Apstiprināti Mārupes novada, Mārupes pagasta un Babītes pagasta ģerboņi!
Šī gada pavasarī ar iedzīvotāju aptauju sākās darbs pie Mārupes novada jaunā ģerboņa izstrādes. Kopumā saņēmām 350 ideju, no kurām gan novada deleģētā ģerboņa izstrādes darba grupa, gan Valsts Heraldikas komisija par favorītu atzina Mārupes novada iedzīvotājas Līvas Ansenas iesūtīto variantu ar pupuķi – visā novada teritorijā sastopamo, krāšņo un Latvijā kopumā reto putnu.
Augustā heraldikas mākslinieka Edgara Sima izstrādātā ģerboņa skice tika iesniegta Kultūras ministrijā reģistrēšanai. Lai saglabātu vēsturisko pēctecību, Mārupes novada pašvaldības dome lēma saglabāt bijušos Mārupes novada un Babītes novada ģerboņus, reģistrējot tos kā pagastu ģerboņus. To simboli - gan četrlapīte, gan rododendra zieds vairāku gadu garumā jau iedzīvināti novada labiekārtojuma elementos, tādēļ, saglabājot bijušo novadu ģerboņus kā pagastu ģerboņus, tiek saglabāta katra pagasta identitāte.
Savukārt Salas pagastam kopš 2007. gada ir spēkā esošs pagasta ģerbonis ar līdakām.
21. oktobris ir vēsturisks brīdis mūsu novadam, jo šajā dienā Kultūras ministrija Ģerboņu reģistrā ierakstīja gan Mārupes novada, gan Mārupes un Babītes pagastu ģerboņus, un ar šī ieraksta izdarīšanu administratīvi teritoriālās reformas rezultātā radītais Mārupes novads un tā pagasti ir ieguvuši unikālo, vietai raksturīgo simboliku. Šogad nav paredzēts izstrādāt ģerboni Mārupes pilsētai, lēmumu par tā nepieciešamību plānots pieņemt 2023. gadā.
Kopš 2021. gada 1. jūlija Mārupes novadu veido trīs pagasti – Mārupes, Babītes un Salas. Novada jaunais ģerbonis ir kā lietussargs, kas zem sevis tur visus trīs pagastu ģerboņus. Šāda hierarhija jāievēro arī ģerboņu lietošanā.
Heraldikas mākslinieks Edgars Sims par jauno Mārupes novada ģerboni saka tā: „Bija liels prieks strādāt pie šī oriģinālā un skaistā ģerboņa! Viens no pamatnoteikumiem heraldikā – ģerbonim jābūt atšķirīgam. Un tas, manuprāt, ir sasniegts – šis ģerbonis nebūs sajaucams ne ar vienu citu Latvijas novada ģerboni un ceru, ka tas priecēs daudzas, jo daudzas Mārupes novada iedzīvotāju paaudzes un ļaus tām identificēties ar šo krāšņo putnu ne tikai tagad, bet arī nākotnē.”
Saistītā ziņa:
29.08.2022.
Turpinās darbs pie jaunā Mārupes novada ģerboņa reģistrēšanas
Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa