Projekta „Pieredzes apmaiņa starp trīs valstu pašvaldībām”, kas tiek īstenots Ziemeļu – Baltijas valstu mobilitātes programmas publiskajai administrācijai ietvaros, seši Mārupes novada Domes speciālisti oktobra sākumā viesojās divās Ziemeļvalstu pašvaldībās - Nacka pašvaldībā Zviedrijā un Moss pašvaldībā Norvēģijā.
Atbilstoši programmas prasībām katrā valstī tika pavadītas trīs darba dienas, tiekoties ar pašvaldību mēriem, vadītājiem un dažādu jomu speciālistiem.
Viesojoties Nacka pašvaldībā Zviedrijā, iepazināmies ar pašvaldības darbību, īpašu uzmanību veltot finanšu vadībai un sociālajai sistēmai. Interesanta šķita pašvaldības izmantotā elektroniskā sistēma pakalpojumu izvēlei. Tā ir web bāzēta sistēma, kas Nacka iedzīvotājiem dod iespēju elektroniski izvēlēties kādu no pašvaldības sniegtajiem daudzajiem pakalpojumiem.
Vizītes laikā tika apspriesti arī tādi jautājumi kā darbs ar jauniešiem un ģimenēm, aktivitātes un brīvā laika pavadīšanas iespējas jauniešiem un brīvprātīgais darbs. Paviesojāmies pirmskolas izglītības iestādē, jauniešu un ģimenes krīzes centrā, kā arī jauniešu dienas centrā.
Nacka ir pilsēta Zviedrijā, kas robežojas ar galvaspilsētu Stokholmu. Pateicoties galvaspilsētas tuvumam, tai ir daudz kopīga ar Mārupes pašvaldību, piemēram, lielais iedzīvotāju skaits, kas pārceļas no galvaspilsētas uz dzīvi pašvaldībā. Tās ir daudzās jaunās ģimenes, kam nepieciešami attiecīgi pakalpojumi (pirmskolas un izglītības iestādes, brīvā laika pavadīšanas iespējas u.tml.), kā arī nepieciešamība pēc sakārtotas infrastruktūras.
Ne mazāk interesants bija Moss pilsētas Norvēģijā apmeklējums. Uzzinājām daudz interesanta par pilsētu un tās sociālo sistēmu. Iepazinām, kā pašvaldībā norit darbs ar jauniešiem un kā notiek darbs ar nevalstiskajām organizācijām, brīvprātīgais darbs. Vizītes ietvaros apmeklējām sieviešu patversmi, Norvēģijas darba un labklājības centru, dienas centru cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un pirmsskolas izglītības iestādi.
Moss ir pilsēta, kas atrodas ~60 km no galvaspilsētas Oslo. Līdzīgi kā Mārupē un Nackā, arī Moss pilsētā ir daudz jaunu ģimeņu ar bērniem, kā arī ievērojams iedzīvotāju skaits, kas dzīvo Moss un dodas strādāt uz galvaspilsētu Oslo. Līdz ar to arī problēmas ir līdzīgas un ir nepieciešamība pēc līdzīgiem pakalpojumiem.
Mārupes novada Sociālā dienesta vadītāja Una Putniņa atzīst, ka brauciena laikā gūta vērtīga pieredze: „Ieviešot sociālo darbu, Latvija arvien ir lūkojusies Ziemeļvalstu virzienā, sociālās drošības sistēmas ieviešanai izmantojot minēto valstu modeli. Viena lieta, kas mani uzrunāja, bija brīvprātīgā darba organizācija. Zviedrijā 48% iedzīvotāju darbojas kā brīvprātīgie, iesaistoties gan veco cilvēku, gan vientuļo un slimo cilvēku aprūpē, gan arī dažādās ikdienas aktivitātēs. Arī mēs savā pašvaldībā esam veikuši pirmās iestrādnes brīvprātīgo darba attīstībai, taču mums ir vēl daudz ko mācīties. Brīvprātīgie būtu ļoti liels resurss, kas atvieglotu sociālā darba ikdienu. Ziemeļvalstīs aktīvi darbojas arī dažādas atbalsta grupas. Arī Mārupes pašvaldība šobrīd ir uzsākusi atbalsta grupu veidošanu, gan vecākiem, kuriem ir bērniņi ar veselības problēmām, gan jaunajām māmiņām, tiek veidota arī atbalsta grupa vecākiem ar pusaudžiem.”
No Ziemeļvalstīm daudz varam mācīties arī budžeta plānošanas jomā. To uzsver Mārupes novada Domes Finanšu un grāmatvedības nodaļas vadītāja Laima Levanoviča, kura brauciena laikā gūto vērtīgo pieredzi paredzējusi ieviest pašvaldības ikdienas darbā. „Tā bija brīnišķīga iespēja iepazīties ar budžeta plānošanu procesu gan Zviedrijā, tiekoties ar Nakas pašvaldības (NACA Kommun) vadošo ekonomistu Frederiku Holmstromu, gan arī Norvēģijā ar Mosas pašvaldības (Moss kommune ) finanšu vadītāju Per Sverre Sandenu. No Zviedrijas esmu atvedusi jaunas idejas par budžeta plānošanas sistēmas pilnveidošanu mūsu pašvaldībā, īpaši attiecībā uz budžeta plānošanu vidējā termiņā, kas Mārupē pirmo reizi tiks veikts 2014.gadā. Bet no Norvēģijas pieredzes, kuras budžeta veidošanas sistēma atšķiras no Zviedrijas, plānoju pārņemt praktiskas budžeta sagatavošanas procesa lietas,” atzīmē L.Levanoviča.