Svētā Jēkaba ceļš jeb Santjago ceļš caurvij arī Mārupes novadu

09.04.2021.

Pateicoties Svētā Jēkaba ceļa asociācijai Latvijā, kas brīvprātīgi apvieno dažādu profesiju un vecuma cilvēki, no kuriem visi reiz gājuši ceļu uz Santjago, arī Mārupes novadam caurvijas Svētā Jēkaba ceļš, kas šķērso Mārupes, Jaunmārupes un Vētras ciemus, tālāk savienojoties ar Babītes novadu. 

Mārupē šis ceļš sākas no Rožleju ielas, tālāk vijas pa Abavas ielu, Mārupītes gatvi un Rožu ielu, līdz Jaunmārupē turpinās vēl aiz golfa laukuma “Viesturi”. Svētā Jēkaba simbols ir jūras gliemežnīca. Kādreiz tā tika attēlota uz svētceļnieku apģērba, bet tagad ar šo simbolu ir iezīmēts viss ceļš, tādējādi tās kalpo kā ceļa norādes. Arī novada teritorijā vairākās vietās ir izvietotas uzlīmes ar dzeltenas jūras gliemežnīcas simbolu uz tumši zila fona, kas atvieglo orientēšanos un iezīmē maršrutu.

Latvijas karte

Uzziņai: Svētā Jēkaba ceļš jeb Santjago ceļš (Camino de Santiago)  ir viens no galvenajiem vēsturiskajiem svētceļojumu maršrutiem Eiropā. Tā pirmsākumi meklējami 9. gs., kad, saskaņā ar tradīciju, tika atklāta apustuļa Jēkaba Vecākā piemirstā kapa vieta Galīsijā, Spānijā un pār to tika uzcelta Santjago de Kompostelas katedrāle.

Jau 11. gadsimtā svētceļojumi uz Santjago de Kompostelu aptvēra plašu ceļu tīklu visā Eiropā, sniedzoties desmitiem tūkstošu kilometru garumā. Tā rezultātā veidojies gan materiālais mantojums (tilti, baznīcas un citas lūgšanu vietas, slimnīcas, naktsmītnes), gan nemateriālais mantojums (dziesmas, mīti, leģendas). Kopš viduslaikiem Sv. Jēkaba ceļš simbolizē dažādo Eiropas kultūru saskarsmes un apmaiņas vēsturi.

Ir vēsturiskas liecības, ka arī cauri pašreizējai Latvijas teritorijai viduslaiku svētceļnieki devušies uz Santjago de Kompostelu. Turaidas muzejrezervātā apskatāmas Turaidas pils arheoloģiskajos izrakumos atrastās viduslaiku svētceļnieku zīmes – krustiņš no Lukas (Itālijā) un gliemežvāks, kas simbolizē svētceļojumu uz Santjago de Kompostelu. Cēsu Sv. Jāņa baznīcas rekonstrukcijas laikā arheologi atraduši senu pilnīgi veselu svētceļnieku gliemežvāka zīmi, kas šobrīd atrodas ekspertīzē, lai noteiktu tās vecumu, un citas lietas. Arī no Latvijas katru gadu dažādus šī ceļa posmus mēro vairāki simti svētceļnieku. 

Sv. Jēkaba ceļš Latvijā tiek veidots saskaņā ar starptautiskās asociācijas izvirzītajiem nosacījumiem, Latvijas arhibīskapu un Nacionālās Kultūras mantojumu pārvaldes atbalstu.

Vairāk informācijas par Sv. Jēkaba ceļu Latvijas teritorijā https://caminolatvia.com