Klimata pārmaiņas rada arvien lielākus izaicinājumus gan globālā, gan vietējā mērogā, ietekmējot ekonomiku, ekosistēmas un iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Lai mazinātu šīs negatīvās sekas, 2024. gada 28. decembrī Mārupes novada pašvaldības dome apstiprināja Rokasgrāmatu energopārvaldības sistēmas ieviešanai un nolēma turpināt energopārvaldības sistēmas ieviešanu. Atbilstoši Energoefektivitātes likuma prasībām paziņojums par energopārvaldības sistēmas ieviešanu Mārupes novada pašvaldībā ir reģistrēts Energoresursu informācijas sistēmā (ERIS).
Energopārvaldība ir stratēģiska pieeja efektīvam enerģijas resursu izmantojumam, kas vērsts uz enerģijas patēriņa samazināšanu un ekonomiski izdevīgāko risinājumu meklēšanu pašvaldības īpašumā esošo objektu apsaimniekošanā. Tā ir sistemātiska enerģijas patēriņa pārzināšana ar mērķi to samazināt, kā rezultātā tiek meklēti tehniski ekonomiski efektīvākie risinājumi, uzlabojot energoefektivitātes līmeni un ilgtermiņā samazinot finanšu izdevumus, kā arī siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas, mazinot ietekmi uz vidi un klimatu. Energopārvaldības sistēmā ietilpst dažādi rīki un procedūras, kas ļauj pašvaldībai optimizēt enerģijas resursu izmantošanu, plānojot un ieviešot energotaupības pasākumus, turklāt darot to ar minimālu ietekmi uz vidi.
Energopārvaldības sistēmas mērķis ir nodrošināt pašvaldībai iespēju ieviest sistemātisku pieeju nepārtrauktam enerģijas rādītāju uzlabojumam, ieskaitot energoefektivitāti, enerģijas lietojumu un patēriņu, veicot šādas darbības:
analizēt enerģijas patēriņu, iekārtu darbību, to apkalpojošā personāla ieradumus, kas var ietekmēt energoefektivitāti;
definēt darbības rādītājus, lai palīdzētu uzraudzīt procesus un rezultātus;
nepārtraukti uzlabot enerģijas pārvaldību;
izstrādāt efektīvāku enerģijas izmantošanas un SEG emisiju samazināšanas politiku un noteikt mērķus un uzdevumus politikas īstenošanai;
ieteikt iespējamos uzlabojumus Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna dokumenta plānošanā;
demonstrēt efektīvu Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna īstenošanu trešajai pusei;
iesaistīt sabiedrību, uzlabojot izpratni par kolektīvās enerģijas vajadzībām, vidi un energoefektivitāti;
izstrādāt metodes, kas palīdz ilgtermiņā uzraudzīt Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna mērķu izpildi un pašvaldībai kontrolēt tās attīstību un viegli pārskatīt plānotās aktivitātes.
Mārupes novada energopārvaldības sistēma tiek ieviesta trīs galvenajās pašvaldības enerģijas patērētāju grupās:
pašvaldības ēkas – siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņš pašvaldības ēkās un stadionos;
pašvaldības ielu apgaismojums – elektroenerģijas patēriņš;
meliorācijas sistēmu sūkņu stacijas – elektroenerģijas patēriņš.
Norādītie patērētāji veido aptuveni 95% no pašvaldības kopējā energopatēriņa. Enerģijas patēriņa sadalījums starp galvenajiem patērētājiem 2018.–2023. gadā:
Enerģijas bāzes līnija
Šobrīd par energopārvaldības sistēmas bāzes gadu tiek pieņemts 2018. gads atbilstoši pieejamajiem datiem par pašvaldības ēkām, to elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņu, ielu apgaismojuma un meliorācijas sūkņu elektroenerģijas patēriņa datiem.
Īpatnējais energoresursu patēriņš par periodu no 2018. līdz 2023. gadam apkopots 2. attēlā un apstiprina energoresursu patēriņa samazinājumu, ja neskaita klimatisko apstākļu ietekmi uz meliorācijas sūkņu elektroenerģijas patēriņu.
Turpmāk par bāzes gadu tiek izvēlēts iepriekšējais gads, kad tiek izvirzīti jaunie energopārvaldības sistēmas mērķi atbilstoši Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānam un apstiprinātajam budžetam.
Īpatnējais enerģijas patēriņš par periodu no 2018. līdz 2023. gadam:
Rokasgrāmata energopārvaldības sistēmas ieviešanai Mārupes novada pašvaldībā
Pašvaldības īpašumu pārvalde