Jūlija vētras radītās sekas Mārupes novadā

02.08.2024.

28.-29. jūlijā Latvijas centrālajos rajonos plosījās vētra un spēcīgākās lietavas (plūdi) atjaunotās Latvijas valsts vēsturē. Ņemot vērā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra izplatītos brīdinājumus, Mārupes novada pašvaldības vadība un atbildīgie dienesti jau nedēļas nogalē bija ciešā saziņā, lai spētu operatīvi reaģēt.

Mārupes novada teritorijā būtiskākie postījumi bija Babītes un Salas pagastu pusē, teritorijās, kas atrodas tuvāk vētrā smagi skartajai Jūrmalas pilsētai. Mārupes novadā visvairāk problēmu radīja lauztie koki, kas atsevišķos posmos īslaicīgi bloķēja satiksmi un radīja pārrāvumus elektroapgādes sistēmām, tai skaitā arī mobilo sakaru pieejamībā.

Vēlamies informēt, ka pašvaldības dienesti darbus veic prioritārā secībā un kopējais laiks, kas būs nepieciešams visu vētras skarto teritoriju uzkopšanai, var ilgt pat mēnesi. Primāri no lauztajiem kokiem tiek atbrīvotas brauktuves, lai tās būtu izbraucamas. Tikai pēc tam sekos ceļmalās atstāto koku un zaru novākšana. Savukārt ietvju un ceļu uzkopšana, lapu savākšana un citi sīkāki darbi, kuri patlaban neapdraud iedzīvotāju veselību vai dzīvību, tiks veikti pēdējie. Lūdzam iedzīvotājus būt saprotošiem – dienestos strādājošie cilvēki no sirds dara visu iespējamo, velta lielu darbu, lai savāktu postu, ko vētrai izdevās radīt vienas diennakts laikā.  

Diemžēl gan Mārupes, gan citos blakus novados esošās meliorācijas sistēmas objektīvi nav spējušas tikt galā ar novadāmo ūdens daudzumu, kā rezultātā radās plūdi. Šajā vētrā teritoriju applūšanu veicināja arī tas, ka daļa iedzīvotāju patvaļīgi lietus ūdeņus novadīja kanalizācijas sistēmā, kas ir aizliegts, radot milzīgu slogu uz esošo infrastruktūru, kas nav paredzēta lietus ūdeņu novadīšanai un radīja sadzīves kanalizācijas sistēmas pārslodzi. Šobrīd ūdenslīmenis pakāpeniski krītas, bet arī turpmākajās dienās apsekošana un monitorings turpināsies. Šī vētra ir kā atgādinājums, ka meliorācijas sistēma burtiski darbojas pēc savienoto trauku principa un ir svarīgi tās sakārtošanu skatīt kompleksi, iesaistot valsti, sadarbojoties pašvaldībām, kā arī iedzīvotājiem pašiem atbildīgi pieejot savu īpašumu apsaimniekošanai.

Patlaban Mārupes novada pašvaldības policijā ir reģistrēts 21 pieteikums par īpašumu bojājumiem vētras laikā, kas saistīts ar apdrošināšanu. Aicinām arī citus novada iedzīvotājus - ja bojājumu dēļ iestājas apdrošināšanas gadījums, informējiet Pašvaldības policiju (e-pasta adrese: policija@marupe.lv), nosūtot informāciju par notikušo - fotoattēlus un norādot nekustamā īpašuma adresi. Pašvaldības policija informāciju reģistrēs un pēc pieprasījuma sniegs izziņu apdrošināšanas kompānijai.

Visas nedēļas garumā pašvaldības attiecīgo jomu speciālisti un pašvaldības policija turpina apsekot novadu, vietas, par kurām ziņo iedzīvotāji, lai novērstu radītos bojājumus.  Sakām lielu paldies visiem dienestiem un institūcijām, kas aktīvi iesaistījās un joprojām turpina darbu intensīvā režīmā, lai likvidētu vētras un plūdu radītās sekas!

Informācija iedzīvotājiem:

  • Aicinām tuvākajās dienās izvairīties no peldēšanas un ilgstošas uzturēšanās ūdenī applūdušajās vietās un ūdenstilpnēs to tuvumā. Tāpat aicinām nedoties uz vētras un plūdu skartajām vietām, lai netraucētu glābēju darbu un neradītu riskus pašu drošībai.
  • Ņemot vērā vētras radītos bojājumus dārzos un pagalmos, Mārupes novada pašvaldība radusi iespēju noorganizēt vairākas papildu dienas, kad novada iedzīvotāji bez maksas varēs nodot pārstrādei bioloģiskos dārza atkritumus kompostēšanas vietā “Notekas” Piņķos. Plašāka informācija par datumiem un laikiem pieejama šeit.
  • Atbildīgo dienestu prognozes liecina, ka ekstremālu laikapstākļu gadījumiem pēc to biežuma mūsu reģionā ir tendence pieaugt. Lai ērti un operatīvi saņemtu brīdinājumus par apdraudējumiem un bīstamiem laikapstākļiem citos gadījumos nākotnē, iedzīvotāji aicināti izmantot “112 Latvija” lietotni viedtālruņos.