Ar gripu varam inficēties, kontaktējot ar slimnieku, sasveicinoties ar rokasspiedienu, ieelpojot nevēdinātā telpā gaisu, kurā ir gripas vīruss, pieskaroties priekšmetiem, kuriem ar netīrām rokām pieskāries gripas slimnieks, tādiem kā ziepju gabali, ūdens krāni, tualetes poda vāki, durvju, mēbeļu un sabiedriskā transporta rokturi, veikalu grozi un ratiņi, trauki un galda piederumi, datoru „peles” un klaviatūra, nenomazgāti augļi un pārtikas preču iesaiņojums…
Lai nesaslimtu, jāuzvedas līdzīgi kā Covid-19 laikā- jāizvairās no uzturēšanās publiskās vietās, kur daudz cilvēku, ar ziepēm un tekošu ūdeni bieži jāmazgā rokas, jāizvairās no pieskaršanās sejai, tajā skaitā- acīm un degunam, jāvēdina telpas. Bērni būtu jāatrunā no jebkādiem ārpusmācību publiskiem pasākumiem. Ieteicams izmantot mums jau zināmās medicīnas sejas maskas.
Ja visus aizsardzības pasākumus esam ievērojuši un tomēr gripa klāt, tad komforts jārod gultā un jāizmanto iespēja neiet pie ārsta, uz skolu vai uz darbu.
Ar gripu saslimstam pēkšņi un strauji. Ķermeņa temperatūra 38,5 - 40 grādi, ļoti izteikts nespēks, galvassāpes, „kaulu laušana”, sāpes acu ābolos, dažkārt sāpes rīklē, aizlikts deguns, sauss klepus, bet smagos gadījumos - deguna un smaganu asiņošana.
Pašsajūtu visvairāk bojā paaugstināta temperatūra, taču, ja tā nepārsniedz 38-38,5 grādus, to nevajadzētu enerģiski „dzīt lejā”, jo temperatūras paaugstināšanās ir dabas dots aizsargmehānisms izdzīvošanai un cīņai ar vīrusiem. Tātad paaugstināta temperatūra nav mūsu labsajūtas, bet gan vīrusu ienaidnieks, jo tā samazina un aptur vīrusu vairošanos. Pat bez medikamentu lietošanas, bet tikai pastiprināti dzerot šķidrumu, notiek pašizārstēšanās.
Ko darīt, ja tomēr ir tik slikti, ka „vairāk nevar izturēt”? Ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 38,5 grādus, rokas un kājas ir siltas, tad pašsajūtas uzlabošanai uz pieres varam novietot vēsā ūdenī samitrinātu dvieli. Tiklīdz tas sasilst, nomainām. Vēl efektīvāk - uz pieres un virs aknām (ribu rajons labajā pusē) novietot plastikas maisiņā un dvielī ietītu ledu vai dzesējošu gēlu. Kamēr temperatūra nemazinās, nav jāsedzas ar visām mājās esošām segām, bet tikai ar palagu. Dažkārt temperatūra koriģējas, ja 20-30 sekundes roku pirkstu galus patur ledusaukstā ūdenī. Savukārt, ja ekstremitātes ir vēsas, varam izmantot aptiekās plaši pieejamos antipirētiķus (medikamentus pret drudzi un augstu temperatūru).
Vissvarīgākais ieteikums! Lai cik slikta pašsajūta, sevi jāpiespiež dzert ūdeni un zāļu tējas. Lai vīrusu izdalītās indes tiktu izskalotas no organisma un varētu sākties atveseļošanās, divi trīs litri šķidruma diennaktī būs tikai norma.
Vistiešākais pretgripas medikaments gan bērniem gan pieaugušajiem ir Oseltamivira fosfāts (Tamiflu), kura struktūra radīta, pateicoties datormodelēšanas iespējām. Tas ļoti precīzi piesaistās gripas vīrusam un nobloķē tā darbību. Šo recepšu medikamentu var lietot gripas profilaksei un ārstēšanai arī gadījumos, ja pretgripas vakcīna ir saņemta un tomēr saslimstam. Medikamentu vēlams sagādāt laicīgi, lai to varētu uzsākt lietot pēc iespējas ātrāk.
Juris Arvīds Mūrnieks
ārsts, Mārupes novada veselīga dzīvesveida koordinators