Skaņu rīku darbnīca pirmsskolas izglītības iestādē “Lienīte”

27.01.2023.

Pirmsskolas izglītības iestādē (turpmāk – PII) “Lienīte” janvāra tēma bija “Pašgatavotie skaņu rīki skaņu pasaulē!” Tēma turpināsies arī februārī.

Mūzikas nodarbībās noskaidrojām bērnu zināšanas un prasmes par pašgatavotiem skaņu rīkiem gan to gatavošanas, gan spēlēšanas procesu. Kopā ar bērniem uzzinājām, kādas ir bērnu domas par pašgatavotajiem skaņu rīkiem un to pielietojumu mūzikas nodarbībās.


Bērni iepazinās ar dažādām skaņām, kādas saklausāmas apkārtējā vidē. Projektā izveidojām mūzikas instrumentu izstādi.


Bērni varēja izlasīt, kā sauc katru mūzikas instrumentu, ieklausīties tā skaņā, paņemt mūzikas instrumentu rokās un uz mirkli iejusties muzikanta lomā. 


Projektā organizējām mūzikas instrumentu darbnīcu, kurā atbilstoši vecuma grupai katrs bērns meistaroja savu skaņu rīku un pēc tam ar to muzicēja skaņu rīku orķestrī.


Četrgadīgie bērni meistaroja skaņu kārbiņas – šeikerus.  Katrs veidoja kārbiņai dizainu, piepildīja to ar dažādiem materiāliem, kas veido skaņu. 


Piecgadīgie bērni meistaroja skanīgos žagariņus. Žagariņus aptina ar dziju, uz stieplītes uzvēra krāsainas podziņas un piestiprināja pie žagariņa zariem, un skaņu rīks ir gatavs.


Sešgadīgie bērni meistaroja mērkaķu bundziņas. Bundziņas bija no koka ripām, kas bija jāapglezno, veidojot individuālu dizainu, ar izvēlētu dzijas dzīpariņu jāpiesien izvēlētās pērlītes. Rezultātā tika izveidotas krāsainas pašu meistarotas mērkaķu bundziņas


Šādas darbnīcas, kurās bērni veic savu individuālo darbu, veicina loģiskās domāšanas, iztēles, uzmanības, smalkās motorikas attīstību, bērnos rada sajūtu būt spējīgam darīt darbu, kura rezultātu viņš pats var izmantot savā izplānotajā darbībā un var iegūt apkārtējo atzinību. 

123


                                                       Marta Bērziņa,
PII “Lienīte” mūzikas skolotāja