21. augustā koši un krāšņi nosvinēti piektie Salas pagasta Sīpolu svētki. Šī gada svētku tēma bija “Mājās un pasaulē”, uzsverot to, ka mēs visi nākam no mājām, pamatu savai dzīvei gūstam tur, bet pasaule mums paver iespējas apgūt ko jaunu, un to vēlāk varam izmantot, lai savas mājas padarītu vēl jaukākas, labākas un mīļākas.
Svētku programma bija daudzveidīga, un ja citus gadus uzsvars tika likts uz teātra izrādēm, tad šogad dominējošais žanrs bija deja. Svētkus ievadīja Mārupes dejotājas no kolektīviem “Mistērijas” un “Ziemeļblāzma”, bērnus iepriecināja “Zīmējumu teātris” ar izrādi “Jatakas” un cirks no Liepājas “Beztemata”. Turpinājumā deviņdesmit dejotāji no Carnikavas un Olaines, Ances Krauzes dziedājuma pavadīti, priecēja svētku apmeklētājus ar deju lieluzvedumu “No puķu ziedīnu”, kas bija tiešām iespaidīgs un vērienīgs. Roja (Pipara) Puķes vadībā norisinājās tradicionālais sīpolu kapāšanas čempionāts, tika sumināti tie Salas pagasta iedzīvotāji, kas ar savu pienesumu bagātinājuši “Vietvalžu” izstāžu zāles krājumu un atbalstījuši Kultūŗizglītības centra pasākumus. Sirsnīgu paldies teicām konkursu atbalstītājiem “LongChips” un maizes ceptuvei “Lāči”. Lai arī svētku apmeklētāji varētu izkustēties, notika sadejošanās, kuras laikā varēja gan uzzināt par savulaik populāru deju rašanos, gan kopā ar deju kolektīvu dalībniekiem mācīties soļus un laisties dejā. Vakaru noslēdza grupu “Ārpilsētas sakars”, “Kaurna Cronin” (Austrālija) un dziedātājas Būū koncerti.
Izstāžu zālē (Radošo prasmju telpā) svētku reizē atklāta jauna novadpētniecības izstāde par saimniekošanu Salas un Babītes pagastos. Īpašs lepnums par to, ka izstāde pilnībā izveidota tikai no “Vietvalžu” krājuma. Turpinot svētku tēmu “Mājās un pasaulē”, tā uzrunā apmeklētāju ar dažādu darbarīku un sadzīves priekšmetu palīdzību, atgādinot, cik grūti kādreiz ir bijis gan sagādāt un uzglabāt pārtiku, gan nodrošināt jumtu virs galvas, apģērbu, siltumu un gaismu telpās. Sīpolu svētki tika izveidoti ar mērķi veicināt lepnumu par savām mājām, būt sava pagasta patriotiem, un šī izstāde ir spilgts apliecinājums tam, ka šis mērķis ir sasniegts – Salas pagasta iedzīvotāji uztic gan savas dzimtas relikvijas, dokumentus un fotogrāfijas, gan arī īpašus un nozīmīgus stāstus, kas palīdz pilnveidot vietējās vēstures ainu, un to interesanti un saistoši pasniegt gan mājiniekiem, gan ciemiņiem, kas “Vietvalžus” apmeklē kā tūristi. Arī digitālā ekspozīcija “Burvju spogulis” ir tikusi pie jauna sižeta – tas stāsta par skološanās vēsturi Salas pagastā, sākot no pašām pirmajām skolām līdz pat mūsdienām, bet līdz 23. septembrim skatāma vēsturnieces Ingas Sarmas veidotā izstāde “Jūrmalas zemeņu stāsti”, kas guvusi novērtējumu Eiropas Kultūras mantojuma dienu projektu konkursā.
Tos “Vietvalžu” apmeklētājus, kurus nebiedē kāds piparots asumiņš, aicinām uz “Piparu balli” 23. septembrī. Spēlēs grupa “Pipari”, bet vakara gaitā būs arī piparoti izklaidējoši pārsteigumi – kā jau tas “Vietvalžos” ierasts. Balle notiks zālē pie galdiņiem, var ņemt līdzi nelielu groziņu, bet vietas iespējams rezervēt pa tālruni 67914922.
Dace Ulpe, Babītes Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” Izstāžu zāles vadītāja