Šodien Mārupē atklāts Baltijā lielākais gēnu pētniecības centrs

27.11.2019.

Šodien Mārupē “Lidostas parkā” atklāts Ķīnas gēnu pētniecības uzņēmumam "BGI Group" piederošā uzņēmuma "MGI Latvia" gēnu sekvencēšanas centrs, kura izveidē ieguldīti 15 miljoni eiro.

SIA "Latvia MGI Tech" ir Ķīnas uzņēmuma "BGI Group" meitasuzņēmums, kas nodarbojas ar gēnu pētniecību. Jaunajā centrā plānots nodarbināt vismaz 80 biomedicīnas speciālistu. Šajā centrā ir paredzēts ražot gēnu sekvencēšanas iekārtas tālākam eksportam uz Eiropas Savienības valstīm, Āfriku un Tuvajiem Austrumiem.

Latvijas investīciju un attīstības aģentūra informēja, ka "BGI Group" dibinātājs Vangs Jians ir viens no bagātākajiem Ķīnas iedzīvotājiem un saņēmis daudzus apbalvojumus par izcilību zinātnē. Projektu īstenošanā viņš sadarbojas ar Bila un Melindas Geitsu fondu. Grupas uzņēmumu "BGI Genomics" kotē Šendzeņas akciju biržā, un tā vērtība sasniedz teju četrus miljardus eiro.

Aģentūra ar "BGI" strādā kopš 2017.gada, un šis ir viens no LIAA pēdējo gadu investīciju projektu veiksmes stāstiem. "Tā rezultātā Latviju ir izvēlējusies pasaules mēroga augsto tehnoloģiju kompānija, lai ražotu un eksportētu produktus ar augstu pievienoto vērtību," skaidro LIAA.

"BGI Group" vairākās pasaules valstīs nodarbina apmēram 7000 darbinieku, taču ārpus Ķīnas vienīgā tās ražotne Eiropas Savienībā būs tieši Latvijā.

"Latvia MGI Tech" reģistrēta 2017.gada jūlijā, un tās pamatkapitāls ir 100 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Honkongas "BGI Complete Genomics Hong Kong Co".

Kāpēc “BGI” izvēlējās Latviju, nevis Zviedriju, Poliju vai Igauniju, kā sākotnēji iecerēts? Kā informē portāls LA.LV, kopsavelkot LIAA un “BGI” pārstāvju stāstīto, pirmkārt, lidostas tuvums, jo bieži jāved gēnu paraugi. Otrkārt, pieņemamas būvniecības izmaksas un ātri tempi (“gandrīz tik ātri kā Ķīnā”, teica Dankans Ju). Treškārt, attīstīta uzņēmējdarbības infrastruktūra (it kā Rīgā, bet tomēr Mārupē). Ceturtkārt, augsti kvalificēts un vēl pieejams darbaspēks.