Daļa savrupmāju īpašnieku dzeramo ūdeni, kas tiek piegādāts pa centralizētajiem ūdensapgādes tīkliem, izmanto ne tikai ikdienas vajadzībām (ēst gatavošanai, veļas mazgāšanai u.tml.), bet arī citiem mērķiem, piemēram, dārzu laistīšanai, automašīnu mazgāšanai u.tml., attiecīgi izlietotais ūdens nenonāk centralizētajā sadzīves kanalizācijā.
Līdz šim SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi” (turpmāk – MKP) pēc brīvprātīgās iniciatīvas piedāvāja saviem klientiem iespēju uzstādīt papildu skaitītājus, kas uzskaitīja daļu centralizēti piegādātā ūdens atsevišķi no ūdens, kas pēc noklusējuma paredzēts novadīšanai centralizētajā kanalizācijā.
Konkurences padome, izskatot MKP pakalpojuma lietotāja sūdzību par šo papildu pakalpojumu, saskatīja tirgus konkurences negatīvas ietekmēšanas pazīmes, par ko nekavējoties informēja MKP.
2023. gada novembrī MKP valde pieņēma lēmumu neatjaunot 2023. gada jūnijā pārtraukto papildu pakalpojumu, turpmāk atsakoties no brīvprātīgās iniciatīvas īstenošanas, t.i., norēķinus veicot ar visiem pakalpojuma lietotājiem vienīgi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, ņemot vērā, ka piegādātā ūdens daudzums vienmēr ir vienāds ar novadīto notekūdeņu daudzumu neatkarīgi no tā, kādiem nolūkiem piegādātais ūdens ir ticis faktiski izlietots. SIA “IsMade” 2023. gadā veiktās Mārupes pagasta ūdenssaimniecības aglomerācijas tehniski ekonomiskās izpētes, kuras dati balstīti 2022. gada dzeramā ūdens patēriņa datos, rezultāti liecina, ka lielākais dzeramā ūdens patēriņš 2022. gadā bija jūlijā. Atbilstoši izpētes secinājumu daļai par dzeramā ūdens apgādes sistēmas darbību, šobrīd ūdens apgādes jomā lielākās problēmas sagādā augsts pieprasījums pēc dzeramā ūdens tieši vasaras mēnešos, kam esošā sistēma nav piemērota. Augstā pieprasījuma dēļ ūdens padeves sistēmās īslaicīgi zūd ūdens spiediens, par ko pašvaldība katru gadu saņem iedzīvotāju sūdzības. Pietiekami nozīmīgs faktors ir ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja papildu resursu patēriņš, kas saistīts ar nodalītu ūdens patēriņa uzskaiti. Lai centralizēti piegādāto dzeramo ūdeni, nekaitējot veselībai, varētu izmantot pārtikā, tas tiek apstrādāts un attīrīts, izmantojot dārgas un sarežģītas iekārtas, tāpēc nebūtu korekti šādu attīrītu dzeramo ūdeni izmantot dārzu laistīšanai vai auto noskalošanai.
Ņemot vērā iepriekšminētos faktorus, kā arī lai nodrošinātu vienmērīgu un normatīvajiem aktiem atbilstošu dzeramā ūdens pieejamību visā Mārupes aglomerācijas teritorijā, kopš 2023. gada 12. jūnija papildu ūdens patēriņa uzskaites mēraparātu uzstādīšanas vai nomaiņas (verifikācijas) pakalpojums nav pieejams nevienam ūdenssaimniecības pakalpojuma lietotājam MKP apkalpojamajā teritorijā. Izņēmums ir tie lietotāji, kuri līdz lēmuma par pakalpojuma pārtraukšanu pieņemšanas brīdim bija to pieteikuši un apmaksājuši.
Pakalpojuma lietotāju patstāvīgi verificētos (nomainītos) ūdens patēriņa skaitītājus MKP nepieņem uzskaitē neatkarīgi no tā, vai verifikācija veikta pirms vai pēc nomainītā skaitītāja verifikācijas termiņa beigām. Papildu skaitītāju izmantošana ūdenssaimniecības pakalpojumu uzskaitē Mārupē un Mārupes pagastā pilnībā noslēgsies līdz 2027. gada jūnija beigām, kad beigsies pēdējā MKP uzstādītā papildu ūdens patēriņa skaitītāja verifikācijas termiņš.
Lai neizžūtu dārzi, aicinām iedzīvotājus izmantot citas alternatīvas un vietējos ūdens ieguves avotus, piemēram, ierīkot lietus ūdens savākšanas sistēmas vai ūdens ieguves spices dziļumā līdz 20 metriem.
SIA “Mārupes komunālie pakalpojumi”