11.novembrī Mārupes vidusskolā viesojās Servisa suņu biedrības „Teodors” pārstāvji, lai bērniem skaidrotu suņu - pavadoņu nozīmīgumu cilvēku ar īpašām vajadzībām dzīvē. Mārupes Vēstis viesojās pie mārupietes un vienas no Servisa suņu biedrības dibinātājām Velgas Zēgneres, lai uzzinātu vairāk par organizāciju un tās darbību.
Ar ko nodarbojas Servisa suņu biedrība un kāda ir tās misija?
Servisa suņu biedrības „Teodors” misija ir palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pilnvērtīgi integrēties sabiedrībā ar servisa suņu palīdzību. Savas darbības ietvaros sagatavojam suņus pavadoņus un asistentus darbam ar cilvēkiem, kuriem ir redzes un kustību traucējumi. Ar šādu apmācītu suni cilvēkiem tiek dota iespēja patstāvīgi paveikt daudz vairāk ikdienišķu lietu un veiksmīgāk iejusties sabiedrībā. Turklāt dzīvnieks pilda arī psiholoģiskā atbalsta funkciju. Novērojams, ka arīdzan apkārtējie kļūst iecietīgāki, redzot cilvēku ar suni pavadoni.
Kā aizsākās Jūsu darbs ar servisa suņu sagatavošanu?
Biju savā īpašumā ieguvusi suni ar sarežģītu raksturu, tā mani dzīves ceļi krustojās ar kinoloģi Zaigu Kļaviņu, kura sākotnēji trenēja dienesta suņus. Jau dzīvojot Vācijā piedalījos dažādos labdarības projektos. Novēroju, ka Latvijā ir paradoksāla situācija. Mēs ikdienā uz ielām varam sastapt ļoti maz cilvēku ar redzes vai kustību traucējumiem, lai gan to kopējais skaits ir ievērojams. Tā kā Zaiga vēlējās paplašināt savas zināšanas savā jomā, kopā sākām interesēties par suņu pavadoņu sagatavošanas iespējām.
Pirms kādiem četriem gadiem valdība bija izsludinājusi konkursu, kurā ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu tika piedāvāta iespēja iegādāties kucēnus sagatavošanai par suņiem pavadoņiem. Lai gan finansējumu neieguvām, Zaiga turpināja apgūt iemaņas pavadoņu sagatavošanā Somijā.
Tika sagatavots pirmais suns pavadonis vārdā "Teodors", kam par godu arī nosaucām biedrību, kura tika dibināta 2013.gada aprīlī. Šobrīd esam uzsākuši arī citu servisa suņu - terapeitu, asistentu sagatavošanu cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
Kāds ir process, lai sagatavotu suni darbam, un cik tas izmaksā?
Pirmajā gadā suns dzīvo pie audžuģimenes, kur iemācās pamatpaklausību un socializējas, iepazīstas ar cilvēka ikdienu. Kad suns sasniedzis no viena gada līdz gada un trīs mēnešu vecumu, sākas darbs ar treneri. Dzīvnieks tiek testēts, jo servisa sunim jābūt veselam, izturīgam, darbspējīgam, gudram un ar atbilstošu raksturu - jāgrib izpatikt, klausīt cilvēkam. Viena no vispiemērotākajām suņu šķirnēm šī pienākuma veikšanai ir labradori, kuriem piemīt griba izpatikt.
Pēc nopietna un vairāku mēnešu darba ar treneri, suns tiek nogādāts uz jauno dzīvesvietu, kur aptuveni trīs līdz četras nedēļas kopā ar treneri tiek mācīti vajadzīgie maršruti, piemēram, uz darbu, tuvāko veikalu. Raugāmies arī, vai suns ir piemērots konkrētajam cilvēkam.
Arī pēc nodošanas suns paliek biedrības īpašumā un tiek uzraudzīts, turpinās regulāri treniņi un tiek nodrošināti nepieciešamie veterināra apmeklējumi.
Vidēji šāda suņa sagatavošana izmaksā 10 000 EUR, kas sevī ietver suņa iegādāšanos, barošanu, uzturēšanu, veterinārārsta pakalpojumus, treniņus. Tāpat suns jāsagatavo dažādām ikdienišķām situācijām - braucieniem ar automašīnu, lidmašīnu, dzīvošanu citā un mainīgā vidē, pilsētā.
Vai Latvijā ir kādas programmas, kas atbalsta šādu suņu iegādi un skološanu?
Pašreiz Latvijā valstiskas atbalsta programmas nepastāv, savu darbību īstenojam par saziedotajiem līdzekļiem. Šogad kopā ar Neredzīgo biedrību gatavojamies iesniegt lūgumu pēc valsts līdzfinansējuma suņu uzturēšanai.
Kāda ir cilvēku ar īpašām vajadzībām interese par servisa suņu iegūšanu?
Uz šo brīdi rindā pēc servisa sunīšiem gaida pieci cilvēki. Novērojams, ka kopumā sabiedrības un cilvēku ar īpašām vajadzībām attieksme ir rezervēta. Nesen iepazinos ar ventspilnieci, kura 30 gadus nebija atstājusi savu dzīvokli. Šāda situācija ir diezgan šokējoša. Redzam, ka mums vēl ir liels darbs priekšā.
Cilvēki ir jāinformē un jāiedrošina izmantot šo iespēju, jo citu valstu un arī mūsu pieredze liecina, ka servisa suns tiešām ir nozīmīgs atbalsts cilvēku ar īpašām vajadzībām dzīvē. Biedrībai zināms ir viens gadījums, kad pateicoties mūsu sagatavotajam sunim pavadonim neredzīgais varēja piedalīties pat maratonā.
Kā cilvēki var atbalstīt biedrību tās misijas īstenošanā?
Ikvienam ir iespēja palīdzēt un iesaistīties, piemēram, ziedojot, atbalstot ar savām prasmēm un iemaņām pasākumos vai kļūstot par suņa pavadoņa audžu ģimeni, līdz viņš tiek sagatavots darbam un dzīvei ar cilvēkiem, kuriem šī palīdzība ir ļoti nepieciešama.
Plašāka informācija par iespējām palīdzēt: http://www.teodors.org
Topošais suns pavadonis, labradors, vārdā Neira