Martā Latvijas dūlas jau sesto gadu aicina visus interesentus apmeklēt nu jau tradicionālās Dūlu nedēļas pasākumus visā Latvijā. Pasākumu ietvaros – informatīvas un praktiskas nodarbības par dažādām aktuālām tēmām topošajiem un jaunajiem vecākiem, tostarp daudzi pasākumi pieejami bez maksas.
Parasti par dūlu sauc īpašu apmācību beigušu atbalsta personu sievietei mazuļa gaidīšanas, dzemdību un pēcdzemdību periodā. Dūla sievietei sniedz emocionālu, informatīvu vai fizisku atbalstu.
“Taču šogad vairāk vēlamies stāstīt par to atbalstu, kuru dūla var sniegt ne tikai sievietei – gaidāmā mazuļa māmiņai –, bet visai ģimenei – mazulītim, viņa tētim, arī brāļiem un māsām. Šis atbalsts var būt gan tiešs, gan netiešs,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Līga Liepa-Kivilande. “Netieši visa ģimene dūlas atbalstu, iespējams, izjūt jau grūtniecības laikā, kad sieviete pēc konsultācijas pie dūlas jūtas uzklausīta un izrunājusies par savām sajūtām, satraukumiem, varbūt arī bailēm, kas dažkārt grūtnieces piemeklē un par kurām ar citiem īsti negribas dalīties. Līdz ar to sieviete jūtas līdzsvarota, mierīga, priecīga – ieguvēji ir visa ģimene. Savukārt tiešu dūlas atbalstu visa ģimene var saņemt visupirms dzemdībās, kad dūla var, piemēram, ierādīt vīram, kā labāk atbalstīt savu sievu, nomainīt viņu, kad viņš piekusis, vai vienkārši sniegt drošības sajūtu, ka viss norit labi. Ja dzemdības notiek mājās, tad tikpat labi dūla var parūpēties par vecākajiem bērniem, kamēr sieviete dzemdē un vīrs viņu atbalsta.”
Runājot par atbalstu pēcdzemdību periodā, viņa stāsta, ka dūla var sniegt atbalstu zīdīšanā, kā arī palīdzēt ģimenei aprast ar jaunajiem pienākumiem, piemēram, ierādīt, kā nomaināmas autiņbiksītes un mazulis jāsaģērbj, atbalstīt mammu un tēti pirmajā vannošanas reizē. Tāpat arvien pieaug interese par dūlu piedāvātajiem pēcdzemdību rituāliem sievietei un mazulim. “Tajos patiesībā ir iesaistīta visa ģimene, un katra ģimenes locekļa piedalīšanās ir ļoti nozīmīga. Šie rituāli ir ne tikai simboliski spēcinoši mazulim, relaksējoši un atjaunojoši jaunajai māmiņai, bet tas ir visu ģimeni vienojošs un stiprinošs pasākums,” dalās L. Liepa-Kivilande.
Par to, kāda veida atbalstu var ģimenei sniegt dūlas grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā, uzzināsiet Dūlu nedēļas informatīvajos pasākumos un praktiskajās nodarbībās visā Latvijā. Pagājušajā gadā mēs tikāmies vairāk nekā 50 pasākumos 22 Latvijas vietās – no Kurzemes līdz Latgalei un no Vidzemes līdz Zemgalei. Sekojiet informācijai www.dulas.lv, kur atrodama plašāka informācija par dūlām un viņu sniegto atbalstu, bet drīzumā būs atrodams arī Dūlu nedēļas pasākumu kalendārs!
Informācijai: Latvijas Dūlu apvienība dibināta 2010. gadā. Šobrīd tajā apvienojušās gandrīz 80 dūlu un dūlu apmācībā.
Apkopotie dati par dūlu sniegto atbalstu liecina, ka 2016. gadā dūlas:
* sniegušas atbalstu 16 sievietēm vai ģimenēm, plānojot mazuli;
* atbalstījušas gandrīz 500 topošās māmiņas gaidību laikā;
* atbalstījušas 206 ģimenes dzemdībās (no tām 32 – ārpusstacionāra dzemdībās);
* pēcdzemdību laikā sniegušas atbalstu gandrīz 400 sievietēm konsultāciju veidā, gandrīz 200 sievietēm zīdīšanas konsultāciju veidā un tikpat – hendlinga vai bērna nēsāšanas konsultāciju veidā, vadījušas 180 pirtīžu rituālus, 37 aizvēršanās masāžas ar rebozo lakatiem;
* piedāvājušas vairāk nekā 500 grupu nodarbības par dažādām tēmām.
Arī Mārupē šajā gadā plānotas nodarbības, kas būs bezmaksas vai par ziedojumiem.
Nodarbības notiks Mammu Pitstopa telpās, Lielā iela 19-A3, Mārupe.
20. marts plkst 13:00. Mazuļa raudāšana. Lekcija topošajiem un jaunajiem vecākiem. Mazulim raudāšana ir svarīgākais komunikācijas veids, bet kā vecākiem būt drošiem, kurā brīdī mazulim kaut kas kaiš un kurā - viņš grib vienkārši "aprunāties"? Lekcijā pārrunāsim galvenos mazuļa raudāšanas iemeslus, un veidus, kā varam palīdzēt savam mazulim un sev brīžos, kad raudāšana šķiet tiik ļoti neizturama...
21.marts plkst 14:00. Pirtīžas.Pirtīžas - Dzemdību svinēšanas, jeb mīlestības, pieņemšanas un labklājības rituāls, kad bērniņš ar lielu mīlestību tiek atdalīts no mātes un pieņemts savā ģimenē kā cilvēciņš, bērniņš, brālītis, māsiņa vai pats par sevi, bet mamma tai pašā laikā saņem mīlestības pilnu īpašo pēcdzemdību masāžu. Šī būs nodarbībā, kurā varēsi iepazīties ar šo rituālu, uzzināt par tā norisi, uzdot jautājumus.
22.marts plkst 14:00. Grūtniecības ceturtais trimestris jeb mazuļa pirmie 3 mēneši. Nodarbība topošajiem un jaunajiem vecākiem par mazuļa pirmajiem trīs dzīves mēnešiem – fizisko un emocionālo attīstību.
23. marts plkst 13:00 . Mamma un apzinātība. Vārds apzinātība ir pielīdzīnāms vārdam - vērīgums. Būt apzinātam nozīmē būt vērīgam pret lietām, cilvēkiem un notikumiem mūsu dzīvēs. Jo apzinātāki un vērīgāki mēs esam, jo vairāk ir iespēja tā patiesi sajust un izbaudīt dzīvi, būt "klātesošam" savos dzīves notikumos. Topošajām māmiņām vērīguma prakse palīdz nodibināt ciešāku saikni ar savu gaidāmo mazuli, kā arī sagatavoties apzinātām dzemdībām. Savukārt, jaundzimušajām māmiņām meditācija palīdz kļūt vērīgākām pret sava mazuļa signāliem un, protams, arī pašām pret sevi, pret savām vajadzībām, kas nereti, lielās rūpēs par mazuli, tiek palaistas garām. Lekcijā pārrunāsim apzinātības prakses plusus, apskatīsim kādus veiksmīgus piemērus no apzinātību praktizējošu mammu ikdienas, kā arī pamēģināsim, kā tas ir brīdi neko nedomāt, nerisināt, bet vienkārši ļauties "šim brīdim".
24. marts plkst 18:00.Lekcija topošajiem vecākiem - Dzemdību sāpes. Sāpes ir tas, ar ko lielākoties mums asociējas mazuļa piedzimšana. Katras dzemdības ir citādas, bet tās visas vieno darbs, kas jāiegulda sāpju pārvarēšanā. Sertificēta dūla Zīle Dāvidsone šajā lekcijā paskatīsies uz sāpēm no dažādām pusēm, kas iespējams atvieglos tālāku gatavošanos dzemdību darbam un pašas dzemdības. Kādēļ mazuļa piedzimšana sāp? Kas ietekmē sāpju izjūtu un kāpēc tā ir atšķirīga katrai sievietei? Kā atšķiras sāpes dažādos dzemdību posmos? Kā dzemdību sāpes padarīt mazākas, vieglāk pārciešamas, un vai ir iespējams dzemdēt bez sāpēm?
25. marts plkst 11:00. Mammu rīts. Brīvā atmosfērā iepazīsimies un ļausimies sarunām, stiprināsim viena otru un dalīsimies stāstos. Šis rīts būs lieliskas tradīcijas aizsākums jaukām sestdienas pēcpusdienām reizi mēnesī! MAMMU PITSTOPA koncepts radās ar mērķi palīdzēt ikvienai sievietei atklāt un pilnveidot savu unikālo, autentisko mammas pieredzi, kas katrā no mums ir jau dabas ielikts, bet ne vienmēr tam ir lemts pašam no sevis uzplaukt, jo apkārt ir tik daudz un dažādu nereti savā starpā konfliktējošu profesionālu viedokļu un ieteikumu, ka mamma visā tajā apjūk, un pašas instinkti apdziest… Tomēr neviens ieteikums no malas nespēj izkonkurēt mammas pašas dziļi iesakņotās zināšanas un prasmes rūpēties tieši par savu mazuli un sajust un sekot tieši viņa vajadzībām! MAMMU PITSTOPA misija ir palīdzēt sievietei sevī šos resursus atklāt, tajos ieklausīties un ļaut tiem uzplaukt, lai nestu skaistākos šī laika augļus – sirdsmieru, mīlestību un prieku attiecībās ar mazuli un visā ģimenē!
28.marts plkst 15:00. Dzemdību pieredzes un stāstu pēcpsudiena topošajām un jaunajām mammām. Gatavojies dzemdībām, bet ir tik daudz praktisku jautājumu un gribas zināt, kāda pieredze ir citām mammām? Vai tieši otrādi – mazulis jau ir nācis pasaulē un gribas stiprināt citas mammas ar savu stāstu, dalīties pieredzē un varbūt saņemt atbildes uz jautājumiem, kas neliek mieru? Nāc, pastāsti kā Tev gāja vai ko tu gribētu piedzīvot.
29. marts plkst 15:00. Mazuļa miedziņš. Kā veidot veselīgus miega ieradumus? Kā palīdzēt bērniņam iemigt? Vai un kā radināt bērniņu iemigt pašam?Cik bieži un ilgi mazulim jāguļ dažādos vecumos? Kāda ir droša gulēšanas vide bērniņam? Meklēsim sev noderīgās atbildes uz šiem un citiem vecākus interesējošiem jautājumiem par mazuļu miedziņu.
29.marts plkst 18:30. Praktiskā nodarbība Dzemdību pozas un dabiskie dzemdību atsāpinātāji.
Dzemdības ir liels emocionāls pārdzīvojums un arī fiziski smags darbs. Pirms ķerties pie medicīniskās atsāpināšanas, ir vērts padomāt un paskatīties jau grutniecības laikā, kas varētu vēl palīdzēt. Dzemdību pozas, masāža, ūdens, dzemdību atbalsta komanda, aromaterapija - par to visu ir vērts padomāt. Nodarbībā praktiski izmēģināsim dažādas dzemdību pozas, jo mainot pozīcijas un kustoties dzemdību laikā, sieviete var gan atvieglot sev sāpes, gan vieglāk pārciest kontrakcijas, gan palīdzēt mazulim vieglāk virzīties pa dzemdību ceļiem. Uzzināsim arī to, kā partneris var palīdzēt un kas vēl var radīt atvieglojuma sajūtu! Šī ir praktiskā nodarbība topošajām mammām un viņu atbalsta personām dzemdībās
31.marts plkst 15:00. Zīdīšana – teorija un prakse. Nodarbība topošajiem vecākiem un mammām ar mazuļiem. Zīdīšana ir dabīgs process, bet tāpat bieži rodas dažādi jautājumi, uz kuriem kopīgi meklēsim atbildes, piemēram, Kā pārliecināties, vai mazulim piena pietiek? Kādas zīdīšanas pozas ir vispiemērotākās jūsu mazulim? Bērns negrib zīst krūti, kāpēc? Sāpoši, saplaisājuši krūšu gali, ko darīt? Dot vai nedot knupi? Kur meklēt palīdzību, ja ir problēmas?
Pieteikšanās un vairāk informācijas ramona.treilona@gmail.com un abaskevica@gmail.com
www.mammupitstops.lv