Pēc Mārupes novada pašvaldības policijas sniegtās informācijas 2022. gada 4. aprīlī Mārupes novadā reģistrēti 360 cilvēki, kas Krievijas kara Ukrainā dēļ devušies bēgļu gaitās un nonākuši mūsu novadā. Lielākoties viņi mitinās pie draugiem, radiem vai paziņām.
Starp bēgļiem 68% ir sievietes, 32% vīrieši. No tiem 14 ir zīdaiņi līdz divu gadu vecumam un 152 bērni līdz 18 gadu vecumam. Līdz ar bēgļiem novadā ieradušies arī 16 mājdzīvnieki. No tiem 13 ir suņi, pārējie – kaķi. Kā jārīkojas mājdzīvnieku saimniekiem, ierodoties mūsu valstī, var lasīt sadaļā Sabiedrība - Dzīvnieku aprūpe.
Pašvaldība ir izveidojusi īpašu darba grupu, kas plāno un koordinē kara bēgļu palīdzības jautājumus. Tajā darbojas pārstāvji no domes, pašvaldības policijas, Sociālā dienesta, Izglītības pārvaldes, nepieciešamības gadījumā piesaistot vai sadarbojoties ar citiem speciālistiem.
Novadā piedāvātie atbalsta veidi
Sociālais dienests līdz 4. aprīlim ir piešķīris Garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanas pabalstu 128 mājsaimniecībām (315 personām), tiek izmaksāts arī pabalsts krīzes situācijā 86 mājsaimniecībām (215 personām) un sniegts atbalsts ārkārtas aizbildņu ģimenēm.
Iebraukušās ģimenes pašvaldībā saņem informāciju gan par iespējamiem atbalsta veidiem, gan par brīvā laika pavadīšanas iespējām, piemēram, dienas centros Mārupes novadā, ko viņi labprāt izmanto.
Tāpat Sociālais dienests palīdz nodrošināt bēgļiem arī psiholoģisko atbalstu – tas tiek īstenots dienesta darbā un piesaistot profesionāļus no krīzes centriem vai nevalstiskajām organizācijām.
Bēgļi saņem pārtikas pakas, ko nodrošina Eiropas Atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām darbības programmā. Nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīta labdarības organizācija un nodota informācija Izglītības dienestam par bērniem, kuriem jānodrošina izglītības iespējas.
Papildus minētajam atbalstam Mārupes novada pašvaldības dome šā gada marta domes sēdē ir lēmusi atbrīvot Ukrainas civiliedzīvotāju bērnus no privātpersonu līdzmaksājuma par Mārupes Sporta centra sniegtajiem pakalpojumiem un nodrošināt viņus ar bezmaksas ēdināšanu Mārupes novada pašvaldības un privātajās pirmsskolas un vispārējās izglītības iestādēs. Noteiktais atbalsts tiek sniegts līdz 90 dienām no Ukrainas civiliedzīvotāja reģistrācijas brīža pašvaldības civilās aizsardzības komisijas reģistrā.
Izglītības pakalpojumu nodrošināšana
Atbilstoši Izglītības pārvaldes sniegtajai informācijai Mārupes novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs līdz 4.aprīlim mācības ir uzsākuši 17 bērni, privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs 12 bērni. Pašvaldības skolās mācības apgūst 21 bērns, viens mācās privātskolā, pieci bērni apmeklē Rīgas skolas, bet 14 – mācās joprojām savā līdzšinējā skolā attālinātā veidā. Izglītojamo bērnu skaits turpina pieaugt.
Atbalsts tiem, kuri uzņēmuši bēgļus
2022. gada 30.martā dome pieņēmusi grozījumus divos saistošajos noteikumos, kas paredz atbalstu personām, kuras ir izmitinājušas Ukrainas civiliedzīvotājus:
- 22. aprīlī stājas spēkā saistošie noteikumi Nr. 16/2022 „Grozījumi Mārupes novada pašvaldības domes 2021. gada 22. decembra saistošajos noteikumos Nr.36/2021 “Par Mārupes novada pašvaldības pabalstiem iedzīvotājiem bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas”. Atbalsta apmērs par katru izmitināto personu noteikts 25 eiro mēnesī. Pabalstu piešķirs, ja Ukrainas civiliedzīvotājs izmitināts pabalsta pieprasītājam piederošās vai tiesiskā lietošanā esošās telpās pilnu kalendāro mēnesi. Pabalsts būs piešķirams bruņotā konflikta laikā, bet ne ilgāk par 2022. gada 31. augustu.
- 8.aprīlī stājas spēkā saistošie noteikumi Nr. 19/2022 „Par grozījumiem Mārupes novada pašvaldības domes 2021. gada 29. septembra saistošajos noteikumos Nr. 16/2021 “Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Mārupes novadā” (iesnieguma veidlapa pieejama ŠEIT). Tie paredz piešķirt nodokļa atvieglojumu 90% apmērā par fiziskai personai piederošo zemi un ēku, kurā izmitināti bēgļi no Ukrainas, par periodu no 2022. gada 1. marta līdz 31. decembrim.
Ikviens var palīdzēt
Jau ziņots, ka Mārupes novads sadarbojas ar biedrību “Labdarība lapa”, kas atbalsta kustību “Gribu palīdzēt bēgļiem”. Ikviens cilvēks var atbalstīt grūtībās nonākušos ar savu ziedojumu (pārskaitot naudu), mantām (nodot tās kādā no pašvaldības norādītajiem trim mantu pieņemšanas punktiem Spuņciemā, Piņķos vai Mārupē, vai vest uzreiz uz noliktavu Vecozolu ielā 103, Tīrainē) vai brīvprātīgu darbu.
Saziedotās mantas tiek vestas uz Ukrainu vai nodotas tepat Latvijā nonākušajiem bēgļiem. Noliktavā ir ieviestas arī atvērto durvju dienas (trešdienās un sestdienās/ plkst. 12.00-18.00), lai Ukrainas civiliedzīvotāji, kuriem trūkst pirmās nepieciešamības preču, vajadzīgās mantas varētu izņemt paši.
Tā, piemēram, 2.aprīlī, noliktavas atvērto durvju dienā bija iespēja palīdzēt 50 bēgļu ģimenēm. Kā vēsta labdarības biedrība, bēgļiem visvairāk nepieciešama sadzīves ķīmija, kas ziedoto mantu pakās ir atrodama ļoti reti.
Aktuālās lietas, ko aicina ziedot:
- vitamīni un pretiesnu medikamenti;
- kancelejas preces, burtnīcas;
- attīstošās rotaļlietas, dažādi brīvā laika pavadīšanas komplekti, spēles, puzles;
- sausā pārtika (aplejamā, batoniņi, konservi, graudaugi u.c.);
- bērnu pārtika (maisījumi, biezenīši);
- higiēnas lietas (šampūni, dušas želejas, higiēniskās paketes, zobubirstes, pamperi u.c.);
- sadzīves ķīmija;
- guļammaisi, tūrisma paklājiņi;
- dzīvnieku barība;
- apakšveļa (jauna);
- apavi, īpaši sporta un brīvā laika;
- bērnu un sieviešu apģērbs;
- īpaši nepieciešami lielie izmēri XL, XXL utt.
- ķemmes, matu gumijas, sprādzes.
Sakām sirsnīgu paldies visiem iedzīvotājiem, kuri atbalsta karā cietušo Ukrainas tautu – ar brīvprātīgu darbu, izmitināšanas pakalpojumiem, svarīgas informācijas izplatīšanu, ziedojumiem, darba piedāvājumiem, kā arī visiem, kuri sniedz emocionālo atbalstu līdzcilvēkiem un bēgļiem!
Informāciju apkopoja Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa
SVARĪGĀKIE KONTAKTI MĀRUPES NOVADĀ NONĀKUŠAJIEM BĒGĻIEM
Bēgļu reģistrāciju Mārupes novada pašvaldībā veic pašvaldības policija:
- Konrādu ielā 5, Mārupē, Mārupes pagastā, tālruņa numuri +37125423038, + 371 67933470 (darba dienās, kā arī brīvdienās un ārpus darba laika).
- Centra ielā 3, Piņķos, Babītes pagastā, tālrunis 67914424 (darba dienās no plkst. 9.00 līdz 16.00).
Par ilgtermiņa vīzu pieteikšanas un saņemšanas procedūru jāvēršas Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros vai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP)
Prezentācija "Kā Ukrainas pilsoņiem noformēt ilgtermiņa vīzu" (www.pmlp.gov.lv)
- PMLP tālruņa numuri: +371 67209422, + 371 67209400 (pirmdien - ceturtdien no plkst. 8.30 līdz 16.00; piektdien no plkst. 9.00 līdz 15.00).
- E-pasta adrese: ukraina@pmlp.gov.lv vai mn@pmlp.gov.lv.
Sociālās palīdzības jautājumos jāvēršas Mārupes novada Sociālajā dienestā. Aicinām uz pieņemšanu pierakstīties iepriekš:
- Daugavas ielā 29, Mārupē, Mārupes pagastā, tālruņa numurs: +371 26958834.
- Centra ielā 3, Piņķos, Babītes pagastā, tālruņa numurs: +371 27714497.