņojuma samazināšana. Taču to varam realizēt tikai ar sabiedrības atbildīgu iesaisti. Lielajai Talkai ir sava misija – ne vien cīnīties ar sekām, bet arī izskaust cēloņus. Tas ir būtisks darbs, lai samazinātu jaunu atkritumu rašanos un izslēgtu to nonākšanu dabā, uzlabotu vides kvalitāti kopumā. Katram jārūpējas, lai par ieradumu kļūtu mūsu atbildīgās izvēles – izvēloties to ražotāju preces, kuri pārdomājuši ražošanas ciklu, ražo pārstrādājams vai otrreiz izmantojamas preces, lai neradītu liekus atkritumus. Mūsu nākotne ir pašu rokās, bet visvairāk – tā ir mūsu bērnu rokās. Tāpēc aicinu Lielajā Talkā piedalīties kopā ar bērniem un jauniešiem, lai atbildība par vidi kļūtu par viņu dzīvesveidu un ikdienas ieradumu.”

Šogad Lielajā Talkā aktīvi iesaistījušās arī ārvalstu vēstniecības Latvijā, atsaucoties Zviedrijas un Īrijas vēstniecību aicinājumam. Zviedrijas Karalistes vēstniece Latvijā Kārina Hēglunde (Karin Höglund) pastāstīja, ka Zviedrijai, kļūstot par Eiropas Savienības prezidējošo valsti, viņi sapratuši, ka labākais veids, kā kaut ko panākt – rādīt ar savu piemēru. Tostarp, darot visu iespējamo, lai daba mums apkārt kļūtu tīrāka. Tāpēc Zviedrijas vēstniecība aktīvi iesaistījusies Lielajā Talkā. Savukārt Īrijas vēstniece Latvijā Īmera Frīla (Eimear Friel) uzsvēra, ka mums jāsaprot - nevaram pieņem dabu kā pašsaprotamu, mums pienākošos. Labi zinām, ka cilvēka darbība būtiski ietekmē dabā notiekošos, un katrs no mums atbildīgs par to, kas notiek ar apkārtējo vidi. Vēstniecības darbinieki ļoti atbildīgi izturas pret šo jautājumu, tāpēc iesaistās Lielās Talkas aktivitātēs.

Līga Abizāre, AS “Latvijas valsts meži” Vides izglītības vadītāja: “Mēs, Latvijas valsts mežos vienmēr esam jutušies kā daļa no Lielās Talkas ģimenes un organizētāji gan talkai gan visiem Meža dienu pasākumiem. Man ir priecīga ziņa visiem, kuriem talkošana ir sirdslieta. Jau tagad jums ir iespēja doties sakopt dabu no atkritumiem Latvijas valsts mežos! Visos reģionos izsludinātas atvērtās Meža dienas un mūsu darbinieki jūs gaida ar maisiem, cimdiem un labu garastāvokli.”

Juris Šleiers, Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs: “Talkot var ne vien 22.aprīlī un ne tikai vienu reizi gadā. To var un vajadzētu darīt katru dienu. Ir arī trīs vienkāršas lietas, kuras mēs varam praktizēt talku starplaikos, lai samazinātu ietekmi uz vidi, ko paši radām – doties uz veikalu ar kājām, ar savu maisiņu un izmantot elektronisko čeku. Tas ir ļoti vienkāršs, bet liels soli tīras vides virzienā. Ja runājam par Lielo Talku, jums jāatceras arī viens būtisks datums. Ja jums ir vēlme talkot, bet nav maisa, tad Lielā Talka ir sarūpējusi daudzus tūkstošus maisu, kurus, sākot ar 15. aprīli, gatavojoties talkošanai, varēsiet saņemt lielākajos Rimi veikalos. Būsim lielākā un zaļākā valsts pasaulē.”

Ieva Anita Rieksta, “Mežpils alus” zīmola vadītāja: “Mums ir liels prieks būt kopā ar Lielo Talku jau 4 gadus – gan pavasarī, gan rudenī. Ļoti novērtējam Vitas Jaunzemes un Lielās Talkas komandas degsmi, kura ir lipīga, un tagad arī mēs jūtam vēlmi darīt vairāk, būt videi draudzīgākiem un rūpēties par mūsu resursiem. Apzināmies, ka ceļš uz ilgtspēju ne vienmēr ir viegls un ir tāls, līdz ar ko, mūsu esam paredzējuši līdz 2040.gadam ir sasniegt CO2 neitralitāti visos līmeņos. Lielā Talka mūsu ļoti iedvesmo virzīties uz mērķi, esam priecīgi būt daļai no šīs ģimenes.”

Taču vislielāko paldies Valsts prezidents, Vita Jaunzeme un citi talkas atbalstītāji teica Lielās Talkas koordinatoriem, kuri organizē talkas visā Latvijā. Pateicoties viņu ieguldītajam darbam, ik gadu Lielā talka pulcē tūkstošiem talcinieku. Kuldīgas novada koordinatore Dace Jansone pasākumā arī atzina, ka mums pašiem jābūt atbildīgiem par savu rīcību un jāspēj aiz sevis neradīt atkritumus. Ir jādomā par iespējām tos pārstrādāt vai iedot otru dzīvi, lai mazinātu vides piesārņojumu.

Atgādinām, ka talciniekiem iespējams pieteikt savu talkas vai vides labiekārtošanas vietu Lielās Talkas mājaslapā www.talkas.lv . Mājaslapā atrodamas trīs interaktīvās kartes:

  • “Lielās Talkas’23 karte” talcinieki aicināti pieteikt trīs veidu talkas – atkritumu savākšanas talkas, labiekārtošanas talkas vai apvienotās talkas labiekārtošanas un atkritumu savākšanas talkas: https://talkas.lv/apstiprinatas-talkas/ ;
  • “Solo Talkas’23 karte” savas talkas ir aicināti pieteikt tie, kuri vēlas doties dabā un talkot vienatnē, divatā vai ģimenes ietvaros, lai sakoptu tuvāko apkārtni. Tā ir iespēja individuālajiem talciniekiem pievienoties plašajam Latvijas talcinieku pulkam, lai kopīgi piedalītos pavasara sakopšanas darbos: https://talkas.lv/liela-talka/solo-talkas/ (SOLO talciniekiem savāktie atkritumi jānogādā oficiālajās talkošanas vietās, kuras atrodamas kopējā talkošanas kartē);
  • “Piesārņoto vietu karte” Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja atzīmēt īpaši piesārņotas vietas savos novados un reģionos, tādā veidā norādot, kur sakopšanas darbi būtu īpaši nepieciešami: https://talkas.lv/piesarnoto-vietu-karte/ .

Ar saviem zaļajiem darbiem dalieties sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus: #LielāTalka2023 #parzaluLatviju #ZalaLatvijaZalaPasaule

 

Zaļa Latvija = Zaļa pasaule! Uz tikšanos Lielajā Talkā 22. aprīlī visā Latvijā!