Mārupes novadā ar ES fondu atbalstu tiek īstenoti projekti vairāk nekā 12 miljonu eiro apmērā

28.11.2024.

Mārupes novada pašvaldība 2024. gadā īsteno vairākus nozīmīgus novada attīstības projektus, piesaistot Eiropas Savienības fondus, kuru kopējais finansējums pārsniedz 12 miljonus eiro, kas ir vēl nebijis rādītājs pašvaldības attīstības projektu atbalstam Mārupes novadā.

2024. gadā Mārupes novada pašvaldībā kopumā apstiprināti 19 projekti ar Eiropas Savienības fondu finansējumu, no kuriem lielākā daļa līdzekļu piešķirta izglītības nozarei, ielu un ceļu infrastruktūras būvniecībai, kā arī uzņēmējdarbības atbalstam.

Vērienīgākais projekts, piesaistot 5 000 000 eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējuma, ir jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība Tīrainē. Projekta ietvaros plānots izveidot 312 jaunas vietas bērniem vecumā no 1,5 līdz 7 gadiem. Jaunajā ēkā paredzēts izbūvēt modernas grupu telpas, sporta un mūzikas zāles, darbnīcas, inovatīvas inženierkomunikācijas, tostarp saules baterijas un siltumsūkņus, kā arī videi draudzīgu ārtelpu labiekārtojumu ar rotaļu laukumiem, dabas izziņas parku un citiem elementiem bērnu attīstībai. Īpaša uzmanība tiks veltīta ēkas pieejamībai un iekļaujošiem risinājumiem, nodrošinot vienlīdzīgu piekļuvi visiem. Projekta kopējās izmaksas sasniegs 12 000 000 eiro, jo tajās iekļautas gan piegulošās ielas – Kungu ielas izbūve, labiekārtotu autostāvvietu izbūve un bērnu rotaļu laukumi, kuri būs pieejami arī sabiedrībai.

Mārupes novada pašvaldība ar 2 500 000 eiro budžetu un līdzfinansējumu no Eiropas Atveseļošanas fonda 2 877 000 eiro apmērā turpina projekta “Reģionāla mēroga veloinfrastruktūras izveide Mārupes novadā” īstenošanu. Projekta ietvaros jau izbūvēts veloceliņš Jaunmārupē, Ziedkalnu ielā, savukārt līdz 2026. gada vasaras sākumam plānots izveidot divus reģionāla mēroga velomaršrutus: V7 maršruts Rīga (pilsētas robeža) – Mārupe – Jaunmārupe (kopgarums 16,2 km) un V8 maršruts Rīga (pilsētas robeža) – Babīte – Piņķi (kopgarums 7,1 km). Projekts veicinās “zaļās” mobilitātes attīstību un piedāvās ilgtspējīgus savienojumus starp Pierīgas apdzīvotajām vietām.

Attīstot uzņēmējdarbības jomu, Mārupē, lidostas apkārtnē, tiks īstenota uzņēmējdarbībai nepieciešamās infrastruktūras attīstība, veicot ceļa pārbūvi, kā arī izbūvējot ielas apgaismojumu, gājēju un veloceļu, piesaistot gandrīz 1 500 000 eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma un investējot 1 100 000 eiro no Mārupes pašvaldības budžeta.

 

Ar 36 000 eiro Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu un 4 000 eiro pašvaldības finansējumu 2024. gada 21. septembrī tika atklāti nožogoti suņu treniņu un pastaigu laukumi pie Piņķu ūdenskrātuves Babītes pagastā un Viršu ielā 20 Tīrainē. Abi laukumi ir aprīkoti ar dažādām treniņu iekārtām, soliņiem un atkritumu tvertnēm, un tie brīvi pieejami suņu saimniekiem un viņu mīluļiem. Projekts tika īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. - 2020. gadam pasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu un Pierīgas Partnerības atbalstu. Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu administrē Lauku atbalsta dienests.

 

Šogad Mārupes novada publiskajās teritorijās, īstenojot projektu “Apgaismojuma nomaiņa Mārupes novada Mārupes pilsētas, Babītes un Salas pagastu publiskajās teritorijās,” nomainīti 2730 energoefektīvi LED  gaismekļi. Projekts tika īstenots ar Eiropas finansējuma atbalstu, izmantojot Emisijas kvotu izsolīšanas instrumentu (EKII), kas nodrošināja 571 000 eiro līdzfinansējumu. Mārupes novada pašvaldības budžets šim projektam – 322 000 eiro.

Tāpat 2024. gadā uzsākti vairāki citi projekti – “Bērnu pieskatīšanas pakalpojumi Mārupes novadā”, “Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļa vides nodrošināšanai Mārupes novadā”, “Piņķu jauniešu telpu labiekārtošana un aprīkojuma iegāde”, “Pašvaldību zīmola vadība, metodes un rīki, veicinot sabiedrības iesaisti”, “Zināšanu pārnese, integrējot inovācijas un tehnoloģijas izglītības”, “PowerYouth, DataWise”, “Pasākumi bioloģiskās daudzveidības veicināšanai un saglabāšanai”, “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Mārupes novada iedzīvotājiem”, “Asfaltētas skrituļošanas trases būvniecība un labiekārtošana Tīrainē, Mārupes novadā" un “Teritorijas labiekārtošana pie Spuņņupes peldvietas”, kuri ir nozīmīgi novada attīstībai.

Mārupes novads turpina attīstīties, veicinot ilgtspējīgu izaugsmi un nodrošinot labvēlīgu vidi gan vietējiem iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Radot mūsdienīgus risinājumus izglītībā, infrastruktūrā, uzņēmējdarbības atbalstā un vides ilgtspējā, Mārupes novada pašvaldība rada jaunas iespējas iedzīvotājiem, uzlabo dzīves kvalitāti un nodrošina nākotnes izaugsmi novada iedzīvotājiem.