Izglītība

Ekoskolu rīcības dienās 2020 piedalās arī Mārupes novada pirmsskolas izglītības iestādes

04.11.2020.

Ar saukli “Labie darbi planētai!” no 2. līdz 8. novembrim visā Latvijā norisinās Ekoskolu Rīcības dienas 2020. Šajā nedēļā ap 37 000 bērni un jaunieši no vairāk kā 130 izglītības iestādēm vērš sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā. Savās aktivitātēs iesaistītie apņēmušies un izaicina sabiedrību iesaistīties vides problēmu risināšanā. Kampaņa Latvijā notiek jau astoto gadu.  

Mārupes novada PII “Mārzemīte” Ekoskolu Rīcības dienu ietvaros izvēlējās darboties tēmā - aprites ekonomikas principi un kopā ar bērniem darbojas pārstrādājot papīru, kā arī iesaistot un aicinot vecākus un apkārtējo sabiedrību savākt nolietoto un nederīgo sadzīves elektrotehniku, baterijas, makulatūru atbilstoši sarūpētos šķirošanas konteineros.

No 2.novembra PII “Mārzemīte” notiek Rīcības dienas “Labie darbi Planētai” un sagatavošanās darbi ir veiksmīgi noritējuši -  iestāde ir sagādājusi un ērtai nodošanai pirmsskolas autostāvvietā novietojusi:

  • Brūno konteineru – elektroprecēm;
  • Dzelteno konteineru – makulatūrai;
  • Sarkano konteineru – sev nevajadzīgam apģērbam, apaviem un tekstila precēm;
  • Izlietotās baterijas var nodot pie iestādes dežuranta;

Esiet atsaucīgi, lai varam lepoties ar mūsu visu veikumu, darot labu mūsu zemei, mūsu Planētai.

Savukārt,  Mārupes novada  pirmsskolas izglītības iestāde “Zeltrīti” apkopo iestādē paveikto un sasniegtos rezultātus par vides izzināšanu brīvā dabā, mācību satura apguvē tuvākajā PII apkārtnē, mežā, vai ikdienas āra nodarbībās. Iestāde uzsāka jaunas apņemšanās šajā mācību gadā Ekoskolu tēmas "Transports" izzināšanā, aktualizējot tēmu savā pirmsskolā un plašākā sabiedrībā.

Ekoskolu Rīcības Dienu kampaņa atgādina, ka divas lielas cilvēku radītas vides problēmas – klimata pārmaiņas un bioloģiskās daudzveidības izzušana – nekur nav pazudušas arī pandēmijas laikā. Viss šobrīd ir atkarīgs tikai no mūsu izvēlēm, tādēļ Ekoskolu skolēni izvēlas rīkoties un būt pārmaiņu nesēji savā kopienā.

Gan Latvijā, gan pasaulē teju visu negatīvo ietekmi uz klimatu rada tikai trīs mūsu dzīves jomas: enerģija, transports un pārtika. Lai novērstu piesārņojumu, mums vajadzētu citādāk audzēt pārtiku, ražot enerģiju un citādāk pārvietoties. Pirmais solis uz to būtu samazināt mūsu izšķērdību šajās trīs jomās.

Enerģijas jomā Latvijā ir svarīgi samazināt siltuma zudumus apkures sezonā un ikdienā taupīt elektrību, kā arī nākotnē pāriet uz atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas iegūšanā.

Transporta jomā ir būtiski mazāk braucienus ar automašīnu, lidmašīnu, bet vairāk pārvietoties ar kājām un velosipēdu. Šāda kustība ir ne tikai videi draudzīga, bet arī veselīga ķermenim!

Pārtikas jomā vissvarīgākais ir iegādāties tik pārtikas, cik vari patērēt, lai mazāk pārtikas izmestu atkritumos. Tāpat lielu ietekmi uz vidi rada dzīvnieku izcelsmes produkti, kuru daudzumu uzturā esam palielinājuši tieši pēdējos gados – gan ārsti, gan vides zinātnieki iesaka to samazināt.

Otra no divām lielajām cilvēku radītajām vides problēmām ir bioloģiskās daudzveidības izzušana. Katru dienu uz Zemes izmirst kāda augu vai dzīvnieku suga – šobrīd sugu izmiršanas temps ir 1000 reižu lielāks, nekā tad, kad cilvēks sāka dzīvot uz Zemes, turklāt 99 % no apdraudētajām sugām ir uz izzušanas robežas tieši cilvēka darbības dēļ. Galvenie iemesli, kas veicina bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, ir mežu intensīva izciršana, purvu un citu mitru vietu nosusināšana, lauksaimniecība, pilsētu būvniecība un piesārņojums, nelegālas medības, kā arī svešzemju un invazīvās sugas.

Cilvēka ietekmi uz vidi var mazināt aprites ekonomikas veicināšana. Diemžēl pagaidām visa ražošana un patēriņš balstās lineāra procesa modelī un izsmeļamo resursu patēriņā: paņemt (resursus), izgatavot (produktu), izlietot (preci) un izmest (atkritumus). Šādam “radīts, lai izmestu” modelim ir ļoti būtiska ietekme uz apkārtējo vidi – atkritumi piesārņo ūdeni, gaisu, augsni un degradē apkārtējo vidi. Pēdējos 40 gados resursu ieguve pasaulē ir trīskāršojusies, pārsniedzot dabas sistēmu atjaunošanās robežas. Lai veicinātu efektīvu resursu patēriņu ar atkritumu šķirošanu vien nepietiks. Ir jādomā, kā neradīt atkritumus un veicināt efektīvu resursu patēriņu. Aprites ekonomikas koncepts ir dabas iedvesmots – jārada sistēma, kas būtu spējīga pašatjaunoties un augt, neradot atkritumus.

Vairāk informācijas par Rīcības dienām – Vides izglītības fonda mājas lapā.

Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta “FEE International programmu īstenošana Latvijā 2020.gadā" ietvaros.