Izglītība

Babītes vidusskolas izglītojamie Francijā diskutē par bezatkritumu ekonomiku

04.11.2021.

Babītes vidusskolas izglītojamie: Emīls Erciņš, Annija Gaile, Madara Krieva, Melānija Krista Lubiņa un Emīlija Marija Runce kopā ar skolas direktori Ilzi Rozenbergu un direktores vietnieci Rutu Virbuli no 11. līdz 16. oktobrim Francijā ar lielu atbildību un lepnumu pārstāvēja mūsu valsti Erasmus + projektā “Learning in circles” par bezatkritumu ekonomiku. 


Projekta mērķis, kuru vada Association de Saint-Sauveur de Mazamet, skola no Mazametas Francijā, ir mudināt skolēnus apzināties aprites ekonomikas priekšrocības un saprast, ka pat tāds ikdienas ieguldījums kā, piemēram, atkritumu šķirošana un situācijas izprašana var palīdzēt apturēt ekoloģisko katastrofu. 


Visi skolēni no Latvijas, Itālijas un Polijas dzīvoja viesģimenēs un, lai arī pirmie mirkļi, satiekoties ar jaunajām "ģimenēm", bija mulsuma pilni no abām pusēm, nedēļas beigās atvadas bija tik sirsnīgas it kā būtu jādodas prom no saviem vecākiem. 


Mazametas skolas projekta koordinatores, pedagoģes Marina Bamard un Valeria Rouanet bija izveidojušas sabalansētu nedēļas programmu, kas iekļāva sevī gan aprites ekonomikas pasākumus, gan Francijas kultūrai veltītos pasākumus. 


Pirmā diena tika veltīta, lai iepazītu pārstāvētās valstis un skolu, kur Melānija ar Emīlu lieliski prezentēja pašu sagatavoto video par mūsu zaļo un skaisto Latviju un, protams, Babītes vidusskolu. 


Savukārt nākamā diena bija pilnībā veltīta darbam - tika skatītas visu dalībskolu sagatavotās prezentācijas par aprites ekonomikas aizsākumiem katrā valstī, kur Madara, Annija un Emīlija izsmeļoši iepazīstināja klātesošos ar atkritumu šķirošanas aizsākumiem Latvijā, ieskatoties līdz pat viduslaiku vēsturei, bet Emīls demonstrēja filmu par atkritumu pārstrādes plusiem un mīnusiem, skaidrojot pašreizējos apstākļus, kas saistīti ar dabai draudzīgu saimniekošanu Latvijā. Lai teoriju varētu redzēt dzīvē, tika dota lieliska iespēja apmeklēt apģērbu otrreizējās pārstrādes rūpnīcu, kur uzskatāmi varēja vērot to, kā dzīvē tiek īstenoti aprites ekonomikas principi. 


Projekta koordinatores Marina un Valērija visu nedēļu spēja pārsteigt ar Francijas kultūras un savas pilsētas Mazameta iepazīšanu. Galvu reibinošs pārgājiens uz pilsētas lepnumu - trosēs iekārtu gājēju tiltu, kas septiņdesmit metru virs zemes šūpojas tukšumā, simts četrdesmit metru garumā šķērso l’Arnete ieleju, savienojot divas Montagnes Noire kalnu grēdas. Elpu aizraujošs skats paveras gan uz ielejā plūstošo upi, gan visu pilsētu. 


Tikpat neaizmirstams brauciens bija uz vienu no Eiropas lielākajām viduslaiku pilsētām Karkasonu, kas ir cietoksnis cietoksnī un Volta Disneja iedvesmas vieta, kur cietokšņa torņi kalpojuši par pasaku cietokšņu prototipu viņa multfilmās.


Laikā, kad skolēni darbojās grupu darbos un apmeklēja citas organizācijas, kas iesaistījušās otrreizējās pārstrādes procesos, dalībskolu pedagogi tikās, lai veidotu programmu nākamajai mobilitātei, kas plānota novembra beigās Itālijā. 


Īpašs gandarījums, ka pilsētas mērs Olivier Fabre, uzņemot mūsu delegāciju Mazametas rātsnamā,  atzinīgi novērtēja projekta iniciatīvu un tā ilgtspēju.


Lai gūtu dziļāku ieskatu un noķertu sajūtas par notikušo, aicinājām Babītes vidusskolas delegāciju pārstāvjus dalīties savos iespaidos: 


Madara Krieva (11.b):Brauciens uz Francijas mazpilsētu Mazametu bija ļoti aizraujošs! Jaunā pieredze, ko guvām no citu dalībvalstu veiksmes stāstiem un interesantajām ekskursijām uz pārstrādes rūpnīcām, patiešām palīdzēja paplašināt skatījuma horizontus. Pēc brauciena jauniegūtos draugus un Francijas korespondentus no viesmīlīgajām ģimenēm ar nepacietību gaidīsim pie mums Latvijā. Paldies Babītes vidusskolai par iespēju piedalīties šajā pieredzes programmā!” 


Annija Gaile (11.b): Brauciens bija ļoti neaizmirstama pieredze gan kultūras, ēdienu, tradīciju, ikdienas dzīves, gan satikto cilvēku ziņā. Spilgtākās ekskursiju atmiņas ir gājiens uz tiltu, no kura pavērās atmiņā paliekoši skati, un pastaiga pa Karkasoni. Arī dzīve viesģimenē bija patīkama - tiku silti sagaidīta, iemācījos tradicionālās spēles un redzēju patiešām skaistas vietas. Aprites ekonomikas ziņā noteikti ir lietas, ko mēs varam mācīties un darīt pēc Francijas parauga - lielisks piemērs ir mūsu apciemotā organizācija La Belle Recup - tomēr, kā jau visur, ne viss ir spīdoši un situācija ir atkarīga no vietas un cilvēkiem, kas tajā uzturas. Šī noteikti bija pieredze, ko neaizmirsīšu un par kuru pateicīga būšu vēl ilgi.” 


Emīls Erciņš (12.b):Braucienā uz Franciju galvenais, ko iemācījos, ir tas, cik dažādi katrā valstī uztver aprites ekonomiku un to, no kādiem rakursiem to var apskatīt. Katras valsts dalībnieki uz aprites ekonomiku skatījās no cita skatu punkta, un tas ļāva mums mācīties, lai vēl dziļāk izzinātu aprites ekonomiku. Tomēr brauciens nebija tikai par aprites ekonomiku. Es iepazinu franču kultūru, vēsturi un pats galvenais - kulinārijas tradīcijas. Kopumā varu secināt, ka izdevies brauciens.” 


Melānija Lubiņa (11.b):“Kalni, viesmīlība, ēdieni, skolas, cilvēki - tās ir tikai dažas no Francijas burvībām, kuras paspējām izzināt nedēļas laikā. Sākot jau ar fantastisko uzņemšanu ģimenēs, kur mums lika justies kā mājās, bija iespēja izgaršot franču ēdienus un iejusties viņu ikdienas ritmā. Kopumā uzskatu braucienu par izdevušos un lielisku pieredzi.”


Emīlija Runce (11.a): “Skatoties no aprites ekonomikas viedokļa, visvairāk prātā noteikti ir palikusi apģērbu pārstrādes rūpnīca, un tieši tas, kā šī rūpnīca sadarbojas ar modes kompānijām, lai radīto atkritumu daudzumu apģērba ražošanas laikā pārstrādātu un utilizētu pareizi. Dzīve viesģimenē bija interesanta, katram bija citi apstākļi un iespaidi. Lai arī pirmās dienas bija savādas un grūtas, beigās nebija tik traki. Bija interesanti redzēt, kā dzīvo cilvēki citās valstīs, kādi ir viņu paradumi un, manuprāt, ka galvenais ir doties ar atvērtu prātu un atcerēties, ka cilvēki, pie kā tu brauc, arī ir uztraukušies. Es uzskatu, ja ir iespēja doties šādā braucienā, tad šī iespēja noteikti ir jāizmanto.”

Vidū I. Rozenberga, O. Fabre un R. Virbule.

Vidū I. Rozenberga, O. Fabre un R. Virbule.

1.rindā no kreisās puses: I.Rozenberga, R.Virbule, M.Krieva, A.Gaile, E.Runce, E.Erciņš un M.K.Lubiņa

1.rindā no kreisās puses: I.Rozenberga, R.Virbule, M.Krieva, A.Gaile, E.Runce, E.Erciņš un M.K.Lubiņa

 

Babītes vidusskolas delegācija apģērbu otrreizējās pārstrādes rūpnīcā.

Babītes vidusskolas delegācija apģērbu otrreizējās pārstrādes rūpnīcā. 
 

Ceļā uz gājēju tiltu.

Ceļā uz gājēju tiltu.
 


Vineta Vējone, Babītes vidusskolas sabiedrisko attiecību speciāliste