Mārupes pagasts ir vieta, kur pilsētvide saplūst ar lauku ainavām. Šī ir mājvieta vienīgajai Latvijas Starptautiskajai lidostai "Rīga". Izjādes ar zirgiem, Medema purvas burvība un vērtīgas kultūrvēstures liecības - šīs ir tikai dažas lietas, kas raksturo Mārupes pagastu.
Zemāk smelies 5 idejas brīva laika pavadīšanai Mārupes pagastā. Par vēl citām apskates un izklaides vietām vari uzzināt šeit.
Lidmašīnu vērošana pie Starptautiskās lidostas "Rīga"
No Skultes ciema puses ir iespējams baudīt lielisku skatu uz lidostas skrejceļu. Tā garums ir 3200m, un platums 45m.
2008.gada 17.oktobrī atklāts skrejceļam izbūvētais pagarinājums, kas to palielināja par 650 metriem. Skrejceļa pagarināšana ļāva starptautiskajai lidostai „Rīga” bez jebkādiem ierobežojumiem apkalpot starpkontinentālos lidojumus un uzņemt lielos gaisa kuģus, piemēram, „Airbus A 340” un „Boeing 747, 757, 767, 777”. Tuvākie līdzīgas kategorijas skrejceļi atrodas Stokholmā, lidostā „Arlanda” un Helsinku lidostā „Vantaa”, no kurām tiek veikti arī transkontinentālie lidojumi.
2014. gada 12.jūnijā starptautiskajā lidostā “Rīga” tika uzņemta pasaulē lielākā lidmašīna An-225 Mrija. An-225 Mrija ir kravas gaisa kuģis, kas ražots PSRS pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Ar to tika transportēts Latvijas karavīru ekipējums uz Eiropas Savienības militārās operācijas rajonu Centrālāfrikas Republikā (CĀR). Otro reizi An-225 lidostā “Rīga” nolaidās 2014. gada 24. novembrī. An-225 Mrija (ukraiņu: Mрія — ‘sapnis’) ir kravas gaisa kuģis, kas izstrādāts PSRS 1980.gados Antonova konstruktoru birojā. Tā ir garākā un smagākā lidmašīna, kas jebkad uzbūvēta un lidojusi. Gaisa kuģa maksimālā kravnesība ir 250 tonnas, maksimālais pacelšanās svars – 640 tonnas.
Darba laiks: skrejceļa darbalaiks ir 24 stundas diennaktī.
Baltais Krusts
Vietas apraksts: Liels koka krusts meža ceļa un stigas sadurā pie stāvas nogāzes, kuras malā ir ar ūdeni piepildījies bijušais smilšu karjers. Pie krusta plāksnīte ar tekstu: “1941. gada 11 upuru piemiņai”.
Vēsturiskā izziņa: Pateicoties vietējā iedzīvotāja acīgumam, kurš mežā vāca malku, tika pamanīta svaigi rakta zeme, kas izrādījās čekas nogalināto upuru apbedījums. Divās kapa bedrēs 1941. gada jūlijā atraka 11 cilvēku mirstīgās atliekas. Pēc apģērbā atrastajiem dokumentiem visu personības tika noskaidrotas. Starp nošautajiem bija Latvijas Kriminālpolicijas priekšnieks Latvijas pārstāvis Interpola organizācijā Jēkabs Silarājs. Šo upuru pirmā apbedījuma vieta bija Piņķu draudzes kapos, bet 1941.gada novembrī viņus pārbedīja Rīgas Meža kapu apbedījuma vietā “Baltie krusti”. Piemiņas vietā uzcelts Baltais krusts. Tas atjaunots 2013.gadā pēc Mārupes vidusskolas direktora Jāņa Lagzdkalna mudinājuma ar zemessardzes bataljona vīru spēkiem.
Veikparks "Mārupe Wake Park"
“Mārupe Wake Park” komanda ir grupa kaislīgu veikborda entuziastu, kurus vieno kopīga aizraušanās un redzējums par veikborda gara un kultūras attīstību. Tā ir kļuvusi par viņu misiju – padarīt MWP par Eiropas līmeņa veikborda galamērķi. Veikborda parks ir viens no plašākajiem parkiem Baltijā ar trim braukšanas trasēm: 130m - vidēja sagatavotības līmeņa braucējiem ar maza izmēra tramplīniem un slaidiem, 170m - trase pieredzējušiem braucējiem ar augstas sarežģītības konstrukcijām un 200m - trase iesācējiem bez konstrukcijām. Līdzbraucējiem iespējams, malkojot kādu no kafejnīcas atspirdzinošajiem dzērieniem, pazvilnēt pludmalē un baudīt nesteidzīgu skatu uz notiekošo. Klientu ērtībām pieejams bezmaksas Wi-Fi. Pieejama arī pirtiņa, SUP dēļu noma, ātra trenažieru laukums un sporta batuts, skeitborda mini rampa. Ziemas laikā tiek organizēta ledus veikošana. Parkā notiek dažādi aktīvās atpūtas pasākumi – brīvdienu “čiliņi”, sezonas atklāšanas un noslēguma pasākumi, veikborda masku balle, un citi.
Mārupes veikborda parkā darbojas arī piepūšamais ūdens atrakciju parks - vairāk nekā 6000 m2, 95 elementi, 450 metrus gara trase, kurus papildina lidmašīna, volejbola laukums, basketbola grozs un izaicinājumu pilnā planēta! Turklāt, lai uzturētu sacensību garu, izveidotas divas paralēlas līnijas, kas īpaši piemērotas stafetēm.
Apmeklējumu jāpiesaka savlaicīgi, zvanot pa tālruni +371 22032923.
Medema purvs un mežs
Medema purvs atrodas Mārupes novada Dienvidaustrumu daļā. Tā teritorija robežojas ar Olaines novadu. Kūdras purvs aizņem 3400ha. Pašreiz kūdras ieguve Medemu purvā vairs nenotiek un daļa purva ir izstrādāta. Daļa teritorijas ir apmežota. Lielākā augu daudzveidība ir konstatēta Medemu purva relatīvi mazskartajās daļās, kur saglabājušies augstiem un pārejas purviem raksturīgie elementi. Medema purvā un pieguļošajos mežu masīvos ir novērojama bagātīga lielo zīdītāju fauna. Teritorijas apsekojumos konstatēti staltbrieži, aļņi, stirnas, lapsas, zaķi, bebri, sīko zīdītājdzīvnieku pēdas. Apkaimē novērojama arī ļoti bagātīga putnu fauna kopā konstatējot vairāk kā 100 putnu sugu.
Nākotnē, atbilstoši Mārupes novada teritorijas plānojumam, Medemu purva teritorijā tiek plānots attīstīt rekreācijas teritoriju novada iedzīvotājiem un viesiem. No Medema purva iztek Mārupīte. Tā sākas starp Tīraini un Stūnīšiem jeb Gaismām satekot vairākiem meliorācijas grāvjiem un purva ezeriņiem. 2015.gadā veikta Medema purva izpēte un izvērtētas rekreatīvā tūrisma attīstības iespējas šajā teritorijā. Teritorijas apsekošanas laikā tūrisma un dabas speciālists Juris Smaļinskis teritorijā atradis retu sēni – parazītisko samtbeku jeb “Xerocomus parasiticus”. Atraduma unikalitāte slēpjas tajā, ka līdz šim par parazītiskās samtbekas pastāvīgo mājvietu Latvijā uzskatīja tikai Moricsalas dabas rezervātu, kur tā konstatējama kopš 1931. gada. Kā rakstīts Latvijas Mikologu biedrības interneta vietnē, pirmo reizi minētā sēne Latvijā atrasta Priedainē 1903. gadā. 1988. gadā tā sastapta arī Slokas apkaimē, tomēr tagad uzskata, ka Slokas un Priedaines atradnes ir zudušas. Par Mēdema purva apkaimi Juris Smaļinskis bilst, ka atrast tik retu sēni cilvēka tik intensīvi izmantotā vidē ir brīnums. Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja mikoloģe Inita Dāniele skaidro, ka parazītiskā samtbeka nav indīga un teorētiski ir ēdama, taču jāatceras, ka tā ir aizsargājama un ierakstīta Sarkanajā grāmatā.
Lavandu audzētava "Mētras"
Skaistajā ekoloģiskajā saimniecībā “Mētras” tiek audzēta lavanda un ārstniecības augi. Saimniecības mērķis ir dot iespēju Latvijas iedzīvotājiem pieskarties dabas varenībai un izjust tās labvēlīgo ietekmi. Apmeklētāji var iegādāties dabīgās ziepes un kosmētiku, kuru sastāvā ir tikai augu izcelsmes produkti, sveces, lavandas medu un citus veselīgus saldumus, kā arī tiek piedāvātas meistarklases, lekcijas un telpu noma dažādiem pasākumiem. Brauc ciemos!