Pavasara brīvlaikā no 8.-15.martam, turpinot pērn iesākto tradīciju, Mārupes vidusskolas 4.-9 klašu koris devās koncertceļojumā uz Horvātiju.
Visa brauciena laikā šķērsojām un lielākā vai mazākā mērā iepazinām astoņas valstis. Turpceļā pirmā lielākā pieturvieta bija Slovēnijas galvaspilsēta Ļubļanā, ko paši slovēņi dēvē par “mīlestības pilsētu ar dvēseli”. Kopā ar gidi izstaigājām seno vecpilsētu, apskatot skaistos pilsētas laukumus, kā arī Pūķa, Miesnieku un citus savdabīgos tiltus pār Ļubļanicas upi. Sv.Nikolā katedrāles pakājē, iepriecinot sevi un citus klātesošos pilsētniekus, nodziedājām dažas no sava skaistā repertuāra dziesmām.
Nākamajā dienā apskatījām pasaulslavenās Postojnas alas, kas kopumā stiepjas 20 km garumā, no kuriem apmēram 5 km pieejami tūristiem. Pirmos pāris kilometrus braucām ar speciālu tūristu vilcieniņu, bet tālāk ar kājām devāmies apskatīt krāšņos dabas veidojumus – stalaktītus un stalagmītus, karsta piltuves un grotas. Grota "Koncertzāle" pustumsā mēs dziedājām un izbaudījām fantastiski labo akustiku.
Ar lielu interesi un aizrautību apmeklējām Predjamas pili, kas slejas uz 123 m augstas klints un tiek dēvēta par Slovēnijas ‘’ērgļa ligzdu’’. Slavenākais šīs pils iemītnieks bijis Erasms – slovēņu Robins Huds. Kāpjot pils iekšpusē pa akmens kāpnēm, apskatot lietus ūdens savākšanas ierīci, kas aplenkumu laikā nodrošināja ar dzeramo ūdeni pils iemītniekus, varējām kaut vai tikai nedaudz apjaust, kā tolaik šeit dzīvojuši cilvēki.
Pārbraucienā uz mūsu galveno ceļojuma galamērķi - Horvātijas dienvidiem Dalmāciju, varējām vērot, kā vēl sniegotos kalnus un ielejas nomaina gleznainā Adrijas jūras piekraste ar senām pilsētām un palmu ieskautām promenādēm. Šādu pašu skaistumu un pavasara siltumu varējām izbaudīt Trogiras Rivjērā, kur, apmetušies apartamentos, aktīvi pavadījām turpmākās trīs dienas.
Neaizmirstama bija ekskursija uz Krkas dabas parku, kas īpaši skaists ir tieši pavasarī, kad straujie Krkas upes ūdeņi mutuļojošā straumē plūst caur kanjonu un ar varenu šalkoņu krīt iespaidīgā Skradinski Buk ūdenskrituma kaskādēs, bet sīkie ūdens pilieniņi virs ūdenskrituma saulē veido mazas varavīksnes.
Baltā piekrastes pilsēta Zadara mums paliks prātā ar fantastiskajām, aptuveni 70 metru garām “jūras ērģelēm”, kuras radījis horvātu arhitekts Nikolā Bašičs un kuras viļņu ritmus un vēju pārvērš oriģinālās mūzikas skaņās.
Izbraucienā ar kuģīti uz Adrijas jūras salām varējām iepazīt dienvidiem raksturīgo augu valsti – kaktusus, agaves un pīniju audzes, kā arī tuvumā aplūkot jūras ežus.
Galvenais brauciena notikums bija mūsu sniegtais koncerts Trogiras Okrug Gornij skolā, iepazīstinot horvātu skolēnus un skolotājus ar Latvijas koru mūziku un tās tradīcijām.
Atpakaļceļā apmeklējām vienu no skaistākajiem dabas parkiem visā Balkānu pussalā – Plitvices ezeru nacionālo parku, kas iekļauts UNESCO pasaules dabas mantojuma sarakstā. Daļu no gājēju takām joprojām klāja sniegs.
Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā devāmies braucienā ar kuģīti pa Donavu, vērojot naksnīgo pilsētas panorāmu un izgaismotos tiltus, bet fonā skanēja Johana Štrausa melodija „Pie skaistās zilās Donavas”…
Mājup visi atgriezāmies ar jauniem iespaidiem, guvuši pieredzi par citu valstu kultūras un dabas vērtībām, izglītības sistēmu, ieguvuši jaunus draugus un iespēju praktizēt skolā mācītās svešvalodas.
Liels paldies jāsaka Mārupes vidusskolas vadībai, mūzikas skolotājai Ingai Cirsei un vācu valodas skolotājai Vinetai Rozītei par uzņēmību, organizējot šo braucienu, kā arī kora dalībnieku vecākiem, kuri sniedza finansiālu atbalstu!
Ilze Rūtenberga, Mārupes vidusskolas pedagogs-karjeras konsultants