Janvāra sākumā atskatāmies uz notikumiem Mārupes novada izglītības iestādēs novembrī un decembrī. Mācību process bagātināts ar svētku svinēšanu, profesionālās zināšanas pilnveidojuši arī pedagogi.
Novembris izglītības iestādēs tiek dēvēts par patriotisma mēnesi, jo tajā ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēta Lāčplēša diena un svinēta Latvijas Republikas proklamēšanas diena.
Skolēni kopā ar skolotājiem un vecākiem dodas lāpu gājienos, piedalās dažādās erudīcijas spēlēs, viktorīnās un konkursos par Latviju. PII “Mārzemītes” bērni cepa cepumus Latvijas formā un izlika sveču karogu. Svētku mēnesis izskan ar koncertu par godu Latvijas dzimšanas dienai.
Jaunmārupes pamatskolā 14. novembrī notika ikgadējais skolas organizētais pasākums “Staro Jaunmārupe”, šogad ar nosaukumu “Gaismas tunelis”. Skolas teritoriju izgaismoja skolēnu un skolotāju gatavotie gaismas objekti un instalācijas. Vakarpusē visus priecēja koncerts pie skolas ieejas. Koncerta programma bija ļoti plaša un bagātīga: gan skolas deju kolektīvi un kori, dziedošie un muzicējošie pedagogi, gan pieaicinātie mākslinieki - Rūta Dūduma un Jānis Ķirsis. Kā arī liels prieks par zemessardzes kora "Stars" atsaucību un dalību!
Bet svētku mēnesis, īpaši pirmsskolās un sākumskolās, iesākas ar Mārtiņdienas svinēšanu, kas tradicionāli latviešiem ir ziemas sagaidīšanas svētki. Bērni, ietērpušies maskās, svinēja svētkus, dziedot dziesmas, spēlējot mūzikas instrumentus, ejot rotaļās. PII “Saimīte” bērni kopā ar pedagogiem vārīja Mārtiņdienas zupu uz dzīvas uguns.
Piedzīvotais bērniem un pieaugušajiem ļāva apzināties, cik ļoti piederīgi mēs katrs esam Latvijai!
Decembra galvenais notikums, protams, ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, kas bērniem sagādāja daudz pozitīvu pārsteigumu.
Babītes pirmsskolas izglītības iestādes pagalmā risinājās aizraujoši notikumi, ciemos pie bērniem ieradās divi draudzīgi rūķi, lai kopā parotaļātos, iededzot pagalma gaismiņas un liekot iemirdzēties svētku eglītei. Pēc tik labi padarītiem darbiem visiem garšoja pelēkie zirņi un silta piparkūku tēja.
Gada nogale pirmsskolas izglītības iestādē "Mārzemīte" aizritēja gaišās un sirsnīgās noskaņās, piepildīta ar tradīcijām, radošumu un kopības sajūtu. 11. decembrī norisinājās tradicionālais Rūķu gājiens, kas ik gadu atgādina, cik nozīmīgi ir būt kopā, dalīties priekā un radīt īpašus svētku mirkļus. Iestādē valdīja Ziemassvētku pasākumu burvība, kur katras grupas bērni kopā ar skolotājām iestudēja sirsnīgus priekšnesumus, kuros piedalīties un just līdzi tika aicināti arī vecāki. Līdztekus svētku noskaņām turpinājās projekts “Gudru ņēmu padomiņu”, kas, veicinot bērnu un vecvecāku sadarbību, līdz decembra beigām jau pulcēja 14 aktīvus dalībniekus, stiprinot saikni starp paaudzēm un solot projektam turpinājumu arī 2025. gadā. Savukārt jau astoto gadu tika sveikts Gada kolēģis, un šogad šo īpašo titulu ieguva remontstrādnieks Modris Klingenbergs, par kuru balsoja visa "Mārzemītes" saime.
Ziemassvētku laiks ik gadu mudina domāt gaišas domas, atvērt sirdi līdzcilvēkiem un darīt labus darbus, lai kādu iepriecinātu. PII “Saimītes” bērni 12. decembrī piedalījās labdarības koncertā Sv. Jāņa Piņķu baznīcā. Koncerta apmeklētāji ierodoties bija aicināti ziedot kādu dāvaniņu – Piņķu senioriem vai Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas Drosmes kastei. Ziedot varēja ne tikai koncertā, bet visu decembri – akcijā iesaistījās bērni un viņu vecāki no visām bērnudārza grupām. Lai veicinātu bērnu izpratni par labdarības jēdzienu un cilvēkiem, kuriem ziedojumus vācam, PII “Saimīte” sociālais pedagogs organizēja īpašas nodarbības, kurās ar bērniem izrunāja šos jautājumus. Svarīgi bērnos vairot empātiju pret līdzcilvēkiem.
14. decembrī pirmsskolas izglītības iestādes “Saimīte” mūzikas skolotājas Elza un Valērija sniedza svētku koncertu Piņķu Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra apmeklētājiem.
Mārupes novada izglītības iestādēs tiek gādāts gan par izglītojamo, gan pedagogu labbūtību. Par Jaunmārupes pamatskolas un Mārupes Valsts ģimnāzijas pieredzi labbūtības veicināšanā decembrī tika veidoti divi televīzijas sižeti. Abi video skatāmi Mārupes novada Youtube kanālā @Marupesnovads.
Arī 2025. gadā plānots turpināt šo iniciatīvu un parādīt arī citu novada skolu labo praksi, veicinot izpratni par labbūtības nozīmi un atbalstošas vides veidošanu.
Katrā izglītības iestādē tiek īstenota kāda programma, kas veicina cieņpilnas un draudzīgas un drošas attiecības. Pirmsskolas izglītības iestādēs vispopulārākā ir Džimbas drošības programma. 11 nodarbību laikā bērni apgūst zināšanas un prasmes, kā sevi pasargāt bīstamās situācijās, īpaši – attiecībās ar svešiem un nepazīstamiem cilvēkiem. Nodarbību ciklam noslēdzoties, PII “Saimīte” grupas “Cālēni” bērniem 10. decembrī bija iespēja doties ciemos pie programmas simbola un visu gudrību veicinātāja – Džimbas. Bērni šo ciemošanās reizi ļoti gaidīja un tai rūpīgi, ar lielu atbildību gatavojās. Kopīgi tika sagatavots plakāts, kurā katrs no bērniem atcerējās nodarbību laikā apgūtos noteikumus – tas tika uzdāvināts Džimbam, kurš dzīvo centrā Dardedze.
Skolās tiek īstenotas dažādas programmas, kas māca veidot pozitīvas attiecības kolektīvā, piemēram, MOT, Atbalsts pozitīvai uzvedībai, “Līderis manī”, projekts “Neklusē”. Babītes vidusskolā jau otro gadu, bet Mārupes pamatskolā pirmo gadu tiek īstenota pētījumos un pierādījumos balstīta antibulinga programma KiVa, kas ir izstrādāta Turku Universitātē Somijā. KiVa programmas “stūrakmeņi”- profilakse (lai bulings nerastos), intervence (instrumenti bulinga mazināšanai) un monitorings (ikgadējais monitorings). Klases audzināšanas stundās notiek Kiva nodarbības, kurās tiek rādītas un analizētas prezentācijas, video un spēlētas spēles. Skolā izveidota KiVa komanda.
Babītes vidusskolā KiVa projekta ietvaros 14. novembrī tiešsaistē notika vebinārs par tēmu “Kā vadīt sarunas par bulingu skolā?”, bet 28. novembrī notika darbnīca KiVa komandām un koordinatoriem.
13. novembrī Mārupes pamatskolas 9.a un 9.c klases skolēni piedalījās nodarbībās emocionālās noturības veicināšanai “Apzinies, vadi, dari, tu vari!”, kuras izstrādājis “ESI - sociālā un emocionālā intelekta centrs”. Nodarbībās skolēni veidoja savas dzīves “Līdzsvara apli”, uzzināja, kas ir drāmas trijstūris, kā iziet ārpus tā, neieņemot nevienu no trim lomām (glābējs, vajātājs, upuris). Grupās sastādīja plānu mērķa sasniegšanai, saprotot, ka ceļš uz mērķi jāsadala mazākos soļos. Skolēnus rosināja pieņemt kļūdīšanos kā normālu jebkura procesa daļu.
Mācību procesa ietvaros vidusskolas un nereti arī pamatskolas skolēni veido Skolēnu mācību uzņēmumus (SMU) un iesaistās Junior Achievement Latvia programmā, kas piedāvā dažādas iespējas karjeras izglītībā. Viena no tām ir Inovāciju izglītības programma #TechTrack, tā palīdz skolēniem pilnveidot uzņēmējdarbības prasmes un praktiski uzsākt tehnoloģijās balstīta produkta izstrādi. Lai kļūtu par #TechTrack dalībniekiem, pirmajā atlases kārtā dalībai nākamajā posmā – inovāciju un tehnoloģiju nometnē – tika izraudzītas 21 komanda, tostarp arī Babītes vidusskolas SMU “Gudrais dārzs”. SMU “Gudrais dārzs” ir dārzkopības risinājums uzņēmumiem - komplekti, kas iekļauj sensorus un mobilo aplikāciju. Visa mācību gada laikā SMU “Gudrie dārzi” būs iespēja piedalīties inovāciju nometnēs, digitālās pratības un e-komercijas semināros, kā arī saņemt pieredzējušu tehnoloģiju un biznesa ekspertu atbalstu.
8. novembrī notika Junior Achievement Latvia organizēta konference skolēniem “Uzdrīksties uzvarēt”, tajā piedalījās arī vidusskolēni no Mārupes novada. Konferences laikā skolēni uzklausīja iedvesmojošus stāstus, uzzināja par karjeras iespējām, piedalījās konkursos un baudīja muzikālus priekšnesumus.
Mācās arī pedagogi
Babītes pirmsskolas izglītības iestādē 29. novembrī notika Latviešu valodas aģentūras pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursi “Latviešu valodas prasmju pilnveide pirmsskolā”, kuros skolotājas ieguva zināšanas un praktiskas metodes, kuras izmantot nodarbībās latviešu valodas mācīšanā lingvistiski neviendabīgā vidē. Kursus apmeklēja Mārupes un Jūrmalas novada pedagogi.
PII “Mārzemīte” novembra sākumā trīs dienas 25 skolotāji piedalījās kursos “Rotaļnodarbību plānošana āra videi mēneša temata ietvaros”, lektore A. Meiere. Skolotāji ieguva zināšanas gan teorijā, gan devās iestādes teritorijā uz plānojām nodarbības āra videi, ko var pielietot ikdienā mācību procesā, darbojoties ar bērniem. Annas koku skolā oktobra beigās kursus “Koki kā bērnu skolotāji” apmeklēja divi skolotāji, daloties ar jaunajām zināšanām pēc tam ar kolēģiem. Atziņa no kursiem- “Iešana dabā samazina bērnos stresa līmeni, atmiņā paliek pozitīvās piedzīvotās emocijas, darbojoties un mācoties dabā.”
PII “Saimīte” 12. novembrī pirmsskolas izglītības iestādē notika pedagogu profesionālās pilnveides kursu “Vienaudžu mācīšanās pēctecīgai lasītprasmes veicināšanai pirmsskolas posmā” turpinājums - 3. kursu nodarbība. Lektore – Jana Bistere – Kalniņa. Kursus apmeklēja Mārupes novada pirmsskolu izglītības pedagogi, vadītāju vietnieki.
Apkopoja Izglītības, kultūras un sporta pārvalde