No 30. jūnija līdz 9. jūlijam Rīgā notika XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki – unikāls notikums Latvijas kultūrā, kas reizi piecos gados kā iespaidīga latviešu nācijas kustība aizrauj tūkstošiem skatītāju un klausītāju, pulcē tūkstošiem dalībnieku no Latvijas novadiem un visas plašās pasaules.
Dziesmu un deju svētki cauri laikiem ir kļuvuši par nozīmīgu latviešu tautas pašapziņas stiprinātāju, ir novērtēti starptautiskā līmenī un iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki sākās ar tradicionālo dziesmu un deju svētku karogu cildināšanu, virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu, kā arī garīgās mūzikas koncertu Doma baznīcā.
2. jūlijā vairāk nekā 45 000 dalībnieku devās krāšņā svētku gājienā “Novadu dižošanās”, kas vijās cauri galvenajai Rīgas valstspilsētas ielai. Mārupes novadu svētkos pārstāvēja 680 dalībnieku no divdesmit Mārupes novada amatiermākslas kolektīviem.
Mūsu novada dziedātājus, dejotājus un koklētājus svētku gājienā pavadīja Mārupes novada pašvaldības vadība – domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Kārkliņš, izpilddirektora vietniece Ilze Krēmere, Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Liene Šmite, Mārupes Kultūras nama vadītāja Ira Dūduma un Babītes Kultūrizglītības centra vadītāja Biruta Grīnfelde. Mārupes novada zīmi gājienā nesa maizes ceptuves "Lāči" saimnieks Normunds Skauģis.
Gājienā mārupieši rotājās ar Māras zīmi, kuras nozīme ieausta mūsu novada nosaukumā. Māras kā pasaules mātes, enerģijas, sargātājas un veiksmes klātbūtni jūtam ik uz soļa, ikdienā un darbā, jau kopš seniem laikiem. Tas ir mūsu sīkstums, kas ceļ mūs augšup. Mūsu cilvēki, kuri tur godā gadsimtiem senas vērtības.
Par tērpiem mūsu novada gājiena delegācijai rūpējās novada māksliniece Anna Marija Caruka, kas, veidojot tērpu dizainu, tajos ietvērusi novada simbolus un raksturīgās zīmes, par krāšņām galvas rotām gādāja novadniece Simona Ģērmane.
Visas nedēļas garumā notika vairāki brīnišķīgi koncerti, kuros tika izdejoti latvju raksti, koši iemirdzoties Latvijas novadu krāsām, dziesmotas enerģijas caurstrāvoti koru lielkoncerti, kuros tika izdziedāts iepriekšējo Dziesmu svētku mantojums, kā arī skaisti jaundarbi. Izskanēja vērienīgs vokāli simfoniskās mūzikas koncerts, kordiriģentu kopkora koncerts, vokālo ansambļu, pūtējo orķestru un kokļu mūzikas koncerti.
Svētku nedēļas kulminācija bija noslēguma koncerts „Kopā Augšup” - veltījums Dziesmu svētku tradīcijas 150 gadiem. Mežaparka Sidraba birzī pieredzējušu virsdiriģentu un goda virsdiriģentu vadībā skanēja jauktie, sievu, vīru, senioru, bērnu un jauniešu kori, pūtēju orķestri un kokļu ansambļi, Latvijas novadi krāsojās deju kolektīvu sniegumā.
Dziesmu un deju svētki ir aizvadīti. Katram paliks savs atmiņu stāsts, bet visiem kopā uzkrāta dziesmu un deju enerģija un spēks, kas stiprinās mūsu latvietību un mūsu tautas pašapziņu.
Deju lielkoncerta "Balts" un lieluzveduma "Mūžīgais dzinējs" svētku virsvadītājas godā ir mūsu novada lepnums - Gunta Skuja, kura ir Mārupes Kultūras nama deju kolektīvu “Mārupieši” un “Klasesbiedri” vadītāja.
Vispārējo latviešu Dziesmu svētku kopkori lielkoncertā "Tīrums. Dziesmas ceļš" kā virsdiriģents debitēja arī diriģents Jānis Ozols, kurš ir arī Babītes Kultūrizglītības centra jauktā kora “Maska” diriģents.
Savukārt kokļu mūzikas koncerta “Laika upe” virsvadītājas gods bija Valdai Bagātai, kura ir Babītes Kultūrizglītības centra koklētāju ansambļa "Balti" un Babītes Mūzikas skolas koklētāju ansambļa “Dzītariņi” vadītāja.
Paldies mūsu kolektīvu vadītājiem, dziedātājiem un dejotājiem, viņu ģimenēm par skaistajiem svētkiem, par neaizmirstamajiem mirkļiem, saviļnojuma pilnajām emocijām un kopā būšanas prieku!
Paldies par nenogurstošo līdzās būšanu visas nedēļas garumā dziesmu un deju svētku Mārupes novada koordinatorei, Mārupes Kultūras nama vadītājai Irai Dūdumai, kura aizkulisēs rūpējās par mūsu lielo kolektīvu dalībnieku saimi, lai visi var izbaudīt svētku prieku.
Sabiedrības informēšanas un multimediju nodaļa