Kultūra

Turpinās darbs pie novada jaunā ģerboņa reģistrēšanas

29.08.2022.

Mārupes novada iedzīvotājas ideja par pupuķi sniegusi ierosmi jaunajam novada ģerbonim, kas jau ir ceļā uz reģistrēšanu. 

Pupuķis
Šī gada aprīlī noslēdzās ģerboņa ideju aptauja, kurā ikviens novada iedzīvotājs tika aicināts iesniegt savu ideju, viedokli par to, kam būtu jābūt attēlotam jaunajā novada ģerbonī. Tika saņemtas 350 ideju, kas kalpoja par iedvesmu turpmākajā ģerboņa izstrādes procesā. Izvērtējot iesūtītos piedāvājumus, gan novada deleģētā ģerboņa izstrādes darba grupa, gan Valsts Heraldikas komisija par favorītu atzina ģerboņa variantu ar pupuķi (idejas autore ir Līva Ansena).  Latvijā reti, bet Mārupes novada teritorijā bieži sastopamais pupuķis jaunajā ģerbonī attēlots zelta, sudraba un melnā krāsā uz tumši zaļa fona. 


Ģerboņa izstrāde ir sarežģīts un reizē arī atbildīgs process, kuru regulē stingri noteikumi, tāpēc novada jaunā ģerboņa vizuālā izstrāde uzticēta vienam no vadošajiem heraldikas māksliniekiem Latvijā – Edgaram Simam (SIA SIMS), kurš izstrādājis virkni pašvaldību ģerboņu. 


Liels prieks, ka ideja par putnu mūsu novada ģerbonī, ko kā variantu ideju aptaujā bija minējuši vairāki novada iedzīvotāji, ir rezultējusies skaistā, greznā ģerboņa vizualizācijā, kas iemieso sevī visas novada vērtības: ģimeniskumu (putnam raksturīgā ligzdas vīšana), izaugsmi, kā arī augstu lidojumu. Tāpat gājputns vēstī, ka novadā ir nacionāla mēroga objekts – lidosta, bet zaļā krāsa simboliski ataino saikni ar dabu. Savukārt pupuķa knābī ir ievietota pundurbērza lapa, kas simbolizē novada purvus un dabu plašākā kontekstā. Pundurbērzs ir Latvijā reti sastopams krūms, kas atrodams mūsu novada purvos. 


Pupuķis visos laikos un teju visās kultūrās, kurās tas ir sastopams, iemiesojis simbolisku nozīmi. Šis krāšņais putns ir dārznieku draugs, jo ēd zemesvēžus un dārza kaitēkļus, ir sabiedrisks, tādēļ nebaidās atrasties cilvēka tuvumā. Tā forma un krāšņās spalvas ir atmiņā paliekošas, un tieši tāds ir arī mūsu jaunais ģerbonis. Pupuķis pilnībā iemieso to, kādi esam mēs, apvienotā Mārupes novada iedzīvotāji, – draudzīgi, dabu mīloši, ģimeniski, koši un ar vēlmi augt, attīstīties (celties augšup). 


27. jūlijā domes sēdē tika pieņemts lēmums izstrādātā novada ģerboņa skici, kurā attēlots pupuķis ar pundurbērza lapu knābī, iesniegt Valsts Heraldikas komisijā apstiprināšanai un Kultūras ministrijā reģistrēšanai. Vienlaikus tiek domāts arī par iepriekšējo Mārupes un Babītes novadu ģerboņu saglabāšanu, pārveidojot tos par pagastu ģerboņiem, lai vietējā līmenī iedzīvotāji varētu turpināt lietot jau tik pierastos simbolus.


Esam pateicīgi gan heraldikas māksliniekam E. Simam, gan arī Valsts Heraldikas komisijai par sniegto atbalstu ģerboņa izstrādes procesā, lai šis process noritētu raiti un rezultētos ar skaistu identitātes simbolu.


Heraldikas komisija atzinīgi novērtēja ģerboņa ideju - krāšņo pupuķi, kas arī citur pasaulē ir godāts simbols. Īpaši tika uzsvērta zīmējuma heraldiskā stilistika, ģerboņa oriģinalitāte pārējo novadu ģerboņu klāstā. Heraldikas komisijas locekļi novēlēja veiksmi jaunajam novadam.  Lai jaunais ģerbonis  "dzīvo" tikai oficiālajos dokumentos, bet arī ikdienā un svētkos. 


„Bija liels prieks strādāt pie šī oriģinālā un skaistā ģerboņa! Viens no pamatnoteikumiem heraldikā – ģerbonim jābūt atšķirīgam. Un tas, manuprāt, ir sasniegts – šis ģerbonis nebūs sajaucams ne ar vienu citu Latvijas novada ģerboni un ceru, ka tas priecēs daudzas, jo daudzas Mārupes novada iedzīvotāju paaudzes un ļaus tām identificēties ar šo krāšņo putnu ne tikai tagad, bet arī nākotnē, ” gandarīts par jauno Mārupes novada ģerboni ir mākslinieks Edgars Sims.


Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļa