Sabiedrība

Šodien Mārupes kapos pieminēti barikāžu laika upuri

16.01.2018.

Šodien Mārupes kapos pie Satiksmes ministrijas šofera Roberta Mūrnieka kapa vietas pulcējās cilvēki, lai pieminētu 1991.gada traģiskos notikumus un godinātu šīs pretošanās cīņas upurus. 

Robertu Mūrnieku Rīgas omonieši sašāva 1991.gada 16. janvārī uzbrukuma laikā barikādēs pie Vecmīlgrāvja tilta. Tajā pašā dienā Rīgas 1.slimnīcā viņa sirds pārstāja pukstēt. Roberta Mūrnieka bēres 1991.gada 19.janvārī pārvērtās par tautas manifestāciju un uz bērēm ieradās tūkstošiem ļaužu.

Piemiņas pasākumā Mārupes kapos piedalījās Mārupes Domes pārstāvji, 1991.gada barikāžu dalībnieku Mārupes biedrības pārstāvji, 1991.gada barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, kā arī Mārupes vidusskolas koris un skolotāji.

"27 gadus atpakaļ mēs visi bijām aculiecinieki vēsturiskiem notikumiem  - 1991.gada janvāra barikādēm, kas izšķīra mūsu valsts likteni. Latvijas tauta bija apņēmības pilna cīnīties par savu brīvību un barikāžu dienas kļuvušas par piemēru, kā cilvēku pašaizliedzīga un nesavtīga rīcība ļāvusi izdzīvot Latvijai un izcīnīt valsts neatkarību. Mēs to nedrīkstam aizmirst un cieņā noliecam galvas to cilvēku priekšā, kas atdeva savas dzīvības, lai mēs šodien varētu droši dzīvot neatkarīgā Latvijā," uzrunājot klātesošos teica Mārupes novada Domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs.

DSC_1395.jpg

DSC_1402.jpg

DSC_1406.jpg

DSC_1438.jpg

Pirms diviem gadiem, atzīmējot 1991. gada barikāžu 25. gadadienu, Saeima izdeva grāmatu "Janvāra hronika", kurā apkopotas Latvijas toreizējā likumdevēja - Augstākās padomes (AP) - barikāžu laikā ārvalstu medijiem izplatītās preses relīzes. Tajā atrodams arī fragments par Roberta Mūrnieka slepkavību.

"Rīgā, Latvijā, 1991. gada 16. janvārī - Šodien pulksten 17.05 39 gadus vecais Roberts Mūrnieks tika nogādāts Rīgas 1. slimnīcas reanimācijas nodaļā, lai viņam tiktu sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Viņš bija Latvijas Republikas satiksmes ministra šoferis, dzīvoja Rīgā, komunālajā dzīvoklī Zentenes ielā 24.

Reanimācijas nodaļas ārsts Lange noteica diagnozi - šauta brūce pakausī. Pulksten 18.50 Mūrnieks no gūtā ievainojuma mira. Galvaskausa rentgena uzņēmumos redzama divās daļās sašķēlusies un smadzeņu centrālajā daļā iestrēgusi lode. Tas apstiprina, ka lode izšauta no armijas automātiskā kaujas ieroča. Roberts Mūrnieks slimnīcā tika nogādāts no tilta, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no Rīgas centra.

Tieši tur viņa vadītā automašīna tika apšaudīta. Aculiecinieki ziņo, ka pulksten 16.45 OMON vienības divās milicijas automašīnās un vienā vieglajā automašīnā uz Brasas tilta uzbruka Mūrniekam. Omonieši ar automātiskajiem ieročiem sašāva uz tilta ceļa bloķēšanas nolūkā novietoto kravas automašīnu riepas. Pēc šī incidenta OMON mēģināja uz tilta novietotās kravas automašīnas ar BTR (bruņutransportieriem) nostumt no tilta.

Rezultātā kravas automašīnas tika bojātas. Vēlāk OMON centās apturēt arī garām braucošos transportlīdzekļus un šāva uz Roberta Mūrnieka vadīto automašīnu, kā arī mikroautobusu, kurā bija pieci pasažieri (tostarp divas mazas meitenes). Tika sašauts mikroautobusa vējstikls un aizmugurējās riepas, transportlīdzeklis aizdegās un pilnībā sadega. Mikroautobusa vadītājs un pasa- žieri paguva to pamest un steidzās nokļūt drošībā. Netālu esošie iedzīvotāji palīdzēja viņiem tikt prom no notikuma vietas. Viena lode, kas caururba transportlīdzekļa jumtu, smagi ievainoja Robertu Mūrnieku."

Savukārt, 2018.gada 11.janvārī Zemkopības ministrijā barikāžu dalībnieki pulcējās uz Barikāžu 27. gadskārtai veltītu svinīgu pasākumu, kura laikā notika biedrības "Vēsture nākamībai" tikko izdotās grāmatas "Cerību ugunskuri" atvēršana. Grāmatā lasāmas daudz interesantu atmiņu par barikāžu laiku, tai skaitā par piedzīvoto stāsta arī mārupieši Modris Spuģis, Silvija Veckalne, Jānis Zvaigzne, Juris Upzars, Raimonds Graube, Imants Svētiņš, Māra Krustkalne, Mārtiņš Bojārs, Andris Kalnups, Agnese Ploka, Jānis Skapsts, Inese Bolgzda un citi.