Kultūra

Mārupes Kultūras namam 80

08.03.2022.

2022. gada 8. martā Mārupes Kultūras namam aprit apaļi astoņdesmit gadi. To laikā ēka pārtapusi no Aizsargu nama par vietu, kurā mīt kultūra – skan mūzika, deju soļu dipoņa, aust jaunas “zvaigznes” un tiek piedzīvoti daudz un dažādi novada ļaudīm nozīmīgi dzīves brīži.

Iepriekšējā gadsimta gaismā

Mārupes Kultūras nama ēkas pamatakmens ar mācītāja svētību likts 1936. gada septembrī. Ēka celta kā Aizsargu nams par Aizsargu organizācijas līdzekļiem uz pagasta vecākā Jāņa Rozenberga un viņa sievas Minnas Rozenbergas (Rozenbergs) – pagasta aizsardžu priekšnieces - dāvātā zemes gabala. Svinīgajā notikumā piedalījās Latvijas Aizsargu priekšnieks, ģenerālis Kārlis Prauls. Nams celts pēc arhitekta Artūra Braunfelda projekta, kurš strādājis pie slavenā jūgendstila arhitekta un profesora Eižena Laubes, taču Otrā pasaules kara laikā devies bēgļu gaitās. Ir saglabājies M.Rozenbergas veidots fotoalbums (tajā Aizsargu nams dēvēts par tautas namu) par Mārupes aizsardžu pulciņu. Kā pēdējie tajā ir pulciņa 15 gadu darbības atceres vakara uzņēmumi 1940. gada maijā. 20. jūlijā Aizsargu organizāciju ar Kārļa Ulmaņa rīkojumu likvidē.

1942. gada 8. martā ēka iesvētīta kā Mārupes pagastnams un ir uzskatāma par Mārupes Kultūras nama aizsākumu. Toreiz svinīgajā brīdī piedalījās Rīgas apriņķa vecākais R. Bringers un Mārupes pagasta vecākais J.Meiris. Vēlākos gados kultūras dzīve namā nebija pārāk aktīva. Taču, lūkojoties uz kultūras namu 2022. gada acīm, redzam ēku, kas paplašināta ar piebūvi pašvaldības darba vietu nodrošināšanai. Savukārt kultūras nama pusē arvien pieejamas divas pasākumu zāles: lielajā zālē (212m2) ietilpība ir līdz 300 cilvēkiem, cilvēku acīm apslēpta Kultūras nama pagrabstāvā atrodas mazā zāle (60m2).

Kultūru rada un bauda cilvēki

Mārupes Kultūras nams pagājušā gadsimta izskaņā piedzīvoja pamatīgu remontu un gluži vai atdzimis jaunai kultūras dzīvei. Zīmīgi – jau 2000. gadā nams piedzīvojis Mārupes himnas  (“Ļauj sirdij klusi saprast”, Arnis Mednis, Ira Dūduma) pirmatskaņojumu. Tolaik kultūras namā darbojās divi kori, viens vokālais ansamblis un viens deju kolektīvs.

Mārupes Kultūras nama vadītāja vairāk nekā 20 gadus ir dziedātāja un mūziķe Ira Krauja - Dūduma. Viņa uzsver, ka Mārupes Kultūras nams nav tikai vieta kultūras pasākumu norisei iekštelpās. Šī ir vieta, kur dzimst idejas, kas tiek īstenotas gan tepat, Daugavas ielā 29, gan arī tuvējā apkaimē. Kultūrai nav robežu, bet ir svarīgi, ka tai ir savas mājas un radošā telpa, kurā attīstīt un trenēt talantus. Šeit ir “dzimušas” tādas tautā pazīstamas personības kā Gunta Skuja (Vispārējo Dziesmu un deju svētku virsvadītāja),  dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse, tāpat konkursam “Meklējam solisti” šeit gatavojās Agnese Barona, Madara Celma, Linda Leen. Tepat darbojusies arī mūzikas grupa “Sīpoli”.

Šajos laikos kultūras namā omulību uztur pašvaldības amatiermākslas kolektīvi un privāto nodarbību grupas. Šeit vietu raduši četri kori (“Mārupe”, “Noktirne”, “Resono”, “Universum”),  pieci deju kolektīvi (“Mārupieši” E un D grupas, “Krustu šķērsu”, “Mārupe”,” Pērlītes”, “Klasesbiedri”), trīs vokālie ansambļi (“Dzelde”, “Pīlādzis”, “Mežābele”) un bērnu popgrupa (“Mazā sirds”), tāpat arī senioru līnijdeju grupa, hip-hop, eksotisko deju studijas un ārstnieciskās vingrošanas piekritēji.

Pandēmija ir ietekmējusi šo kolektīvu darbību, taču kultūras nams laipni aicina visus atpakaļ “mājās”.

Svētki un tradīcijas

Mārupes kultūras namā katru mēnesi tiek organizēti dažādi pasākumi bērniem un pieaugušajiem. Starp visiem izceļami jau par tradīcijām kļuvušie pasākumi: humoršovs (konkurss un koncerts) – Latvijas vidējās paaudzes tautas deju kolektīvu sadancošana “Mārupes gurķis”, dziedāšanas konkurss bērniem “Mārupes Cālis”, brīvdabas koncerti un kino, muzikālais adventes cikls, bērnu un jauniešu svētki “Ar vasaru saujā”, džeza mūzikas pasākumi. Tāpat šeit tiek organizēti senioru un Barikāžu biedrības pasākumi. Lai cik liels vai mazs būtu pasākums, viesi tiek laipni sagaidīti ar Mārupes Kultūras nama vadītājas sveicienu – simbolisku žestu saliedētības veicināšanai.

Svinam kopā!

Piedāvājam noskatīties Mārupes Kultūras nama vēsturei veltīto smilšu kino.

 

 

Kā veltījums skaistajai jubilejai Mārupes Kultūras nama vestibilā no 12. marta līdz Lieldienām būs skatāma tā vēstures izstāde “Atmiņu klade”. Ielūkoties >>

Mārupes Kultūras namam gadi dod tikai jaunus spēkus, tas ir atvērts mākslai jaukākajās tās izpausmēs un laipni aicina uz pasākumiem visos gadalaikos!

 

Kopš Mārupes novads ir kļuvis par vēl diviem pagastiem bagātāks, kultūras dzīvi košāku Mārupes Kultūras namam palīdz veidot arī Babītes Kultūrizglītības centrs Piņķos un tā filiāle “Vietvalži” Salas pagastā. Aicinām sekot informācijai par mazākiem un lielākiem svētkiem novadā!

Bet šodien..     

Visa lielā Mārupes Kultūras nama saime lūdz par Ukrainu.

 

Rakstu pēc Mārupes Kultūras nama sniegtās informācijas sagatavojusi Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa