Jaunmārupes pamatskola Erasmus+ projektā “Communication is an art”

16.03.2020.
logo

 “Communication is an art” ir Erasmus+ veidots projekts, kurš norisinās no 01.09.2019. līdz 31.08.202., tā mērķis ir komunikācijas prasmju jeb komunikācijas mākslas attīstīšana dažādu kultūru un valstu starpā.

Laba komunikācija ir mūsu sociālo attiecību pamatā, un tā veicina savstarpējo sadarbību, laipnību un empātiju, kas uzlabo cilvēku attiecības, sekmē sadarbību starp dažādi runājošu valstu dalībniekiem. Skolēnu iniciatīva šajā projektā ir galvenais, jo prasme komunicēt ir māksla, ko uzsver arī projekta mērķis. Labas komunikācijas prasmes ir nepieciešamas sevis pilnveidošanai un labākas nākotnes radīšanai. Iespēja iepazīt dzīves apstākļus un kultūru cituviet pasaulē paver plašas iespējas jauniešiem izglītoties, gūt neaizmirstamu pieredzi un iepazīt jaunus cilvēkus.

Projekta ietvaros mēs, Jaunmārupes pamatskolas 9., 8. un 6. klases skolnieces ar divām skolotājām, devāmies uz dalībvalsti Turciju, kur no 23. līdz 29. februārim norisinājās pirmā skolēnu pieredzes apmaiņas vizīte BALIKESIR MUHARREM HASBI ANADOLU LISESI. Mēs aizvadījām iespaidiem bagātu nedēļu, kuras beigās ar asarām acīs atvadījāmies no jauniegūtajiem draugiem un vietas, kuru nu jau uzskatījām par mājām.

Brauciens sākās ar lidojumu no Rīgas uz Stambulu. Stambula paspēja mūs pārsteigt ar savu iespaidīgo lidostu. Tur iepazināmies ar igauņiem no skolas Puka Kool, kā arī ar Rumānijas komandu no Colegiul National “Avram Iancu” Stei un Polijas skolēniem no Zespol Szkol Zawodowych in Wabrzezno. Ar autobusu kopā devāmies uz Turcijas pilsētu Balikesiru, kur pavadījām pieredzes apmaiņas nedēļu.

Viena no interesantākajām pieredzēm noteikti bija iespēja dzīvot viesģimenēs. Uztraukumu un neziņu radīja ne visai labās angļu valodas prasmes, viesģimenes lielākoties runāja turciski.

Projekts “Communication is an art” radīts, lai atrastu veidu, kā sazināties, kad valoda ir lielākais šķērslis. Pierādījās, ka tulkotāja izmantošana, žesti un vienkāršas frāzes noveda pie saprotamas komunikācijas ar ģimenes locekļiem.

Katru rītu devāmies uz skolu, kur pavadījām 1-2 mācību stundas, iepazīstoties ar Turcijas izglītības sistēmu. Tā bija neaizmirstama pieredze, jo iespēja pavadīt laiku citas kultūras jauniešu vidū palīdzēja mums labāk izprast, ar kādām problēmām viņi sastopas, kas ir aktuāls un kāda ir viņu ikdiena. Viena no lietām, kas spēja pārsteigt un iedvesmot, bija cilvēki. Viņu dzīvesprieks, enerģija un laipnība mūs pavadīja visas nedēļas garumā. Nebūtu domājusi, ka jaunieši mūsu vecumā, kā arī pieaugušie spēj būt tik patiesi un sirsnīgi. Vēl joprojām sazināmies ar skolas jauniešiem un viesģimenēm, jo cilvēki, kurus iepazinām, paliks atmiņā kā viena no projekta un dzīves sniegtajām vērtībām.

“Communication is an art” projekta ietvaros piedalījāmies dažādās radošās darbnīcās, saliedēšanās aktivitātēs, apskatījām kultūras pieminekļus un muzejus, devāmies ekskursijās uz tuvākajām salām, iepazinām tradicionālo un nedaudz savādo Turcijas virtuvi, kā arī kultūras īpatnības. Šis brauciens iedvesmoja būt atvērtiem jauniem piedzīvojumiem un “izrauties” no rutīnas, izkāpjot no savas komforta zonas un pieņemot mums sniegto. Viens no lielākajiem ieguvumiem, kura dēļ iesaku arī citiem piedalīties ārvalstu projektos, ir svešvalodu zināšanu uzlabošana. Šīs nedēļas laikā, komunicējot angļu valodā, varēja just, cik ļoti uzlabojas angļu valodas prasmes ne tikai mums, bet arī Turcijā iepazītajiem jauniešiem. Viņiem ikdienā angļu valoda nav nepieciešama vairāk par angļu valodas mācību stundu, kura skolā ir izvēles priekšmets.

Mācību stundas un projekta aktivitātes bija tikai viena daļa no piedzīvotā, bija arī brīvais laiks pēc skolas, tomēr pārsvarā tas tika pavadīts, socializējoties ar citiem jauniešiem. Bija interesanti, jo viņi mums parādīja to skaistumu un unikalitāti, ko tūristi nepiedzīvo. Mums bija iespēja iejusties viņu ikdienas gaitās un pavadīt laiku kopā ar citiem kafejnīcās, lielveikalos, parkos un citur, kur jaunieši paši labprāt pavada savu brīvo laiku. Projekta laikā pozitīvajā gaisotnē arī mēs, komanda no skolas, satuvinājāmies. Kopā gūtās atmiņas un piedzīvotais spēja mūs vienot, atceroties šo lielisko pieredzi.

Dalība šajā projektā ir viena no labākajām dzīves pieredzēm, jo tā pilnveidoja zināšanas par Turciju un tās kultūru, uzlaboja komunikācijas prasmes, radīja neaizmirstamas atmiņas, kā arī satuvināja mūs savstarpēji un deva iespēju sadraudzēties ar cilvēkiem, kurus nekad nebūtu domājusi, ka sastapšu. Es aicinu ikvienu izmantot iespēju, nebaidīties un piedalīties, jo šī pieredze, ko mēs guvām, paliks atmiņā un noderēs sevis pilnveidošanai un nākotnes attīstībai.

 

Jaunmārupes pamatskolas skolnieces - Anna Gabriela Jūra (9.b), Marta Reihmane (9.b), Monta Grosberga (8.a) un Luīze Graudiņa (6.c)

erasmus