No 10. līdz 14. janvārim Turcijas pilsētā Kilisā notika Erasmus + projekta “Communication is an art” ceturtā mobilitāte, kurā piedalījās Jaunmārupes pamatskolas 8. un 9. klases skolēni: Mārtiņš Ozoliņš, Luīze Graudiņa, Kārlis Spilbergs, Patrīcija Mediņa un Markuss Drengers kopā ar skolotājām Lauru Buravcovu un Ilzi Graudiņu.
Arī šoreiz visu dalībvalstu izglītojamie dzīvoja viesģimenēs, kur nepastarpināti varēja iepazīt Turcijas kultūru, tradīcijas, viesmīlību un dzīvesveidu. Šīs mobilitātes temats bija “Radīt, lai komunicētu”, kuras mērķis bija dalībniekiem attīstīt piederības sajūtu cilvēku grupai, kas strādā kopā, lai sasniegtu vienus un tos pašus mērķus. Mobilitātes laikā skolēni attīstīja komunikācijas, valodu un starpkultūru prasmes.
Mobilitātes laikā visi projekta dalībnieki tika uzņemti Turcijas skolā, kad skolēni sagaidīja viesus un iepazīstināja ar savām nacionālajām dejām, mūzikas instrumentiem un tautas kostīmiem. Svinīgajā atklāšanas pasākumā piedalījās arī vietējo mediju žurnālisti. Visi devāmies skolas apskatē un iepazināmies ar Turcijas izglītības sistēmu, skolas vēsturi un tradīcijām. Tālākajā dienas laikā notika vairākas aktivitātes un spēles, kuru mērķis bija veicināt starpkultūru dialogu. Skolēni prezentēja projekta mājas uzdevumu un veidoja izstādi par tēmu “Create to communicate”, notika katras dalībvalsts skolas un valsts prezentācijas. Mūsu skolēni prezentēja izveidoto komunikācijas spēli ar interaktīviem uzdevumiem, kuru izpildē tika iesaistīti visi dalībnieki. Skolotājiem bija tikšanās ar izglītības pārvaldes pārstāvjiem par aktualitātēm izglītībā Turcijā. Devāmies uz kultūrvēsturisko Hatajas provinci pie Vidusjūras piekrastes. Apmeklējām vairākus kultūrvēsturiskus objektus un guvām priekšstatu par vēstures mantojumu un notikumiem. Apmeklējām Antakjas Arheoloģisko muzeju, Habibi mošeju, Senās Antālijas tirgu un pirmo kristiešu baznīcu, kas izveidota kalna alā. Aktīvi norisinājās darbs ar projekta uzdevumiem skolā, mācību stundu apmeklējums un iesaistīšanās mācību procesā. Skolēni un skolotāji apmeklēja jauniešu sporta un attīstības centru, kur notika skolēnu radošās darbnīcas, marmorēšana un kopīga saliedēšanās, spēlējot sporta spēles.
Notikumiem bagātās nedēļas noslēgumā Turcijas skolēni prezentēja savas valsts kultūras mantojumu Eiropas kontekstā. Katrs mobilitātes dalībnieks svinīgi saņēma projekta sertifikātu par dalību projektā. Noslēguma pasākumā skolā dalībnieki veica projekta uzdevumu un aktivitāšu izvērtēšanu. Kopīgās sarunas tika plānoti tālāk veicamie projekta uzdevumiem.
Atgriežoties no projekta pieredzes apmaiņas brauciena, mūsu skolas skolēni dalījās iespaidos un gūtajā pieredzē ar citiem skolas skolēniem: “Tā bija neaizmirstama pieredze, jo iespēja pavadīt laiku citas kultūras bērnu vidū palīdzēja mums labāk izprast, ar kādām problēmām viņi sastopas, kas ir aktuāls un kāda ir viņu ikdiena un arī to, cik ļoti mums jānovērtē mūsu ikdienas dzīve mājās - Latvijā. Viena no lietām, kas spēja pārsteigt un iedvesmot, bija cilvēki. Viņu dzīvesprieks, enerģija un laipnība mūs pavadīja visas nedēļas garumā. Lai gan bērni, kas mācījās skolā, pārsvarā bija jaunāki par mums, tas neliedza iegūtu jaunus draugus un izjust viņu velmi komunicēt. Skolas skolotāji bija ļoti sirsnīgi un viesmīlīgi, katru rītu cenšoties mūs iepriecināt uzsākot sarunu vai vienkārši apvaicājoties par to, kā jūtamies. Turpinām sazināties ar skolas bērniem un viesģimenēm, jo cilvēki, kurus iepazinām, paliks atmiņā kā viena no projekta un dzīves sniegtajām vērtībām. Šis brauciens iedvesmoja būt atvērtiem jauniem piedzīvojumiem un “izrauties” no rutīnas, izkāpjot no savas komforta zonas un pieņemot mums sniegto. Mēs aicinām ikvienu izmantot iespēju, nebaidīties un piedalīties, jo šī pieredze, ko mēs guvām, paliks atmiņā un noderēs sevis pilnveidošanai un nākotnes attīstībai.”
Jaunmārupes pamatskolas Erasmus+ komanda