Sabiedrība

Šķirosim bioloģiskos atkritumus! 

20.10.2021.


Mūsdienu straujais dzīves ritms ir viens no pārtikas atkritumu rašanās iemesliem. Vidēji katrs iedzīvotājs gadā saražo ap 480 kg atkritumu, kuri nonāk atkritumu poligonos un ar laiku piesārņo apkārtējo vidi.
Vairs nepietiek tikai ar plastmasas, papīra un kartona, metāla, stikla un cita iepakojuma šķirošanu. Ņemot vērā to, ka gandrīz puse no sadzīves atkritumiem ir bioloģiski noārdāmi, ir ļoti svarīgi šos atkritumus savākt atsevišķi. Tādējādi mēs varam palīdzēt saglabāt apkārtējo vidi, varam samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu un pārvērst bioloģiskos atkritumus vērtīgos materiālos.
Šķirot bioloģiskos atkritumus var dažādos veidos. Daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ir iespēja šķirot bioloģiskos atkritumus tam speciāli paredzētos BIO konteineros. Privātmāju iedzīvotājiem ir vairākas iespējas: pieteikt papildus BIO konteineru, izmantot BIO priekšapmaksas maisus vai bioloģiskos atkritumus kompostēt savā dārzā.

Kā šķirot?
Bioloģisko atkritumu šķirošana ir vienkārša, taču, lai no tās būtu labums, jāatceras dažas būtiskas lietas:
BIO konteinerā jāmet tikai bioloģiski noārdāmi atkritumi. Ja mājās šķiro bioloģiskos atkritumus maisiņā, tad BIO konteinerā sašķirotais jāizber, bet maisiņš jāizmet pie nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. 
BIO konteinerā var mest: 
virtuves atkritumus un ēdiena paliekas bez iepakojuma (dārzeņu un augļu atgriezumus, mizas un serdes, graudaugus un to izstrādājumus (maizi, konditorejas  izstrādājumus), kafijas un tējas biezumus (tēju – tikai bez maisiņiem), olu čaumalas, cietos piena produktus, u. c.). 
Dārza un telpu zaļos atkritumus (telpaugus bez augsnes, novītušus ziedus, augus un to saknes, lapas, zāli, zarus, mulču).

Būtiski ir atcerēties, ka ne visu, kas ir bio, var mest BIO konteinerā. Piemēram, bioplastmasai vai tā saucamajām bioautiņbiksītēm, kas ilgā laikā periodā sadalās, tomēr nav vieta BIO konteinerā. Tāpat arī BIO konteinerā nav vieta vienreizlietojamiem papīra traukiem, akmeņiem un zemei, kā arī papīra maisiņiem un citiem papīriem.

Kā pieteikt BIO konteineru privātmājā?
Lai pieteiktu BIO konteineru, esošos SIA “Eco Baltia vide” klientus, kas jau izmanto citus sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus un papildus vēlas šķirot bioloģiskos atkritumus, aicinām rakstīt atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam SIA “Eco Baltia vide” uz e-pasta adresi marupe@ecobaltiavide.lv.
Iespējams iegādāties arī BIO priekšapmaksas maisus (120 litri). Piepildīta maisa izvešana jāpiesaka apsaimniekotājam, un tas norādītajā dienā jānovieto pie sētas.
Lielākiem sezonālajiem bioloģisko atkritumu apjomiem SIA “Eco Baltia vide” piedāvā iespēju pasūtīt arī lielāka tilpuma maisus vai specializētos konteinerus.
Klienti, kuriem vēl nav atkritumu apsaimniekošanas līguma, aicināti noslēgt līgumu SIA “Eco Baltia vide” mājaslapā www.ecobaltiavide.lv, sadaļā “Noslēgt līgumu”.

Kompostēšana - veids, kā videi draudzīgi pārstrādāt bioloģiskos atkritumus
Privātmāju iedzīvotājiem vienkāršs veids, kā atbrīvoties no lapām, nelieliem zariem un citiem dārza un virtuves atkritumiem, ir kompostēšana. Komposts ir arī vērtīgs līdzeklis ikvienam dārzniekam. To var izmantot zālājos vai puķu dobēs, pievienot podu augsnei telpaugiem. Tas uzlabo augsnes struktūru, paaugstina tās spēju uzņemt gaisu un ūdeni, pazemina eroziju un samazina vajadzību pēc mākslīgajiem mēslošanas līdzekļiem. 

Septiņi padomi veiksmīgai kompostēšanai:
1. Sasmalciniet atkritumus, tas paātrinās trūdēšanas procesus. Veiksmīgākai kompostēšanai- kompostu veido kārtās, jaucot dažādus atkritumu veidus (pamīšus liek nopļauto zāli, lapas, virtuves atkritumus, lai nav vienveidīga masa).
2. Turiet divas komposta kastes, vienu no tām gatavajam kompostam.
3. Sekojiet līdzi komposta mitruma līdzsvaram.
4. Lai izvairītos no grauzējiem, smakām un putniem, virtuves atkritumus vēlams kompostēt slēgtās (ierobežotās ar sietu, lai piekļūtu gaiss) kastēs vai speciālās tvertnēs ar vāku.
5. Turiet kompostu daļēji noēnotā vietā.
6. Visi pārtikas atkritumi ir liekami kompostā, izņemot kaulus.
7. Izvāciet gatavo kompostu katru gadu, izlietojot to pēc vajadzības.
Izsmeļoša informācija par atkritumu šķirošanu atrodama Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas radītajā interneta vietnē www.skirobio.lv, kur ikvienam, aizpildot testu, ir arī iespēja pārbaudīt savas zināšanas par bioloģiskajiem atkritumiem. 

Interneta resursos pieejamo informāciju apkopoja Uva Bērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste