Sabiedrība

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs pabeidzis izmeklēšanu saistībā ar bīstamā celtņa nogāšanos uz ceļa braucamās daļas šā gada novembrī

27.12.2024.

Šā gada 21. novembrī Mārupes novadā uz ceļa braucamās daļas apgāzās kravas celtnis. Pašvaldības policija uzreiz pēc informācijas saņemšanas par notikušo informēja operatīvos dienestus un arī pašvaldības dienestu speciālisti ātri reaģēja, veicot visus nepieciešamos pasākumus, lai norobežotu ceļamkrānu un novērstu satiksmes traucējumus.

25. novembrī Mārupes novada pašvaldība sasauca darba grupu, lai izvērtētu situāciju, un tika lemts vērsties pie Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC), lūdzot informēt par notikušo un arī sniegt informāciju par citām Mārupes novada administratīvajā teritorijā esošajām bīstamajām iekārtām un bīstamajām ražotnēm.

18. decembrī Mārupes novada pašvaldībā saņemta PTAC atbilde, kurā skaidrots, ka centra amatpersonas 2024. gada 22. novembrī veica negadījumā iesaistītā izlices autoceltņa avārijas vietas apskati un atbildīgā uzņēmuma struktūrvienībā esošo bīstamo iekārtu uzraudzības pārbaudi. PTAC ir pabeidzis negadījuma apstākļu izmeklēšanu un ir pieņēmis lēmumu par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu par uzņēmuma izdarīto administratīvo pārkāpumu. Jāatzīmē, ka izmeklēšanā nav konstatēti apstākļi, lai šī negadījuma cēloņus vispārināti attiecinātu uz uzņēmuma struktūrvienības teritorijā esošajiem torņa celtņiem un to strēles atrašanos ārpus minētās teritorijas nožogojuma.

PTAC informē, ka torņa celtņa strēles posms bez kravas un bez kravas satveršanas ierīces un celtņa kontrstrēle var bez saskaņošanas atrasties trešajām personām piederoša zemesgabala gaisa telpā, ja celtņa strēles atrodas augstāk par šī zemesgabala gaisa telpas praktiski iespējamo izmantošanas augstumu. Torņu celtņi ir projektēti un konstruēti tā, lai tie būtu piemēroti paredzētajām funkcijām un tos varētu darbināt, nepakļaujot cilvēkus riskam. Tai skaitā uz laiku pārtraucot kravas celšanas darbus, torņa celtņiem ir jānodrošina, ka celtņa strēles var sagriezties pa vējam, lai nepieļautu celtņa konstrukcijas pārslodzi. Torņu celtņu bīstamā zona, kurā var tikt apdraudēta cilvēku drošība vai veselība, ir kravas celšanas un pārvietošanas zona, ārpus tās torņa celtņi nerada paaugstinātu bīstamību vai citus apgrūtinājumus. Atbilstoši bīstamo iekārtu tehniskās uzraudzības normatīvo aktu prasībām torņa celtņa valdītājam ir pienākums nodrošināt uzstādītā stāvoklī esoša torņa celtņa uzturēšanu tehniskā kārtībā.

Atbilstoši Bīstamo iekārtu reģistra datiem Mārupes novadā ir reģistrētas vairāk nekā 500 bīstamās iekārtas un notikušā negadījuma dēļ PTAC neuzskata par samērīgu pašvaldības izteikto pieprasījumu apsekot visas pašvaldības administratīvajā teritorijā izvietotās bīstamās iekārtas.

Aicinām iedzīvotājus būt modriem un ziņot PTAC (arī aizdomu gadījumā) par iespējamām neatbilstībām saistībā ar bīstamajām iekārtām konkrētā objektā vai konkrētas juridiskās vai fiziskās personas darbībās.

Sabiedrības informēšanas un multimediju nodaļa