Tūrisms

Noticis pārgājiens "Iepazīsti Mārupes ciema apkārtni"

17.08.2017.

Svētdien, 13.augustā, mārupieši un viesi devās ceturtajā no šogad organizētajiem pārgājieniem pa Mārupes novadu ar gidu Miķeli Jakunovu. Šis pārgājiens bija veltīts Mārupes ciemam un tā apkārtnei, tā kopējais garums 18km.
Pargajiens_Marupe_13.08.2017 003
Dalībnieku tikšanās vieta un noslēgums bija Daugavas ielā 29 pie āra interaktīvā tūrisma stenda. Pasākuma laikā bija iespējams iepazīt ciema apbūvi un vēsturisko attīstību, apmeklēt 1829.gadā celtās un 2012.gadā nodegušās Katrīnmuižas, vēlāk Lapiņmuižas, teritoriju, kur joprojām saglabājušās vēstures liecības, viesoties atpūtas vietā “JIP Mārupīte” un iepazīt disku golfa spēli, kā arī pa Mārupītes gatvi doties nogaršot Mārupē ražoto mājas saldējumu Zeltiņu ielas saldējuma kafejnīcā “Biki”.
Pargajiens_Marupe_13.08.2017 121
Otra pārgājiena daļa tematiski bija saistīta ar Bieriņu apkārtni un šeit esošajām muižiņām. Tika apskatīta Mārupes vidusskolas ēkas daļa Kantora ielā 97, kuras apbūvē joprojām redzama vecās Bieriņu muižas (Lindenruh) muiža medību pils. Ēka reiz bijusi ilggadīgas un plašas dižciltīgu muižnieku Bērenu-Rautenfeldu dzimtas vasaras rezidence. Pārgājiena dalībnieki izmērīja cik cilvēku var apķert vienu no skolas stadionā augošajiem dižkokiem, kuri atrašanās šeit liecina par vietas senatnīgumu.
Pargajiens_Marupe_13.08.2017 191
Turpinot sekot Mārupītes tecējumam pa jau Rīgas teritorijā esošo Mārupītes veloceliņu, tika apskatīts arī šogad aizsaulē aizgājušā tēlnieka Induļa Rankas akmens skulptūru parks. Šeit pārgājiena dalībnieki turpināja iepazīt stāstu par Bieriņu muižām. Kā zināms, Bieriņu (Lindenrū) muižu centri bija divi. Ēkas daļa Mārupes novada teritorijā, Kantora ielā 97, bija vecā muiža, kas celta ap 1800.gadu un kurai visapkārt pletās bieži priežu meži un kūdras purvi. Vēlāk, kad mežus izcirta un izcirtumus iznomāja medību centra vajadzībām šī vieta vairs nederēja. Jaunais muižas centrs ap 1870.gadu pārvietots daudz tuvāk Rīgai, Mārupītes un tās attekas ielokā, kur mūsdienās joprojām skatāma, visai sliktā stāvoklī esošā, Bieriņu muižas “Jaunā muiža”. Ēka celta pēc tam, kad Mārupītes un Kantora ielas pretējā pusē tika uzcelts muižas pārvaldes kantoris (Kantora iela 11/13) — no tā iela ieguvusi Kantora ielas nosaukumu. Pārgājiena noslēgumā bija unikāla iespēja apmeklēt arī trešo - Būdas, agrāk Heinrihsona, muižas un parka teritoriju Pampāļu ielā 1, par kuru pastāstīja pats tās saimnieks, arhitekts Ints Pujāts. Ēka savulaik celta uz mākslīgas salas, kuru no vienas puses norobežo Mārupītē ietekošs strauts, bet no otras - mākslīgs grāvis. 1766.gadā arī tā piederēja Bieriņu muižas īpašniekam Eberhardam Berensam fon Rautenfeldam. Nosaukums “Būdas muiža” pirmo reizi parādījās pēc Pirmā pasaules kara Rīgas kartēs. Ēka atjaunota ap 2008.gadu un papildināta ar mūsdienīgu piebūvi.      Pargajiens_Marupe_13.08.2017 208Paldies visiem dalībniekiem, kas piedalījās Mārupes ciema un tās apkārtnes vēstures stāsta un mūsdienu objektu iepazīšanā! Pēdējais pārgājiens šajā pasākumu ciklā notiks 16.septembrī, sestdien, un būs veltīts lidostai “Rīga” un tās apkārtnei!