Pašvaldība aicina zemju īpašniekus pavasarī sakopt savā īpašumā esošos notekgrāvjus. Aicinām jautājumos, kas saistīti ar meliorācijas grāvju uzturēšanu vai atjaunošanu, sazināties ar Pašvaldības īpašumu pārvaldes meliorācijas inženieri Gunāru Bodnieku, zvanot pa tālr. 27827535 vai rakstot uz e-pastu gunars.bodnieks@marupe.lv.
Lielākā daļa Latvijā pašlaik esošo meliorācijas sistēmu ir būvētas 20.gadsimta periodā no 60. līdz 90.gadiem un ir pieskaņotas tā laika saimniekošanas modelim, kad zeme piederēja valstij vai kolektīvajai saimniecībai, veidojot racionālas meliorācijas sistēmas lauksaimniecības vajadzībām. Šobrīd visa meliorācijas sistēma atrodas dažādu īpašnieku pārziņā - gan valsts īpašumā un valdījumā dažādām valsts institūcijām, gan pašvaldību īpašumā, gan arī daudzu privātīpašnieku – gan juridisku, gan fizisku personu īpašumā. Šāda sadrumstalotība īpašumtiesību ziņā ļoti apgrūtina visas sistēmas kopumā kopšanu, jo katram atsevišķi un vienlaikus visiem kopā ir jāiesaistās sistēmas uzturēšanā un atjaunošanā. Tas uzliek par pienākumu katram īpašniekam apzināties, ka viņa īpašumā esošs grāvis ir daļa no visas novada meliorācijas sistēmas kopumā un to arī ietekmē.
Tā kā agrākās lauksaimniecības zemes šodien ir urbanizētas, ir mainījies liekā ūdens novadīšanas ātrums notekās un noteku noslodze. Lai kompleksi risinātu pašvaldības meliorācijas sistēmas, tās infrastruktūras un apbūves jautājumus, Mārupes novada pašvaldība ir piešķīrusi virknei meliorācijas notekgrāvju pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmas statusu un reģistrējusi tos meliorācijas kadastrā.
Pašvaldības nozīmes koplietošanas statusa piešķiršana meliorācijas būvei nemaina īpašuma tiesības uz zemi un būvi. Zemes īpašums, kurā atrodas meliorācijas būve, tās īpašniekam joprojām saglabā pienākumu visas īpašumā esošās meliorācijas būves uzturēt, kopt un nepieciešamības gadījumā arī atjaunot vismaz reizi desmit gados. Piešķirot meliorācijas būvei pašvaldības nozīmes statusu, pašvaldība iegūst tiesības iesaistīties un risināt novadam svarīgus jautājumus, kas saistīti ar meliorācijas būves ekspluatāciju, uzturēšanu, atjaunošanu un pārbūvi. Mārupes novadā ir 41 pašvaldības nozīmes ūdens noteka, to kopgarums ir 64,3km.
Lielākā daļa Mārupes novada zemju īpašnieki ilgstoši nav pienācīgi uzturējuši un kopuši savos īpašumos esošo meliorācijas sistēmu. Mārupes novada ūdens notekas raksturīgas ar neizpļautām niedrēm un vietām jau izaugušiem kokiem. Ir radīta priekšzīmīga barības un būvmateriālu vide bebru invāzijai. Jāapzinās, ka meliorācijas sistēmu kopšana un uzturēšana ir regulārs ciklisks process. Ierīkotās meliorācijas sistēmas nav mūžīgas, ir laiks, kad ir iespējams liekā ūdens novadi uzlabot ar būvju uzturēšanas un kopšanas darbiem, bet neizbēgami pienāk laiks, kad sistēma jāatjauno vai jāpārbūvē. Mārupes novada līdzenais reljefs nav pateicīgs liekā ūdens aizvadīšanai, tāpēc meliorācijas jautājumi būs vienmēr aktuāli.
Koplietošanas meliorācijas būvju īpašnieku sadarbībai ir izšķiroša nozīme, lai sasniegtu rezultātu ūdens noteces stāvokļa uzlabošanā. Mārupes novadā šobrīd četrdesmit ūdens notekām piešķirts pašvaldības nozīmes statuss un uzsāktas darbības meliorācijas sistēmas darbības stabilizēšanai.
2020.gada decembrī ¼ daļai pašvaldības nozīmes koplietošanas noteku veikta apsekošana un mērījumi. 2021.gada janvāra un februāra mēnešos uzmērītām notekām izstrādāts digitāls trīs dimensiju zemes virsas modelis. Turpmāko meliorācijas darbu plānošanā izveidotais 3D modelis kalpos kā pamats ūdens noteces situācijas izvērtēšanai un inženiertehnisku lēmumu pieņemšanai. Pēc palu perioda pašvaldības nozīmes koplietošanas noteku apsekošanas darbi tiks atsākti. 2021.gadā meliorācijas nozarei pašvaldība piešķīrusi 140 000 eiro, kas paredzēti ūdens noteces uzlabošanai. Šobrīd ir noslēgusies iepirkuma procedūra noteku atjaunošanai Tīrainē, pieņemts lēmums par līguma slēgšanas tiesību piešķiršanu iepirkuma pretendentam SIA “STATUM-A” par kopējo līguma summu 24 270,00 eiro bez PVN.
Informācija par meliorācijas kadastrā reģistrētām meliorācijas būvēm iegūstama interneta vietnē www.melioracija.lv, kur, iepazīstoties ar lietotiem apzīmējumiem, var aplūkot, kāda veida un statusa meliorācijas būves atrodas novada teritorijā un katrā zemes īpašumā. Pašvaldības īpašuma pārvalde aicina zemes īpašniekus pēc pavasara paliem nekavēties apsekot savos īpašumos vai valdījumā esošās meliorētās zemes.
Apsekošanā jāizvērtē esošo meliorācijas sistēmu darbība, lai apzinātu veicamos meliorācijas sistēmu kopšanas darbus. Veicamajos darbos ietilpst- izzāģēt kokus, koku un krūmu atvases, kas traucē ūdens plūsmu noteku teknē/ gultnē, izvākt nogāžu grunts noskalojumus, visa veida sadzīves atkritumus un kritušus kokus, pielūžņojumu, piesērējumu, bebru aizsprostojumus, kā arī aizbērt dzīvnieku izveidotās alas, atbrīvot drenu iztekas, drenu akas nosegt ar vākiem un ierīkot signālstabiņus, ja tādi nav ierīkoti, labot atklātos bojājumus, atjaunot meliorācijas sistēmas bojātos konstruktīvos elementus un veikt citus nepieciešamos darbus. Zemes īpašniekiem, kuru īpašumos ir meliorācijas sistēmu notekas, ne retāk kā divas reizes gadā ir jāveic arī zāles izpļaušana un niedru izvākšana nogāzēs un teknē. Kopš pagājušā gada novembra novadā darbu uzsācis meliorācijas inženieris, kura pienākumos ietilpst nozares jautājumi novadā.
Aicinām jautājumos, kas saistīti ar meliorācijas grāvju uzturēšanu vai atjaunošanu, sazināties ar Pašvaldības īpašumu pārvaldes meliorācijas inženieri Gunāru Bodnieku, zvanot pa tālr. 27827535 vai rakstot uz e-pastu gunars.bodnieks@marupe.lv.