Izglītība

Džimbas aģenta aktīvā darbošanās pirmsskolas izglītības iestādē ’’Mārzemīte’’

08.06.2018.

1-IMG_20180118_140004.jpgPagājušā gada oktobrī, pirmsskolas izglītības iestādes ’’Mārzemīte’’ skolotāja Indra Pedece apmeklēja ”Centra Dardedze” VIII starptautisko konferenci “Kāds dārzs ir bērnudārzs?”.

Viens no konferences mērķiem bija stiprināt pirmsskolas izglītības iestāžu lomu bērnu drošības veicināšanā. Konferences dalībnieki tika informēti par “Centrs Dardedze” izstrādāto īpašo drošības programmu “Džimbas 9 soļu drošības programma”, kuras galvenais tēls ir drošulis Džimba. Programmas mērķis ir interaktīvā un viegli saprotamā valodā pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem mācīt par personisko drošību, saskarsmē ar citiem cilvēkiem. Programmu īsteno īpaši sagatavoti nodarbību vadītāji– Džimbas drošības aģenti, kuri ar mūzikas, rotaļu, filmu un lomu spēļu palīdzību sarežģītas un mulsinošas lietas pasniedz viegli un saprotami. Skolotāju uzrunāja šīs programmas ideja un mērķis, tāpēc ar pašvaldības un savas iestādes atbalstu Indra mācījās un kļuva par Džimbas aģentu. I.Pedece stāsta: ”Ikdienā man līdzās ir daudz bērnu. Es vēlos, lai viņi augtu drošā, pozitīvā un attīstošā vidē, tāpēc ir jārunā ar bērniem par dažādām bīstamām un nedrošām situācijām. Mēs esam pieraduši mājās, pirmsskolā runāt par ugunsdrošību, ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu, bet jautājumi, kas skar personīgo drošību, katra paša ķermeņa drošību, ir tik pat nozīmīgi, kaut nav tik ērti sarunai.”

Skolotāja pastāstīja, ka, aprīlim sākoties, tika uzsākta un īstenota “Džimbas 9 soļu drošības programma” iestādes grupiņā “Pīlādzīši”. Bērni kopā ar Džimbu mācījās, kā justies droši un labi attiecībās ar citiem cilvēkiem– lieliem, maziem, pazīstamiem un svešiem. Bērni tika iepazīstināti ar šādām drošības tēmām un Džimbas noteikumiem:

1. Es esmu es!

2. Esi uzmanīgs – esi drošs!

3. Ja tev briesmas draud, sauc palīgā!

4. Vispirms pasaki, tikai tad ej!

5. Mans ķermenis ir tikai mans!

6. Nedari man tā, man tas nepatīk!

7. Vienmēr izstāsti sliktos noslēpumus!

8. Drosme draudzēties!

9. Mani nevar piemuļķot, jo es esmu gudrs!

Lai veiksmīgāk izprastu un apgūtu šos noteikumus, tika uzklausīti stāsti un pārrunātas situācijas, kurās ir nokļuvuši stāstu varoņi, piemēram, Saucpalīdze, Nedarmanis, Manķermene. Izmantojot attēlus, tika modelētas dažādas situācijas un kopīgi domāti varianti, kā vislabāk un drošāk attiecīgajās situācijās rīkoties. Tika skatīta filmiņa par to, kā ir pareizi rīkoties, ja kāds aicina doties līdzi- meklēt kaķīti vai sola konfektes. Tika pārrunāts, ka katram ir savs ķermenis, kas pieder tikai katram pašam un, ja kāds pieskaras ķermenim veidā, kas liek justies sāpīgi vai nepatīkami, tad droši un skaidri ir jāsaka: “Nedari tā! Man tas nepatīk!”

Bērni nodarbībā labprāt stāstīja par situācijām, kurās ir gadījies nokļūt pašiem, māsām, brāļiem, kā rīkojušies neierastās situācijās, piemēram, ’’pazaudējoties’’ veikalā. Kopā tika dziedāta dziesma ”Ja tev briesmas draud, sauc palīgā”, spēlēta spēle “Māmiņ, vai drīkst”, tika padots tālāk labais pieskāriens, skandināts Džimbas sveiciens un darītas citas lietas, lai nostiprinātu zināšanas par savu drošību saskarsmē ar citiem cilvēkiem. Nodarbību laikā ir bijis jāpārrunā arī, kā draudzīgi un cieņpilni izturēties vienam pret otru- runāt pa vienam, klausīties drauga teiktajā. “Tas pieder pie lietas! To atgādinot un mācoties, mēs veidojam vidi, kurā varam justies brīvi un vienlaicīgi izrādīt cieņu viens otram – fiziski un emocionāli, “ savu pārliecību pauž Indra. Skolotāja saka paldies grupas ’’Pīlādzīši” kolēģiem par atsaucību un uzticēšanos!

Mārupes novada PII ’’Mārzemīte’’