Būt vai nebūt atkarīgam? Uz šādu jautājumu atbildi meklēja Mārupes Valsts ģimnāzijas jaunieši kopā ar vienaudžiem no vēl piecām Eiropas valstīm.
Nedēļā no 7. līdz 12. martam Mārupes Valsts ģimnāzijā Erasmus+ projekta “To be or not to be addicted?” (“Būt vai nebūt atkarību ietekmētiem?”) ietvaros ieradās skolēni un skolotāji no Francijas, Austrijas, Turcijas, Portugāles un Rumānijas. Skolēni nedēļas garumā iesaistījās dažādās pret atkarībām vērstās aktivitātēs, kā arī iepazina Rīgu un Latviju.
Pirmajā dienā skolēni satikās un spēlēja dažādas iepazīšanās spēles jeb “ice breakers”. Jaunieši tika iepazīstināti ar Mārupes Valsts ģimnāziju un tās teritoriju, kurā vēlāk spēlēja orientēšanās spēli. Spēles noslēgumā katra komanda no atrastajiem burtiem salika vārdu “dependency” (“atkarība”). Bija sagatavotas arī prezentācijas par projektā pārstāvētajām valstīm un viņu tradīcijām. Dienas noslēgumā jaunieši veica savu nedēļas lielāko uzdevumu - video veidošanu. Katra grupa izvēlējās kādu no atkarībām, par kuru veidoja īsu video, parādot, kā cīnīties pret izvēlēto atkarību.
8. martā dienas lielāko daļu skolēni pavadīja Rīgas centrā. Rīta pusē jauniešiem tika vadīta orientēšanās pa Vecrīgu ar dažādiem atraktīviem uzdevumiem, piemēram, jāuzrunā kāds svešinieks, lai apmainītos ar viņu ar kādu priekšmetu (pildspalvu, sprādzi, ābolu u.c.). Pēc orientēšanās skolēni devās uz Eiropas Hitu Radio, kur piedalījās izglītojošajā diskusijā par narkotikām un to lietošanu. Paralēli orientēšanās pasākumam seši skolēni atsevišķi devās uz Eiropas Hitu Radio studiju, lai piedalītos raidījuma “Ielas vielas” ierakstā un atbildētu uz jautājumiem par un ap narkotiku lietošanu. Šī epizode skatāma EHR YouTube kanālā pie sēriju saraksta “Ielas vielas” 13. epizode - “Skolēni par narkotikām”. Pēc EHR apmeklēšanas skolēni kopīgi devās uz Mārupes Valsts ģimnāziju, lai piedalītos vēl vienā interaktīvā lekcijā par atkarībām un to aizvietošanu ikdienas gaitās.
Trešajā dienā dalībnieki devās izbraucienā uz Cēsīm. Vispirms skolēni devās izzinošā ekskursijā pa Cēsu pilsdrupām, kur viņiem tika dota iespēja atsaukt atmiņā vēstures faktus un notikumus. Pēc vēstures izpētīšanas jaunieši devās uz makaronu un sieru ražotni. Tika stāstīts gan par pašu ražotni, gan arī par uzņēmuma dibināšanu un tā pirmsākumiem. Noslēgumā jauniešiem bija iespēja nogaršot produkciju, jo tika pasniegtas arī maizītes ar ražotnē gatavoto sieru un sviestu.
Projekta pēdējā dienā skolēni pabeidza savus video, nedēļas noslēguma pasākumā prezentēja savus darbus un saņēma apliecības par piedalīšanos projekta Latvijas mobilitātē. Vakars turpinājās, spēlējot dažādas sporta spēles, dejojot, izklaidējoties un stiprinot jaunas draudzības.
Šajā nedēļā jaunieši guva ne tikai pieredzi par projekta tēmu - atkarības, bet arī, nonākot citā valstī, iepazina tās cilvēkus un kultūru. Mēs, Mārupes Valsts ģimnāzijas skolēni un pedagogi, bijām atsaucīgi un aktīvi visas nedēļas garumā, rūpējoties par viesiem un piedaloties aktivitātēs.
Sirsnīga pateicība arī viesģimenēm, kuras daļu projekta dalībnieku uzņēma savās mājās!